Hory a Mesto Banská Bystrica

Vstupenky

3 jednotlivé bloky filmov
blok Filmy: S deťmi cez hory stojí 1

 

Program

STREDA 7.11.2018

18:00 ENVIRO FILMY

Archa světel a stínů (Česká republika, 90 min, 2018, r. Jan Svatoš)

Dokument odkrýva skoro zabudnutý príbeh z éry začiatkov kinematografie. Tam, kde by sa iní vzdali, nasadili americký filmári Martin a Osa Johnsonoví svoje životy, aby porozprávali svedectvo o miznúcej divočine. Ich príbeh je autentickým odrazom doby, kedy filmovanie v Afrike bolo nebezpečnejšie ako šelmy a malária a kedy fotografovať znamenalo riskovať, v lepšom prípade neúspech, v horšom i svoj život.

PREZENTÁCIA: Jan SVATOŠ - režisér a Karol KALISKÝ, Jerguš TESÁK - ochranári, My sme les

(+ diskusia)

Živá rieka (Slovensko, 52 min, 2017, r. Erik Baláž)

Rieka Belá je chladná, dravá a nebezpečná, no je aj bohatá, štedrá a slobodná. Dodnes zostáva nespútaná. Vytrvala, aby nám pripomenula, ako vyzerajú živé rieky. Aby nás inšpirovala k navráteniu voľnosti ďalším riekam, ktoré svoju slobodu už stratili.

ŠTVRTOK 8.11.2018

18:00 FILMY: HORSKÉ BICYKLE A BEH

Flow (Flow, Nemecko, 11 min, 2016, r. Christian Schmidt & Joachim Hellinger)

Harald Philipp jazdí ferraty v talianskych Dolomitoch, kde nehľadá len adrenalín. Hľadá ten moment, keď všetko funguje samo od seba. Snaží sa odhaliť tajomstvo tzv. flow-u. Aby sme to všetci mohli zažiť.

Dreamride 2 (Dreamride 2, Kanada, 5 min, 2017, r. Mike Hopkins)

Rozprávanie inšpirované Dr. Suessom, dych vyrážajúce prírodné scenérie a jeden snívajúci horský cyklista. Tento film vás sprevádza dobrodružstvom, ktorému sa žiadne iné nevyrovná.

PREZENTÁCIA: Hornonitrianske stopy o.z.  (+ diskusia)

Kilimandžáro: Veľká hora (Kilimanjaro: Mountain of Greatness, 25 min, 2018, autor: RedBull.tv)

Traja špičkoví horskí cyklisti sa vydávajú za doposiaľ najväčším dobrodružstvom ich života. Pri snahe zdolať najvyššiu horu Afriky Kilimandžáro v Tanzánii musia čeliť rôznym nebezpečným nástrahám.

Hľadanie ultra s Patrikom (Slovensko, 5 min, 2018, r. Adam Lisý)

Krátky film o neobyčajnom chalanovi - Patrikovi Hrotekovi. Paťo má síce len 26 rokov, no svojimi výkonmi, ale hlavne názormi, inšpiruje celú generáciu bežcov.

Najvyššie položený maratón na svete (Worlds Highest Marathon, Nepál, 7 min, 2017, r. Bjarne Salén)

Príbeh o Christopherovi Mohnovi, ktorý prekonal lymskú boreliózu a beží najvyššie položený maratón na svete, ktorý sa začína v základnom tábore pod Mount Everestom. 

Red Bull 400: najextrémnejší výbeh tohto leta (Slovensko, 5 min, 2018, autor: RedBull.tv)

Do kopca, na skokanskom mostíku a so 75% prevýšením? Red Bull 400 je svetovou sériou výbehov na strmých skokanských mostíkoch. Najťažší 400-metrový beh na svete zavítal aj na Slovensko.

PREZENTÁCIA: Ján HAZUCHA a Katka LOVRANTOVÁ (+ diskusia)

Te Waipounamu: Nefritové vody (The Waters of Greenstone, Nový Zéland, 26 min, 2017, r. Simon Waterhouse)

Cez optiku jedného z najdôležitejších novozélandských kultúrnych symbolov (Pounamu) sa dve ženy, Robyn a Hollie, snažia o zdolanie najstaršieho dobrodružného závodu na svete - Kathmandu od pobrežia k pobrežiu.

PIATOK 9.11.2018

18:00 FILMY: LYŽOVANIE A SKIALP

Perzia (Slovensko, 22 min, 2018, r. Robert Vrlák, Miro Peťo)

Dobrodružný skialpový film Roba Vrláka a Mira Peťa z Iránu o zlyžovaní severných stien Alam Kuh, Damavand a ďalších vrcholov.

PREZENTÁCIA: Miro a Rasťo PEŤOVCI - Vo svetle a tieni strmých línií  (+ diskusia)

Línia v snehu - Grécko (A Line In The Snow - Greece, UK, 9 min, 2017, r. Ben Tibbetts)

Objavovanie krásnych hôr na severe Grécka a spoznávanie ľudí, ktorí tam žijú a pracujú.

Bokami Západných Tatier (Slovensko, 8 min, 2017, r. Milan Ohurniak)

Krátky dokument o pretekoch Bokami Západných Tatier, trojdňových skialpinistických pretekoch dvojíc, organizovaných pod záštitou Slovenského horolezeckého spolku James.

Fantázia (Imagination, Kanada, 5 min, 2017, r. Dave Mossop)

Na potulkách ulicami zasneženého mesta očami mladého chlapca, ktorý privedie profesionálneho lyžiara Toma Wallisha k životu. Lyžiarske dobrodružstvo, aké tu ešte nebolo.

Zoznam (La Liste, Francúzsko, 48 min, 2016, autor: RedBull.tv)

Mladý lyžiarsky fenomén Jérémie Heitz sa rozhodne zlyžovať 15 najstrmších 4-tisícových kopcov v Alpách za dve sezóny. Jérémie určuje úplne novú hranicu vo freeridovom lyžovaní.

SOBOTA 10.11.2018

10:30 FILMY: S DEŤMI CEZ HORY

S deťmi cez hory (Slovensko, 18 min, 2017, r. Chorá vrana prodakšn)

Štyri rodiny, štyri dni a tri noci v stanoch na hrebeni Javorníkov. Krátky ale silný dokument o turistike s deťmi. Film ukazuje, že sa netreba vzdávať svojich záľub a deti do hôr patria.

PREZENTÁCIA: S deťmi cez hory - autorky filmu  (+ diskusia)

Trail dog (Trail Dog, Južná Afrika, 5 min, 2016, r. African Attachment)

Film o kráse a šťastí, ktoré sa dá nájsť v tej najjednoduchšej veci - v priateľstve.

Chyť ma ak to dokážeš: Burunduk (Slovensko, 15 min, 2017, r. Rastislav Hatiar)

Mladé dievča ide na dobrodružnú cestu do Mongolska s otcom a bratrancom. Kým oni sa snažia chytiť najväčšiu lososovitú rybu, ona spoznáva mongolskú kultúru, krajinu, domorodcov a píše si denník.

14:00 SLOVENSKÉ FILMY

Teória šťastia podľa Rybanského (Slovensko, 35 min, 2017, r. Rastislav Hatiar)

Poetický filmový príbeh o kontraste a vzájomnom pochopení generácií, o poézii života aj lezenia, o tom, ako vznikol prvovýstup na "Dračí kút".

Chyť ma ak to dokážeš: Burunduk (Slovensko, 15 min, 2017, r. Rastislav Hatiar)

Mladé dievča ide na dobrodružnú cestu do Mongolska s otcom a bratrancom. Kým oni sa snažia chytiť najväčšiu lososovitú rybu, ona spoznáva mongolskú kultúru, krajinu, domorodcov a píše si denník.

PREZENTÁCIA: Rasťo HATIAR - režisér  (+ diskusia)

Pavúk (Slovensko, 82 min, 2018, r. Ľubomír Slivka)

Portrét kontroverznej osobnosti slovenského horolezectva Pavla Pochylého (1945 - 2000) - Pavúka. Riadil sa krédom, že nemožné je len jednou z možností. Dokument zachytáva rub a líce povahy horolezca, ktorý bol v roku 2001 spolkom JAMES vyhlásený in memoriam za Horolezca storočia.

19:00 FILMY: LEZENIE

PREZENTÁCIA: Jozef KRIŠTOFFY (+ diskusia)

Seven virgin summits: Antarktída (Slovensko, 15 min, 2018, r. Rasťo Hatiar)

Film zachytáva prvú časť projektu Seven virgin summits Miša Sabovčíka a Juraja Koreňa - výstup na doposiaľ nezlezený a nepomenovaný kopec v ďalekej Antarktíde a následný zlet padákmi.

PREZENTÁCIA: Juraj KOREŇ - Seven virgin summits: Antarktída  (+ diskusia)

Igor (Česká republika, 20 min, 2018, r. Jan Šimánek)

Filmový portrét žijúcej slovenskej horolezeckej legendy Igora Kollera.

Všetkými milovaný Apa Sherpa (The Story of Apa Sherpa, Kanada, 14 min, 2017, r. Eric Crosland)

Apa Sherpa vyliezol na Mount Everest dvadsaťjedenkrát, viackrát než hociktorý človek na planéte. Nikdy by to však nikomu neželal. Toto je príbeh takmer všetkých obyčajných ľudí v Nepále.

Coconut Connection (Coconut Connection, Belgicko, 38 min, 2017, r. Sean Villanueva O'Driscoll)

Po predchádzajúcom preskúmaní pobrežia Baffinovho ostrova na palube známej jachty Dodo's Delight sa dvaja horolezci rozhodnú vrátiť na bigwallovú horolezeckú expedíciu aj s kamarátmi.

Hostia

 

JAN SVATOŠ (streda 7.11.2018, 18:00)

Režisér, dokumentarista a fotograf. Autor viac ako 10 dokumentárnych filmov, z ktorých väčšina súťažila na medzinárodných filmových festivaloch. Prostredníctvom svojich filmov sa usiluje o búranie kultúrnych a spoločenských stereotypov a intenzívne sa venuje aj problematike životného prostredia.

KAROL KALISKÝ, JERGUŠ TESÁK - MY SME LES
(streda 7.11.2018, 18:00)

Karol Kaliský je filmár a  ochranár, Jerguš Tesák je cestovateľ a ochranár a spolu pôsobia v iniciatíve My sme les – občianskej iniciatíve za záchranu našich lesov. Sú to ľudia, ktorým záleží na tom, aby sa zastavila devastácia národných parkov a vzácnych lesov na Slovensku.

Hornonitrianske stopy o.z. (štvrtok 8.11.2018, 18:00)

OZ Hornonitrianske stopy tvorí niekoľko aktívnych mladých ľudí z Prievidze a okolia, ktorí sa zaoberajú legalizáciou a budovaním lesných cyklo-chodníčkov tzv. singletrailov a zároveň organizovaním súťaží horskej cyklistiky.

JÁN HAZUCHA (štvrtok 8.11.2018, 18:00)

Rodák zo Zvolena je dnes v bežeckej komunite považovaný za legendu. Toto označenie si bezpochyby obhájil aj tento rok, keď vo veku 75 rokov vyhral prestížny maratón v Chicagu v kategórii 75 až 79-ročných. V tejto kategórii patrí medzi najlepších na svete. Okrem Chicaga vyhral aj maratóny v New Yorku, Bostone, Aténach, Berlíne, Viedni, Prahe či Košiciach. Budúci rok chce štartovať v Londýne a Tokiu.

KATKA LOVRANTOVÁ (štvrtok 8.11.2018, 18:00)

Úspešná trailová bežkyňa, víťazka Wings for Life World Run 2016 v Chorvátsku a niekoľkokrát už stála aj na pódiu Red Bull 400 - najextrémnejšej série výbehov na strmých skokanských mostíkoch. Reprezentantka Slovenska na majstrovstvách sveta v behu do vrchu a tiež výborná skialpinistka.

MIRO A RASŤO PEŤOVCI (piatok 9.11.2018, 18:00)

Miro Peťo sa prevažne venuje extrémnemu lyžovaniu a skialpinizmu, ale vyniká aj v skalolezectve, horskej cyklistike, mixovom a ľadovom lezení. Spolu so svojím bratom Rastom Peťom majú za sebou niekoľko významných športových úspechov doma aj v zahraničí (Gruzínsko, Peru, Irán, Alpy, Nórsko,...)

S DEŤMI CEZ HORY (sobota 10.11.2018, 10:30)

Autorky filmu S deťmi cez hory, Eva Čičkánová, Katarína Grotkeová, Katarína Jurdíková a Iva Semančíková sú akčné ženy na rodičovskej dovolenke, ktoré okrem lásky k svojim rodinným príslušníkom pestujú aj lásku k horám a chcú ukázať aj iným rodičom, že deti patria do hôr.

RASŤO HATIAR (sobota 10.11.2018 14:00)

Kameranam, scenárista a režisér. Je drziteľ viacerých medzinárodných ocenení. Na svojom konte má viac ako desiatku horských filmov, ktoré boli prezentované na filmových festivaloch na Slovensku aj v zahraničí. Ako kameraman spolupracoval aj s režisérom Pavlom Barabášom na filmovom seriáli Príbehy tatranských štítov.

JOZEF KRIŠTOFFY (sobota 10.11.2018, 19:00)

Je jeden z popredných lezcov slovenského skalolezectva. Jeho aktivita sa sústreďuje najmä na lezenie obtiažnych, viac-dĺžkových ciest a absolvoval aj niekoľko expedícií do veľkých stien. Medzi jeho posledné úspechy patrí prelez 380 metrovej cesty Hotel Supramonte 10, ktorá sa nachádza na Sardínii.

JURAJ KOREŇ (sobota 10.11.2018, 19:00)

Mladý paraglidista, ktorý sa prevažne venuje “hike and fly”. Juraj v tejto kategórii obdržal niekoľko triumfov. Momentálne pracuje na projekte Seven Virgin Summits, kde sa polu s  Mišom Sabovčíkom pokúsi vyliezť a následne zletieť sedem panenských, nikým nevylezených hôr, z ktorých každá leží na inom kontinente.

Cestokluby

Cestokluby
Kino svet

Alpine Pro