Hory a mesto Martin 2018

Vstupné 5 € v predpredaji v kine Moskva a v čase konania na mieste

Program

23.10. Utorok

Otvorenie festivalu Hory a mesto Martin

17:30 – 17:45

Pavol Barabáš – Z vysokých tatier do Himalájí

17:45 – 18:45 - 60 min

Na svet okolo sa díva inak. Sleduje krajinu cez hľadáčik kamery, jej estetiku, osobitosti, i to, ako harmonizuje s ľudským vnútrom. Pavol Barabáš so svojim pohľadom na Vysoké Tatry sa delí s divákmi. Mnohé z dokumentov však ostali nezverejnené. Ukážky, s ktorými sa s vami podelí, bude dopĺňať myšlienkami, ktoré v ňom rezonujú pri pohľade na Tatry. Dozviete sa aj zákulisie pri nakrúcaní seriálu Príbehy tatranských štítov, filmu Žiť pre vášeň, ale i o nosičskom remesle, ktoré ho formovalo v mladom veku.

Pozrite si Trailer

PRESTÁVKA

18:45 – 19:00 - 15 min

Pavol Barabáš – Vábenie výšok

19:00 – 20:40 - 100 min

Slovenské himalájske horolezectvo zaznamenalo ku koncu minulého storočia svetové výkony, ale i pády. Pozrime sa na jeho vývoj v dokumentárnom filme Vábenie výšok cez pohľad jednej horolezeckej generácie, ktorá nás prevedie od začiatkov horskej služby v Tatrách, cez prvé expedície až po odvážne myšlienky smerujúce na najvyššiu horu sveta – Mount Everest.

Pozrite si Trailer

Tombola

20:40 – 20:50 - 10 min

Prestávka

20:50 – 21:00 - 10 min

Coconut Connection

21:00 – 21:40

Po predchádzajúcom preskúmaní pobrežia Baffinovho ostrova na palube známeho Dodo's Delight sa Nicolas Favresse a Sean Villanueva rozhodnú vrátiť na bigwallovú horolezeckú expedíciu v mesiaci júl, o ktorom sa hovorí, že je vtedy najlepšie počasie. Avšak vďaka ľadovcom sa stane prístup po mori takmer nemožný. Spolu s tromi talianskymi horolezcami sa na lyžiach po zamrznutom mori prepravia do údolia plného neuveriteľných veľkých stien. Tu strávia takmer dva mesiace.

Pozrite si Trailer

24.10. STREDA

Živá rieka – vstupné ZADARMO

16:00 – 17:00 – 52 min

Stovky prameňov čistej vody sa v tatranskej divočine postupne zlievajú, aby vytvorili jednu z posledných divokých riek strednej Európy. Keď sa k vode z topiaceho snehu pridajú prudké lejaky, rieka sa rozvodní a berie so sebou všetko, čo jej stojí v ceste. Po povodni sa svet mení. Voda ničí, no súčasne tvorí a podporuje mnohoraké formy života. Rieka Belá je chladná, dravá a nebezpečná, no je aj bohatá, štedrá a slobodná. Dodnes zostáva nespútaná. Vytrvala, aby nám pripomenula, ako vyzerajú živé rieky. Aby nás inšpirovala k navráteniu voľnosti ďalším riekam, ktoré svoju slobodu už stratili.

Pozrite si Trailer

OTVORENIE HLAVNÉHO PROGRAMU

17:30 – 17:40 - 10 min
Upútavka, otvorenie

Alexander Lilge – Z cvičných skál do Tatier a Álp

17:40 – 19:20 - 100 min

Alexander nám porozpráva ako vyzerali jeho lezecké začiatky pred 60timi rokmi na skalách v okolí Martina. Ukáže nám, s akým vybavením v tom čase liezli a ako chodili pod skaly. V strednej časti prednášky, v čase najväčšieho výkonnostného rastu, sa presunieme do Tatier, Álp a Dolomitov, z ktorých sa neskoršie dostal až na Kaukaz a do pohoria Andy v južnej Amerike.

Prestávka

19:20 – 19:30 - 10 min

Michal Oško – freerider

19:30 – 20:30 - 60 min

Mišo sa zo začiatku venoval pretekárskemu lyžovaniu, ale po čase ho pohyb iba medzi bránkami prestal baviť. „Hľadal som niečo iné. Stále som s kamarátmi kadečo vymýšľal, skoky, iné trasy a lákala ma voľnosť pohybu,“ spomína na začiatky Mišo. Postupne sa dostal k freeridingu – lyžovaniu na extrémnych svahoch v neupravenom teréne. Dnes je jeden z najúspešnejších slovenských jazdcov. Extrémizmus nevníma M. Oško v súvislosti s lyžovaním ako nevhodný pojem. „Pri extrémnom lyžovaní ide o to, že terén je strmší, so skalami, je vo väčšej výške a je to nebezpečnejšie,“ vysvetľuje.

Pozrite si Trailer

Tombola

20:30 – 20:40 - 10 min

Prestávka

20:40 – 20:50 - 10 min

PAVÚK – horolezec storočia. NOVINKA!

20:50 – 22:15 – 82 min

Príbeh Pavla Pochylého, slovenského horolezca, ktorý strávil spolu 12 rokov svojho života vo väzeniach vtedajšieho Československa, mal 5 žien a 7 detí a bol vyhlásený za slovenského horolezca storočia. Bol priekopníkom nového štýlu lezenia a myslenia v lezení. Jeho neskôr spochybňovaný kompletný zimný sólo prechod masívom Vysokých Tatier nebol dodnes zopakovaný. Neustála potreba prekračovať hranice pudu sebazáchovy, mu priniesla pozíciu extravagantného šialenca, ktorý svojou slobodou provokoval k veľkým výkonom nielen seba samého. Kontroverzná osobnosť, ktorej životný príbeh dodnes vyráža dych.

Pozrite si Trailer

25.10. ŠTVRTOK

Otvorenie Hlavného PROGRAMU

17:30 – 17:40 - 10 min

Juraj Žiak, Činnosť správy Národného parku Veľká Fatra a živé kamerové prenosy

17:40 – 18:20 - 40 min

V prezentácií Juraja Žiaka sa dozviete čo všetko obnáša terénna práca ochranára, predstaví Vám Národný park Veľkú Fatru s jej typickou faunou a flórou a v neposlednej rade odborno-edukačný projekt kukaj, vďaka ktorému môžete sledovať správanie divých zvierat on-line - pomocou živých kamerových prenosov.

Jozef Krištoffy – Patagónia

18:20 – 19:30 - 70 min

Horolezec a reprezentant Jozef Krištoffy nám porozpráva ako spoločne so spolulezcami Martinom Krasňanským a Vladom Linekom vytvorili prvovýstup najťažšej lezeckej línie v patagónskej oblasti Cochamo v Čile, v kolmej, 700 metrov vysokej stene. Patagónia je v celom svete pojem sám o sebe – divoká príroda, extrémne náročné počasie, jedny z najťažších skalných stien sveta.

Pozrite si Trailer

Tombola

19:30 – 19:40 - 10 min

Prestávka

19:40 – 19:50 - 10 min

David Lama – Cerro Torre, Patagonia

19.50 – 21:15 - 82 min

Film z produkcie Red Bull o preleze legendárnej a zároveň kontroverznej cesty Compressor Route na ešte legendárnejšiu vežu Cerro Torre v centrálnej Patagónií, ktorá bola horolezcami, pre svoju neprístupnosť, považovaná za nezdolateľnú horu. Dych vyrážajúce letecké zábery na túto impozantnú ihlu ako aj v príbeh Davida Lamu z prvého voľného prelezu tejto generačnej výzvy, v centre zúriaceho počasia v ohňovej zemi, vám spôsobia minimálne spotené ruky a studený pot na čele.

Pozrite si Trailer

Hostia

Pavol BARABÁŠ

Pavol Barabáš (1959) – Je autorom širokej škály filmov o Vysokých Tatrách. Verejnosti je skôr známy tvorbou dobrodružných dokumentov zo sveta, kde sa človek dostáva až za hranicu svojich možností. Má za sebou niekoľko objavných expedícií: od nájdenia civilizáciou nedotknutých ľudí doby kamennej v pralesoch v Novej Guiney, cez objavenie megajaskýň na stolových horách vo Venezuele, až po absolvovanie prvého prechodu Ellsworthovho pohoria v Antarktíde. Dosiahol Severný i Južný pól. Žil s Pygmejmi v Kongu, s kmeňom Suri v Ethiópii i s Indiánmi hlboko v amazónskom pralese. Prešiel najťažšie kaňony sveta ako Trou de fer, či Bras Magasin. S priateľmi urobili prvé zlanenie druhým najvyšším vodopádom sveta Tugela v Dračích horách. Jeho filmy sú o tom, ako by sa človek mal správať k tejto Zemi. Za svojich 50 filmov dostal vyše 300 ocenení po celom svete. Tú najvzácnejšiu GRAND PRIX mu udelila Medzinárodná aliancia horských filmov za svetový prínos a kameramanskú prácu v dokumentárnom filme s vysokohorskou, horolezeckou a objaviteľskou tematikou v extrémnych častiach sveta.

Alexander LILGE

Alexander LILGE (1943) – Bývalý generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Neografie, a.s., člen predsedníctva a nositeľ zlatej medaily Matice slovenskej či udelené ocenenie Čestný občan mesta Martin. Vyrastal v prostredí viacpočetnej rodiny, pozitívne usmerňovaný staršími súrodencami. Po rodičoch zdedil mimoriadnu lásku k horám. Horolezectvo do značnej miery formovalo charakter mladého človeka a nadobudnuté vlastnosti byť cieľavedomý v každom konaní, mu umožnili v neskorších rokoch presadiť sa aj pracovne. Neografia pod jeho vedením strojnásobila export a takmer dvojnásobne sa zvýšila výroba kníh. Dynamicky vzrástol objem časopisov, ktorý spolu s najmodernejšími technológiami zabezpečili nebývalý rast produktivity práce. V roku 1983 mu bolo udelené najvyššie rezortné vyznamenanie „Najlepší pracovník polygrafie“. Povedľa svojho pracovného vyťaženia sa vo voľnom čase venuje už takmer 60 rokov horolezectvu. Uskutočnil viac ako 200 výstupov na takmer všetky významnejšie tatranské štíty, ale aj desiatky výstupov na známe vrcholy Álp. Zúčastnil sa viacerých ročníkoch Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach ako aj iných maratónskych behov. Na Zemplínskom maratóne okolo Zemplínskej Šíravy dosiahol svoj najlepší čas – úctyhodných 2 hodiny 44 minút..

Jozef Krištoffy

Jozef začal s lezením na skalách v okolí Martina v roku 2001. Cestoval po oblastiach stredného Slovenska. Postupne sa prepracoval do Slovenskej reprezentácie v horolezectve (2006), ktorej členom je do súčasnosti. Počas štúdia na vysokej škole strávil veľa času v Španielsku a Francúzsku. Posledné roky sa jeho aktivita sústreďuje na lezenie obťažných, viac-dĺžkových ciest a absolvoval aj niekoľko expedícií do veľkých stien v horách, kde sa mu podarilo urobiť viacero cenných prvovýstupov, ktoré sú aj v medzinárodnom meradle významné horolezecké počiny. Okrem aktívneho lezenia je Jozef správca lezeckej oblasti Havrania skala, prevádzkuje lezeckú stenu a organizuje festival Hory a mesto Martin.

Michal Oško

Mišo sa zo začiatku venoval pretekárskemu lyžovaniu, ale po čase ho pohyb iba medzi bránkami prestal baviť. „Hľadal som niečo iné. Stále som s kamarátmi kadečo vymýšľal, skoky, iné trasy a lákala ma voľnosť pohybu,“ spomína na začiatky Mišo. Postupne sa dostal k freeridingu – lyžovaniu na extrémnych svahoch v neupravenom teréne. Dnes je jeden z najúspešnejších slovenských jazdcov. Extrémizmus nevníma M. Oško v súvislosti s lyžovaním ako nevhodný pojem. „Pri extrémnom lyžovaní ide o to, že terén je strmší, so skalami, je vo väčšej výške a je to nebezpečnejšie,“ vysvetľuje.

Juraj Žiak

Ing. Juraj Žiak od roku 2009 pracuje na správe Národného paru Veľká Fatra. Svoj život zasvetil zoológii, ktorej sa venuje profesionálne, ale aj vo voľnom čase. Taktiež sa dlhodobo venuje fotografovaniu voľne žijúcich zvierat v slovenskej divej prírode. Okrem terénnej práce sa venuje aj edukácii a envirovýchove predovšetkým na školách.