VÝSLEDKY FILMOVEJ SÚŤAŽE

Vyhlásili sme výsledky filmovej súťaže, do ktorej bolo prihlásených 44 filmov, z toho 7 slovenských filmov. Grand Prix za najlepší film získala snímka FREE SOLO.
Filmová porota na tohtoročnom festivale pracovala v zložení:
poľský lezec, publicista, spisovateľ a fotograf Aleksander Lwow,
slovenský dramaturg, scenárista a režisér Miloslav Končok,
slovenská kameramanka Sophia Boydová,
filmový scenárista, dramaturg a organizátor viacerých filmových podujatí Peter Gašparík
filmový režisér Daniel Rihák.

GRAND PRIX
Free Solo (Free Solo, USA, 100 min, 2018, r. Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi)
Príbeh o tom, čo všetko je ľudská bytosť schopná dosiahnuť. Zachytáva Alexa Honnolda, ako sa pripravuje uskutočniť svoj životný sen - zdolať legendárnu cestu Freerider na El Capitanovi v Yosemitoch bez lana, bez istenia. Alex sa tým upisuje jedinej voľbe – medzi dokonalosťou a smrťou.

CENA LITERÁRNEHO FONDU – finančná odmena 1000 €
Vrcholová príťažlivosť (Slovensko, 64 min, 2018, r. Rastislav Hatiar)
Životný príbeh slovenského horolezca Petra Hámora. Portrét himalájistu, ktorý sa celý život snaží posúvať svoje hranice.

CENA V4
Neprestávam lietať (Still flying..., Poľsko, 33 min, 2018, r. Miroslaw Dembinski)
Janusz Orłowski aka "Dedko" (Praszczur) sa začal paraglajdingu venovať po sedemdesiatke. Keď mal 88 rokov, začal snívať o lete z Olympu a keď mal 91, vyletel do výšky 326 metrov, čím sa zapísal do Guinnessovej knihy rekordov. Film dokumentuje metaforickú cestu človeka k večnosti.

Čestné uznanie v kategórii VZDUCH
8000+ (Francúzsko, Nemecko, 22 min, 2018, r. Antoine Girard, Christian Schmidt)
Paraglajdista Antoine Girard už dvakrát zlyhal vo svojej snahe vyliezť na Broad Peak (8 051 m) a zletieť odtiaľ do údolia. Ak sa mu to tentoraz podarí, vytvorí nový výškový rekord v paraglajdingu, ale vzduch je tu riedky a vzlety a pristátia sú mimoriadne zložité. Zvlášť, keď sa spoliehate len sám na seba.

Čestné uznanie v kategórii SNEH/VODA
Kde sa končí les (Treeline, Kanada, 40 min, 2018, r. Jordan Manley)
Ticho, trpezlivo, stromy vydržia. Film nás zavedie k zakrpateným cyprusovým hájom Japonska, k červeným cédrom v Britskej Kolumbii a k starým boroviciam Nevady. Budeme nasledovať niekoľkých lyžiarov, snowboardistov, vedcov a liečiteľov, ktorí budú skúmať toto spojenie staršie ako ľudstvo samo.

Čestné uznanie v kategórii ZEM
Tieň jaguára (Slovensko, 58 min, 2018, r. Pavol Barabáš)
Štyria priatelia, ktorých napĺňa neporušená príroda našej Zeme, sa vydávajú do amazonského pralesa na náročnú cestu s neistým koncom. Autentické zachytenie ešte nezdokumentovaného kmeňa Hodi je protipól našej západnej kultúry.

Čestné uznanie v kategórii SKALA
Dawn Wall (The Dawn Wall, USA, 100 min, 2017, r. Josh Lowell a Pete Mortimer)
Caldwell a jeho partner Jorgeson strávili šesť rokov starostlivým vymýšľaním a nacvičovaním cesty Dawn Wall. Pri záverečnom pokuse, ktorý sledoval celý svet, čelí Caldwell okamihu pravdy. Má opustiť svojho spolulezca a konečne si splniť sen, alebo riskovať vlastný úspech pre zachovanie priateľstva?

ŠPECIÁLNA CENA POROTY
Nomádsky chlapec (Boy Nomad, Kanada, 21 min, 2018, r. Niobe Thompson)
Príbeh 9-ročného Janibeka, ktorý žije so svojou rodinou v mongolských horách a miluje preteky na koňoch. V zime ho otec po prvý raz zoberie na najťažšiu púť v živote nomádov: zimný presun cez horské priesmyky aj s početnými stádami zvierat.

ČESTNÉ UZNANIE POROTY
Afganská výprava za slobodou (Ascending Afghanistan: Women Rising, Afganistan, 49 min, 2015, r. Erik Osterholm)
Film sleduje skupinu 16 – 19-ročných dievčat v Afganistane, ktoré sa snažia stať prvým ženským horolezeckým tímom v Afganistane. Silný príbeh dievčat, ktoré chcú ukázať, čo znamená byť ženou v extrémne reštriktívnej kultúre.

Filmová súťaž

Filmová
súťaž

Alpine Pro