Hostia Hory a Mesto Martin

Pavol BARABÁŠ

Pavol Barabáš (1959) - autor širokej škály filmov o Vysokých Tatrách. Verejnosti je skôr známy tvorbou dobrodružných dokumentov. Rád vyhľadáva príbehy odohrávajúce sa v neprístupnej divočine, ďaleko od civilizácie, kde sa človek dostáva až za hranicu svojich možností.

Má za sebou niekoľko objavných expedícií, od nájdenia civilizáciou nedotknutých ľudí doby kamennej v pralesoch v Novej Guiney, cez spoluobjavenie megajaskýň na stolových horách vo Venezuele, až po absolvovanie prvého prechodu Ellsworthovho pohoria v Antarktíde. Dosiahol Severný i Južný pól, žil s Pygmejmi v Kongu i s kmeňom Suri v Etiópii. Prešiel najťažšie kaňony sveta ako Trou de fer, či Bras Magasin. Jeho filmy sú o tom, ako by sa človek mal správať k tejto Zemi.

Miroslav PEŤO

Extrémny skialpinista a lezec z Liptovského Mikuláša. Odmalička je často v horách, ktoré sa postupom času stali významnou súčasťou jeho života. V rokoch 2008 až 2014 bol členom reprezentačného tímu Slovenského horolezeckého spolku James. Ako horolezec a extrémny lyžiar pôsobil v Tatrách, Alpách, Škandinávii, na Kaukaze, v Iráne a Himalájach. Za svoje športové úspechy získal niekoľko ocenení. V auguste 2014 dokončil doktorandské štúdium na Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej univerzity. V roku 2016 úspešne ukončil niekoľkoročný vzdelávací kurz horských vodcov UIAGM. V súčasnosti pôsobí ako profesionálny horský vodca a popri vodení sa naplno venuje svojim životným vášňam.

Jozef KRIŠTOFFY

Lezenie na skalách chytilo Jozefa v roku 2001. Cestoval po oblastiach stredného Slovenska. Postupne sa prepracoval do Slovenskej reprezentácie v horolezectve. Počas štúdia na vysokej škole strávil veľa času v Španielsku a Francúzsku. Posledné roky sa jeho aktivita sústreďuje na lezenie obťažných, viac-dĺžkových ciest a absolvoval aj niekoľko expedícií do veľkých stien v horách, kde sa mu podarilo urobiť viacero cenných prvovýstupov.

Erik BALÁŽ

Erik Baláž (nar. 1978) vyrástol pod Tatrami a od svojich šestnástich rokov tu strávil veľa času v divokej prírode. V roku 2002 ukončil štúdium „Ekológie lesa“ na Technickej univerzite vo Zvolene prácou o ekológii medveďov. Už počas štúdií bol aktívny v kampaniach Lesoochranárskeho zoskupenia VLK, ktorých cieľom bola ochrana prirodzených lesov a veľkých šeliem. Viedol úspešnú kampaň na ochranu Tichej a Kôprovej doliny v Tatrách. Toto územie dnes predstavuje najväčšie divoké územie na Slovensku. Je spoluautorom úspešnej knihy o medveďoch Posledná pevnosť a filmu Strážca divočiny. Erik je iniciátorom nového ochranárskeho projektu vo Východných Karpatoch, ktorého súčasťou je aj film Vlčie hory.