HLAVNÍ HOSTIA

2018

Nina Caprez

Švajčiarka Nina Caprez bezpochyby patrí medzi najlepšie športové a skalné lezkyne a je jednou z mála žien, ktorej sa darí liezť najvyššie stupne obťažnosti v alpských stenách. Ako prvá žena na svete preliezla preslávený Silbergeier (8b+) v Rätikone.

AAron Huey

Americký dobrodruh, cestovateľ, fotograf a spisovateľ Aaron Huey je fotografom pre National Geographic, vytvoril preň už takmer 30 fotožurnalistických príbehov. Preslávil sa v roku 2002 svojou vyše 5000 km dlhou expedíciou naprieč Amerikou, ktorú absolvoval výlučne peši a sám, iba so svojím psíkom Cosmom.

Maurizio Giordani

Talianska legenda dolomitského lezenia, stále aktívny horský vodca a zároveň priekopník lezenia v Dolomitoch.

Pavel Horník

Bajker Pavel Horník je otec trailcentra Rychlebské stezky. Vďaka spolupráci s jedným z najlepších európskych trailbuilderov Rowanom Sorrellom z Walesu sa dostal s medzinárodným MTB tímom do Himalájí, kde mali za úlohu vyhodnotiť potenciál lokality pod Nandá Devi pre MTB tripy.

Ďalšími hosťami Hory a mesto 2018 boli: Jozef Krištoffy, Vladimír Linek, Ondrej Húserka a Martin Grajciar - horolezci, Nina Csonková - kajakárka, Miro a Rasťo Peťovci - skialpinisti, Branislav Adamec - horolezec a Vlado Porvazník - horolezec a jachtár.

2017

Kevin Jorgeson

Američan Kevin Jorgeson bol dlhý čas jedným z najlepších bouldristov na svete. V roku 2009 začal s Tommym Caldwellom skúšať cestu Dawn Wall v Yosemitoch. V januári 2015 ju po 19 dňoch v stene a 6 rokoch skúšania preliezli voľne. Dawn Wall (5.14d alebo 9a) je v súčasnosti najťažšou dlhou veľkou stenou na svete.

Adam Ondra

Český lezec, ktorý je aj napriek relatívne nízkemu veku, dlhodobo zrejme najlepším skalolezcom na svete. Preliezol cestu najvyššej obťažnosti (9c) a zdolal aj najťažšiu prelezenú veľkú stenu (Dawn wall). Je tiež dvojnásobným majstrom sveta v lezení na obťažnosť.

Ines Papert

Ines Papert je jedna z najlepších mixových a alpských lezkýň na svete. Trikrát vyhrala Svetový pohár v disciplíne ľadového lezenia na obťažnosť a porazila aj najsilnejších mužov. Na skale vyliezla ťažké, veľké steny v Alpách a na konte má aj prvovýstupy alpským štýlom na nižšie vrcholy v Himalájach, v Skalistých horách Kanady a Patagónii.

Michal Maroši

Michal Maroši sa narodil roku 1978 a od tej doby sa vypracoval na jednu z najdôležitejších postáv globálnej MTB scény. Od roku 1998, kedy vyhral Európsky šampionát v Dual Slalome, preteká ako profirider.

Ďalšími hosťami Hory a mesto 2017 boli: Pavol Barabáš - režisér, scenárista a cestovateľ, Luciša Hollá - kajakárka, Miro Peťo - skialpinista, Igor Koller a Vladimír Porvazník - horolezci, Pavol Šeliga - letec a Stano Glejdura - horolezec.

2016

Kurt Diemberger

Rakúsky horolezec, filmár, fotograf, publicista a najmä priekopník alpského štýlu a lezenia bez kyslíkových prístrojov v Himalájach. Uskutočnil sedem výstupov na šesť osemtisícoviek, pričom na dvoch z nich (Broad Peak a Dhaulágirí) bol medzi úplne prvými.

Daila Ojeda

Daila patrí medzi najlepšie skalné lezkyne na svete. K jej najväčším výkonom patrí prelez cesty "Mind Control", 8c+, v Oliane a Katalánsku, a na konte má aj iné extrémne cesty.

Gregg Losinski

Americký ochranár a ranger Gregg Losinski v oblasti ochrany prírody pracuje vyše 30 rokov. Má bohaté skúsenosti s pozorovaním a skúmaním prírody a medveďov. Je presvedčený, že medvede môžu žiť s človekom v harmónii, bez vzájomných stretov a konfliktov.

Alberto Rizzi

Taliansky paraglajdista, ktorý dlhé roky patril medzi najlepších letcov. Pracoval ako testovací pilot pre firmu Blue Phoenix majiteľa Alberta Zaneho. V súčasnosti lieta viac pre potešenie, cestuje s paraglajdom po svete, má licenciu na tandemové lety a popularizuje paraglajding.

Ďalšími hosťami Hory a mesto 2016 boli: Pavel "Bača" Vrtík - lezec, Vanda Michalková - lezkyňa, Zuzana Balejová a Pavel Andrassy - kajakári, Martin Krasňanský, Jožo Krištoffy, Vlado Linek - horolezci, Ján "Smolo" Smoleň a Michal Sabovčík - horolezci, Katarína Linczényiová - freediverka, Zdeno Brnoliak - biker a Michal Csáder - surfer.

2015

Sasha DiGiulian

Americká lezkyňa, ktorá sa v apríli 2012 sa stala prvou Američankou a treťou ženou na svete (po Španielke Josune Bereziartu a Francúzke Charlotte Durif), ktorá vyliezla magický stupeň 9a (5.14d), keď dala RP cestu Era Vella v španielskom Margalefe. V posledných rokoch zamerala pozornosť aj na lezenie dlhých ťažkých ciest v horách.

David Lama

Syn zdravotnej sestry z Innsbrucku a sherpu z Nepálu po úspechu na Cerro Torre potvrdil svoje mimoriadne schopnosti ďalšími pozoruhodných výstupmi, z ktorých veľa urobil na zabudnutých stenách. Za pár rokov sa zo súťažného lezca stal svetoznámy horolezec.

Maurizio Oviglia

Taliansky alpinista, lezec, spisovateľ a fotograf aktuálne "úradujúci" v najkrajších lezeckých oblastiach Sardínie a Sicílie. Vyliezol viac ako 2000 prvovývstupov na skalkách a v horách, športových, tradičných a alpských.

Anička Kuchařová

Architektka a slacklinerka. Za „lajnami“ cestuje po celom svete, organizuje expedície, kurzy a prednášky. S Českou asociací slackline pracuje na legalizovaní slackliningu a vytvorení základných pravidiel.

Steve Anderson

Surfer z Juhoafrickej republiky, ktorý v mladosti jazdil svetové tour a v polovici 90-tych rokov sa stal európskym šampiónom.

Ďalšími hosťami Hory a mesto 2015 boli: Martin Krasňanský a Jožo Krištoffy - lezci, Miroslav a Rastislav Peťo - skialpinisti a Pavel Ballo - zoológ a dokumentarista, Tomo Andrássy - kajakár, Tibor Arpáš, Hugo Benedikt a Tomáš Bobok - vetronisti a Martin Ondreáš - skialpinista.

2014

TOMMY CALDWELL

Tommy Caldwell začínal ako body builder a skalkár, v súčasnosti patrí do generácie špičkových moderných yosemitských bigwallistov. V januári 2015 spolu s Kevinom Jorgesonom vyliezol najťažšiu veľkú stenu na svete - Dawn wall (5.14d alebo 9a).

SILVIA VIDAL

Sílvia Vidal z Barcelony je špecialistka na veľké steny a vo svojom odbore nemá vo svete páru. Veľké steny v Yosemitoch, Patagónii, na Baffinovom ostrove a v Himalájach lezie čistým puritánskym štýlom bez podpory a kontaktu s vonkajším svetom.

ADAM PUSTELNIK

Adam Pustelnik pochádza zo slávnej poľskej lezeckej rodiny. Začal ako skalkár, vyliezol niektoré z najťažších športových ciest. Potom sa mu podarilo preniesť skalkárske schopnosti do veľkých stien, vyliezol Silbergeier (8b+) v Rätikone a Orbayu na Naranjo de Bulnes v Španielsku (8c+/9a).

OLA DZIK

Poľská horolezkyňa, ktorá bola členkou medzinárodnej expedície Nanga Parbat Expedition, ktorú napadli teroristi v základnom tábore v Diamir Valley. Zastrelených bolo 11 ľudí zo Slovenska, Číny, Ukrajiny, Litvy, Nepálu a Pakistanu.

HARALD PHILIPP

Nemecký bajker narodený v Siegene. Venuje sa najmä bike hikingu - na svojom bicykli jazdí v najvyšších horách Európy a sveta.

MÁRA HOLEČEK

Český lezec Mára Holeček má na svojom konte množstvo významných prvovýstupov, za ktoré dostal viacero ocenení, okrem iného aj Golden Piton Awards od magazínu Climbing. Svoje výpravy filmársky aj fotograficky dokumentuje, venuje sa písaniu článkov a s veľkým úspechom svoje výpravy sprostredkúva aj divákom na prednáškach a prezentáciách.

Ďalšími hosťami Hory a mesto 2014 boli: Jozef Krištoffy - lezec, Michal Sabovčík a Adam Kadlečík - lezci, Tomáš Andrássy a Evina Lásko - kajakári, Dalibor Krupka - paraglajdista, Braňo Bárta - horolezec, Luciša Hollá - kajakárka, Michal Csáder a Vladimír Vizváry - surferi a Michal Košťál - surfer.

2013

ALEX HONNOLD

Alex je známy najmä vďaka svojim neskutočným sólam. Svetovú pozornosť vzbudil dnes už legendárnym sólom Moonlight Buttress v Zione v Utahu. Pred pár rokmi dal Klasickú cestu na Half Dome v Yosemitoch sólo bez lana za 3 hodinky. Roku 2010 získal prestížnu cenu Zlatú skobu za jeho lezecké výkony. Okrem toho drží s Hansom Florinom rýchlostný rekord v prelezení Nosu - 2:23:51.

MAURIZIO MANOLO ZANOLLA

Maurizio "Manolo" Zanolla je priekopník voľného (sólo)lezenia na platňoidných skalkách a v Dolomitoch. Vo veku 50 rokov vyliezol svoje prvé 9a+ a iste nie posledné. V horách prelieza okrem iných práskov s Heinzom Mariacherom roku 1987 ako prvý voľne Cestu cez Rybu na Marmoladu.

Adam Ondra

Český lezec, ktorý je aj napriek relatívne nízkemu veku, dlhodobo zrejme najlepším skalolezcom na svete. Preliezol cestu najvyššej obťažnosti (9c) a zdolal aj najťažšiu prelezenú veľkú stenu (Dawn wall). Je tiež dvojnásobným majstrom sveta v lezení na obťažnosť.

HANS REY

Hans je legendárny extrémny horský cyklista. Jazdil v oblastiach, ktoré sa predtým považovali za nezjazdné, a aj preto je považovaný za lídra v extrémnom mountainbikingu. Švajčiar žijúci v USA je veľkým showmanom a okrem cyklistiky sa venuje aj kaskadérstvu a cestovaniu.

ALEK LWOW

Liezť začal v roku 1970 a v roku 1994 založil prvý poľský horolezecký časopis „Góry i Alpinizm“, ktorého redaktorom a vydavateľom je dodnes. Takisto vydal dve životopisné knihy a príručku „Lezecké laná“. V roku 1974 sa stal majstrom Poľska v lezení na rýchlosť a počas svojho života absolvoval mnoho expedícií a výstupov, medzi nimi Tatry, Alpy, Kaukaz, Himaláje, Karakoram a mnoho ďalších.

KERIM JASPERSEN

Kerim sa narodil v roku 1974 v El Salvadore. V roku 1980 sa s rodičmi presťahoval do Hamburgu v Nemecku. S paraglajdingom začal v roku 2005 a popri lietaní hneď začal aj nakrúcať seba a svojich kamarátov. V roku 2010 zanechal prácu inžiniera v Nemecku, aby sa mohol venovať svojim filmovým projektom o lietaní. Presťahoval sa do Veľkej Británie, kde pracuje vo vodárni v Yorkshire. Pokiaľ nie je v práci, nájdete ho väčšinou vo vzduchu.

Ďalšími hosťami Hory a mesto 2013 boli: Luciša Hollá - kajakárka, Filip Polc - bajker, Igor Koller a Pepe Piechowicz - lezci, Tomáš Brt, Vlado Lineka a Ján Smoleň - lezci, Martin Krasňanský, Dodo Kopold a Michal Sabovčík - lezci a Evina Lásko a Tomo Andrássy - kajakári.

2012

Lynn Hill

Legendárna americká lezkyňa, ktorá sa preslávila najmä prvým voľným prelezením cesty Nos na yosemitskom El Capitan (r. 1993). Bola nielen prvou ženou, ale prvou lezkyňou vôbec, ktorej sa to podarilo. O rok neskôr bola taktiež prvým človekom, ktorému sa celú cestu podarilo vyliezť za 24 hodín. Na svojom konte má Lynn niekoľko lezeckých rekordov. Lynn bola svojho času tiež hviezda lezeckých pretekov, počas svojej kariéry získala vyše tridsať medzinárodných titulov.

Olaf Obsommer

Nemecký profesionálny kajakár, ktorého najväčším koníčkom je skúmať neznáme rieky na odľahlých miestach. Narodil sa do rodiny kanoistov, takže k vode mal vždy blízko. Neskôr presedlal na rekreačné rodinné kajakovanie spojené s piknikmi, odkiaľ bol len krok k extrémnemu kajakovaniu na divokých vodách.

Lutz Eichholz

Lutz Eichholz je nemecký unicyklista, viacnásobný majster sveta a držiteľ Guinnessovho rekordu – za prejdenie po hrdlách 127-mich fliaš postavených za sebou. Lutz sa v rámci monocyklovania venuje viacerým disciplínam – downhillovým jazdám, skokom cez prekážky, exhibičným flat land shows.

Thomas Miklautsch

Rakúsky windsurfista, filmár a dobrodruh, veľký rozprávač príbehov, ktorý absolvoval množstvo neskutočných expedícií.

Eliza Kubarska & David Kaszlikowski

Eliza je filmárka a David fotograf, a obaja sú poľskí horolezci. Ich film Čo sa stalo na ostrove Pam získal na Hory a mesto 2011 cenu Grand Prix za najlepší film.

Ďalšími hosťami Hory a mesto 2012 boli: Mára Holeček - horolezec, filmár a fotograf, Luciša Hollá - kajakárka, Roman Dubský - parašutista, basejumper a freerajdový lyžiar, Pavol Šeliga - paraglajdista, Robert Gálfy - horolezec a skialpinista a Tomaso Greksák - bouldrista.

2011

Beat Kammerlander

Beat patrí historicky medzi najlepších skalných lezcov s ťažkými práskami na skalkách, hrôzu naháňajúcim sólami, pochybne odistiteľnými cestami vo väčších či menších stenách, a s najťažšími cestami vo veľkých alpských stenách.

Timmy O'Neill

Timmy je jedným z najrýchlejších lezcov na svete. S lezeckým bratom Deanom Potterom vyliezli Nos na El Capitan za rekordné 3 hodiny a 24 minút a pred rokmi dali v Yosemitoch 3 veľké steny za jeden deň – 80 neuveriteľných dĺžok. V lezeckom svete má Timmy reputáciu bezbožného komedianta.

Jesse Guthrie

Jesse je jedným z priekopníkov športového lezenia v USA. V osemdesiatych rokoch vyliezol jednu z prvých amerických 5.14a. Okrem autobiografie vydal aj štyri romány.

Adam Ondra

Český lezec, ktorý je aj napriek relatívne nízkemu veku, dlhodobo zrejme najlepším skalolezcom na svete. Preliezol cestu najvyššej obťažnosti (9c) a zdolal aj najťažšiu prelezenú veľkú stenu (Dawn wall). Je tiež dvojnásobným majstrom sveta v lezení na obťažnosť.

Piotr Pustelnik

Piotr "Pusty" Pustełnik strávil väčšinu svojho života vo vysokých horách. V období od roku 1990 do 2010 vyliezol ako dvadsiaty človek na svete a ako tretí Poliak na všetky osemtisícovky.

Ďalšími hosťami Hory a mesto 2011 boli: Luciša Hollá – kajakárka, Vilis Šujan a Gabo Čmárik – lezci, Vlado Kazo Linek – horolezec a Norbert Karnay a Peter Belošovič – lezci.

2010

Dean Potter

Dean Potter bol fenomenálny lezec, ktorý mal na konte viacero rýchlostných bigwallových rekordov, sóla bez istenia na skale a v horách, a jeho vášňou bolo sleklajnovanie vo výškach bez istenia. Zabil sa v roku 2015 v Yosemitoch pri basejumpingovom zoskoku.

Krzysztof Wielicki

Krzysztof Wielicki (narodený 5.januára 1950) je poľský alpinista a jeden z najlepších poľských horolezcov v histórii. Je piatym človekom, ktorému sa podarilo vyliezť všetkých 14 osemtisícoviek a prvým, kto vyliezol na Mount Everest, Kangchenjungu a Lhotse v zime.

Hansjörg Auer

Legendárnu Rybu na Marmolade vyliezli Igor Koller a Jindro Šustr v auguste 1981 za tri dni a tri noci. Ryba bola dlhé roky pravdepodobne najťažšou cestou v Alpách. Lezeckú verejnosť znovu celkom ohromil Hansjörg Auer, ktorý Rybu vysóloval bez lana za necelé tri hodiny.

Ďalšími hosťami Hory a mesto 2010 boli: Ondra Beneš – lezec, Igor Koller – lezec, Kazo Linek, Rasťo Križan, Etka Vranková – lezci a Tomaso Greksák, Ondro „Humpi“ Švub, Kubo Kováčik – bouldristi.

2009

Chris Sharma

Američan Chris Sharma je spolu s Adamom Ondrom jeden z najlepších lezcov súčasnosti. Okrem skaliek sa venuje aj deep water soloingu.

Steph Davis

Jedna z najlepších a najvšestrannejších lezkýň na svete. Lezie špáry, veľké steny, sóluje na skalkách a v horách a skáče BASE jumping.

Thomas Oehler

Rakúsky cyklotrialový majster sveta, ktorý jazdí po prírodných aj umelých úkazoch ako sú ploty, múriky či zábradlia, ako aj veľké balvany, skalné útesy alebo konáre stromov. 

Ďalšími hosťami Hory a mesto 2009 boli: Vladimír Linek - horolezec a Rasťo Šimko - lezec.

2008

Alex Huber

Alexander Huber je nemecký lezec a alpinista, profesionálnym horolezcom sa stal v roku 1997. Najviac sa preslávil svojimi odvážnymi voľnými výstupmi veľkých stien a expedíciami v Karakorame, Antarktíde a Grónsku.

Doug Scott

Horolezec Doug Scott sa preslávil najmä prvým britským výstupom na Everest v roku 1975 dovtedy neprelezenou Juhozápadnou stenou. Za svoje výstupy získal ocenenie Piolet d'Or. 

Adam Ondra

Český lezec, ktorý je aj napriek relatívne nízkemu veku, dlhodobo zrejme najlepším skalolezcom na svete. Preliezol cestu najvyššej obťažnosti (9c) a zdolal aj najťažšiu prelezenú veľkú stenu (Dawn wall). Je tiež dvojnásobným majstrom sveta v lezení na obťažnosť.

Charlie Russell

Kanadský "Grizzly Man", ktorý strávil mnoho rokov na Kamčatke v medveďom objatí.

Ďalším hosťom Hory a mesto 2008 bol: Dodo Kopold - horolezec.

2007

Alain Robert 

Francúzsky Spiderman, ktorý je najznámejším mestským lezcom na svete. Vyliezol vyše 70 mrakodrapov a výškových budov, vrátane najpopulárnejších monumentov - Petronasove veže v Malajzii, Eiffelovu vežu, most Harbour v Sydney alebo hladkú sklenenú stenu veže Sears v Chicagu.

Klem Loskot 

Jeden z najsilnejších skalných lezcov a bouldristov svojich čias, ktorý je schopný vyliezť 9a cestu alebo boulder obťažnosti 8C.

Jindřich Hudeček 

Jindřich Hudeček je český horolezec, motocyklový a automobilový pretekár a zakladateľ spoločnosti HUDYsport. V 80. rokoch bol členom československého reprezentačného alpinistického družstva.

Ďalšími hosťami Hory a mesto 2007 boli: Tomáš Mrázek a Helča Lipenská - lezci, Petr Kašpar - dokumentarista a Ivan Gálfy - horolezec.

2006

Heinz Zak

Heinz Zak je priekopníkom voľného lezenia, lezec veľkých stien, odvážny sólolezec a vychýrený lezecký fotograf.

Timmy O'Neill

Timmy je jedným z najrýchlejších lezcov na svete. S lezeckým bratom Deanom Potterom vyliezli Nos na El Capitan za rekordné 3 hodiny a 24 minút a pred rokmi dali v Yosemitoch 3 veľké steny za jeden deň – 80 neuveriteľných dĺžok. V lezeckom svete má Timmy reputáciu bezbožného komedianta.

Ďalšími hosťami Hory a mesto 2006 boli: Dodo Kopold - horolezec, Igor Koller a Vlado Linek - horolezci, Maťo Heuger - horolezec a Petr Pepe Piechowicz - český lezecký fotograf.

2005

Josune Bereziartu

Svojho času najlepšia skalná lezkyňa a žena, ktorá ako prvá vyliezla cesty prelomových obťažností 8c, 8c+, 9a a 9a/9a+.

Jeff Lowe

Počas svojej lezeckej kariéry vyliezol mnohé prelomové výstupy po celom svete. Patril medzi najvšestrannejších lezcov všetkých čias a vynikal takmer vo všetkých subkategóriach lezenia.

Simon Yates

Angličan Simon Yates je širokej diváckej a filmovej verejnosti známy najmä ako hlavný hrdina epického príbehu Joea Simpsona Touching the Void (film Pád do ticha).

Ďalšími hosťami Hory a mesto 2005 boli: Paul Malon - kanadský cestovateľ, Anna Pietraszek - poľská horská filmárka, Peter "Becko" Ondrejovič - horolezec a cestovateľ, Martin "Fševed" Žilka - fotograf extrémnych športov, Kazo Linek - horolezec a Braňo Šmída - jaskyniar.

2004

Thomas Huber

Thomas je nemecký lezec a alpinista. Jeho brat a lezecký partner je Alexander Huber a o oboch bol v roku 2007 natočený film To the Limit.

Will Gadd

Will je vynikajúci kanadský ľadový lezec a paraglajdista. V minulosti bol držiteľom svetového rekordu v paraglajdingu, keď v americkom Texase preletel vzdialenosť až 423 km. V januári 2015 sa stal prvou osobou, ktorá vyliezla ľadom pokrytú stenu pri Niagarských vodopádoch.

Kim Csizmazia

Kanaďanka Kim je všestrannou horskou atlétkou, ktorá vyhrávala preteky v bežkovaní, ľadovom a skalnom lezení a o titul železnej ženy.

John Sherman

John Sherman je americký lezec a pionier boulderingu. Bol jedným zo zakladateľov boulderingovej oblasti Hueco Tanks - so svojimi vyše 400 prvoprelezmi v 80-tych a na začiatku 90-tych rokov.

2003

Jim Bridwell

Jim Bridwell (29.júl 1944 – 16.február 2018) bol americký lezec aktívny od roku 1965 prevažne v Yosemitoch, ale aj v Patagónii a na Aljaške. V Yosemitoch urobil vyše 100 prvovýstupov a tiež bol prvý, komu sa podarilo vyliezť Nos na El Capitan za jeden deň (26.mája 1975 s Johnom Longom a Billym Westbayom).

Peter Habeler

Peter Habeler je rakúsky horolezec. V roku 1966 stretol svojho dlhoročného spolulezca Reinholda Messnera. V roku 1974 spoločne ako prví vystúpili severnou stenou Eigeru za menej než 10 hodín. V roku 1978 zdolali zase s Messnerom ako prví ľudia vrchol najvyššej hory sveta Mount Everest bez použitia umelého kyslíku.

SILVIA VIDAL

Sílvia Vidal z Barcelony je špecialistka na veľké steny a vo svojom odbore nemá vo svete páru. Veľké steny v Yosemitoch, Patagónii, na Baffinovom ostrove a v Himalájach lezie čistým puritánskym štýlom bez podpory a kontaktu s vonkajším svetom.

Kris Holm

Kanaďan Kris Holm je jedným z najskúsenejších a najznámejších horských unicyklistov na svete. Je tiež zakladateľom súťažných unicykel trialov.

2002

John Bachar

Americký lezec, ktorý sa výrazne zapísal do histórie lezeckého športu ako nekompromisný propagátor lezenia bez istenia. Meno si získal najmä obdivuhodnými prelezmi náročných ciest v Yosemitoch. Lezeckú verejnosť udivoval aj svojou úplne výnimočnou fyzickou kondičkou. 51-ročný Bachar zahynul v roku 2009 pri pokuse o sólo výstup na Dike Wall (cca 25 m) v blízkosti jeho domova – mesta Mammoth Lakes v Kalifornii.

Alex Huber

Alexander Huber je nemecký lezec a alpinista, profesionálnym horolezcom sa stal v roku 1997. Najviac sa preslávil svojimi odvážnymi voľnými výstupmi veľkých stien a expedíciami v Karakorame, Antarktíde a Grónsku.

Nazir Sabir

Pakistanský horolezec narodený v Hunze. Vyliezol na Mount Everest a na štyri z piatich pakistanských osemtisícoviek - K2 v roku 1981, Gasherbrum II, Broad Peak v roku 1982 a Gasherbrum I (Hidden Peak) v roku 1992.

Thomas Miklautsch

Rakúsky windsurfista, filmár a dobrodruh, veľký rozprávač príbehov, ktorý absolvoval množstvo neskutočných expedícií.

Ďalšími hosťami Hory a mesto 2002 boli: Paul Malon - kanadský fotograf a dobrodruh, Matúš Škvarka - paraglajdista, Pavol Barabáš - režisér, scenárista a cestovateľ, Lucia Mišíková - kajakárka a Martina Svobodová - inline korčuliarka.

2001

Jerry Moffatt

Jerry Moffatt (narodený 1963) je anglický lezec z Leicestershire. Preslávil sa najmä na začiatku 80-tych rokov druhým prelezom cesty Strawberries (E6 6b) od Rona Fawcetta a tiež bleskovými prelezmi najťažších ciest na svete, ako napríklad Genesis a Equinox v USA alebo Bidule vo Francúzsku.

Krzysztof Wielicki

Krzysztof Wielicki (narodený 5.januára 1950) je poľský alpinista a jeden z najlepších poľských horolezcov v histórii. Je piatym človekom, ktorému sa podarilo vyliezť všetkých 14 osemtisícoviek a prvým, kto vyliezol na Mount Everest, Kangchenjungu a Lhotse v zime.

Ďalšími hosťami Hory a mesto 2001 boli: Vlado Linek - horolezec, Rasťo Šimko - horolezec, Peter Koutný - cestovateľ, Peter Becko Ondrejovič - lezec a cestovateľ, Ľudo Jambrich - cestovateľ, Martina Braunerová - horolezkyňa a Matúš Škvarka - paraglajdista.

2000

SILVO KARO

Jeden z najlepších lezcov všetkých čias a hlavný protagonista zlatej éry slovinského lezenia. Svoju stopu zanechal všade: od Álp, cez Patagóniu až po Himaláje.

ALEK LWOW

Liezť začal v roku 1970 a v roku 1994 založil prvý poľský horolezecký časopis „Góry i Alpinizm“, ktorého redaktorom a vydavateľom je dodnes. Takisto vydal dve životopisné knihy a príručku „Lezecké laná“. V roku 1974 sa stal majstrom Poľska v lezení na rýchlosť a počas svojho života absolvoval mnoho expedícií a výstupov, medzi nimi Tatry, Alpy, Kaukaz, Himaláje, Karakoram a mnoho ďalších.

Ďalšími hosťami Hory a mesto 2000 boli: Josef Rakoncaj a Alena Čepelková - horolezci, Zolo Demján - horolezec, Jaryk Stejskal - horolezec, Ján Ďurana - horolezec, Alexander Buzinkay - horolezec, Martin Heuger - horolezec, Ivan Štefanský - horolezec, Jaro Dutka - horolezec, Paľo Barabáš - režisér, scenárista a cestovateľ, Peter Valušiak - horolezec, Ľudo Jambrich - cestovateľ a Peter Becko Ondrejovič - lezec a cestovateľ.

Ford
Alpine Pro