Program Hory a Mesto Martin

UTOROK 24.10.2017, 18:00 – 21:30

PAVOL BARABÁŠ - JEDEN SVET PAVLA BARABÁŠA

Rozprávanie o nakrúcaní v extrémnych podmienkach, zábery zo zverejnených aj nezverejnených filmov.

Na svet okolo sa díva inak. Sleduje krajinu cez hľadáčik kamery, jej estetiku, osobitosti, i to, ako harmonizuje s ľudským vnútrom. Pavol Barabáš svoj pohľad na svet okolo nás zachytáva vo svojich dokumentoch. Prechádza v nich od pólov našej Zeme ho hlbokých jaskýň, zo zelených džunglí na vysoké hory, od prírodných kmeňov do budhistických kláštorov v neprístupných údoliach. Mnohé z jeho ciest ostali nezverejnené. Ukážky, s ktorými sa s vami podelí, bude dopĺňať myšlienkami, ktoré sa rodili na pozoruhodných cestách našou planétou.

SLOBODA POD NÁKLADOM“ – PAVOL BARABÁŠ (50 min.)

S krošňou na chrbte sa brodia v snehu, odolávajú búrke i víchrici. Zásobujú vysokohorské chaty za každého počasia. Odhaľme poznanie najstaršej generácie tatranských nosičov. Možno sa dozvieme niečo viac aj o vlastnom náklade a možno pochopíme, prečo v Tatrách ostali nosiči poslednými mohykánmi na európskom kontinente.

MIROSLAV PEŤO – KAUKAZSKÝ SKIEXTRÉM

Počas prezentácie zavítame za skialpinizmom a extrémnym lyžovaním do gruzínskej časti Kaukazu. Najskôr sa pozrieme do oblasti legendárneho Kazbeku, kde Miro Peťo spolu s Robom Vrlákom pôsobili v júni 2015. Následne zavítame do prekrásneho regiónu Svanetie, kde mal Miro možnosť pôsobiť s Marošom Červienkom koncom mája tohto roku. Okrem iného sa im tam podaril prvozjazd majestátnej Ušby. Gruzínsko však nie je len krásna príroda, ale aj pohostinní ľudia a bohatá história tejto zaujímavej krajiny. To všetko v sebe prepája multimediálna prezentácia, ktorú prednesie horolezec a skialpinista Miroslav Peťo.

STREDA 25.10.2017, 18:00 – 21:00

SOVY NÁRODNÉHO PARKU VEĽKÁ FATRA“ – JURAJ ŽIAK

DISKUSIA o neinvazívnom rozvoji športov realizujúcich sa v prírode ich vplyve na miestnu faunu a flóru chránených krajín, porovnanie legislatívy doma a v zahraničí.

NESMRTEĽNÝ LES“ – ERIK BALÁŽ

Zo skalnatej pôdy pod Kriváňom vyrastá Nesmrteľný les. Jeho vládcami sú stáročné borovice limby a ich večný sprievodca medveď. Život medveďov je tu tesne spojený so životom stromov a celého pralesa. Ten im poskytuje útočisko pred človekom a všetko, čo k životu potrebujú. Je to prírodný raj. Rozmanitý, nebezpečný, no zároveň krehký svet divokej prírody, ktorý sa stále riadi zákonmi prírody a nie človeka. A sú to práve prirodzené, nikým neriadené procesy, ktoré zabezpečujú pokračovanie evolúcie a prastarému limbovému lesu jeho nesmrteľnosť.

FLOW“

Nie sú to preteky v downhille čo na Haraldovej tvári vykúzli úsmev. Ani mu nezáleží, či na svojich trailoch urobí najnebezpečnejšie skoky a zákruty. Keď je na svojom bicykli na via ferrate v Dolomitoch, naháňa niečo iné: FLOW. Ten zvláštny stav bytia, kde je všetko, ako má byť, keď dôvera potlačí strach a bicykel a jazdec sú jedno. Čo presne je tento správny okamih? Ako ho môžeme dosiahnuť ? A môžeme ho nájsť len na horskom bicykli? Harald našiel svoju odpoveď - a vy sa pridajte k jazde!

ŠTVRTOK 26.10.2017, 18:00 – 21:00:

EXTRÉMNE HOROLEZECTVO A VEĽKÉ STENY“ – JOZEF KRIŠTOFFY

Dlhoročný reprezentant Slovenska v horolezectve, ktorého lezecké začiatky siahajú do roku 2001 a viažu sa so skalami stredného Slovenska, nám porozpráva o posledných, životných úspechoch a preleze najťažšej cesty vo Vysokých Tatrách – Corona 11-. V druhej časti zavítame do Kirgizska, z ktorého sa štvorčlenná expedícia len nedávno vrátila a zanechala tam významnú stopu v podobe prvovýstupu v náročných podmienkach na 5 239 metrov vysokom štíte Alexandra Bloka s trochu ironickým názvom Summer Bouquet.

HOLENKOVCI“

vystúpenie hudobnej skupiny

LUNAG RI“ – DAVID LAMA

Dávida do Nepálu priťahujú priťahujú vysoké hory. V sprievode americkej legendy alpského lezenia Conrada Ankera chce vyliezť na Lunag Ri (6907 m), ešte nevylezený vrchol s technicky náročným severozápadným hrebeňom. Šance na úspech sú vysoké vďaka Davidovmu ľahkému a rýchlemu lezeckému štýlu a Conradovým obrovským skúsenostiam s expedičným lezením. Aj keď to možno trochu podcenili...

MIRROR WALL – GRÓNSKO“

Hlad po dobrodružstve a meniacom sa horizonte je prirodzený inštinkt mnohých ľudí. V prípade známeho dobrodruha Lea Houldinga sa to prejavilo v podobe expedícií svetovej triedy na nevylezené vrcholy po celom svete. Po smrti svojho dlhodobého lezeckého partnera Seana 'Stanley' Learyho a narodení dcéry Freyi - "Mirror Wall" sleduje Lea na jeho poslednej expedícii s úplne novým tímom. Podarí sa im zdolať 1200 metrov vysokú skalnú stenu v polárnych horách Grónska?