4. DEŇ

SOBOTA 30.3.13:30
FILMY SNEH
Na doske po rovine (The Spirit Of Flatness, Poľsko/Fínsko, 27 min, 2018, r. Paweł Jaworski)
Dvaja profesionálni snoubordisti sa vyberú ďaleko za polárny kruh k najvyššiemu vrcholu Fínska, aby si zajazdili na miestach, kam sa nedostali ešte žiadni snoubordisti.
Teraz alebo nikdy (Now or never, Rakúsko, 21 min, 2018, r. Simon Platzer, Jakob Schweighofer)
Nadine Wallnerovú, dvojnásobnú majsterku sveta vo freeride z Arlbergu, kedysi motivovali najmä súťažné línie. Dnes sú to nedotknuté útesy Arlbergu ďaleko od reflektorov. A tiež nové príležitosti, ktoré sa jej otvárajú v domovských horách.
Ikigai (USA, 16 min, 2018, r. Justin Taylor Smith)
Japonský snoubordista Shin Biyajima rozpráva príbeh o tom, ako našiel svoje ikigai alebo „zmysel bytia“. K Shinovi sa pripojí americký snoubordista Travis Rice. Ponoríme sa do Shinovho života, japonskej horskej kultúry a podobnosti medzi dvoma priateľmi, ktorí napriek tomu, že ich delia oceány, vyrástli s dvoma spoločnými vecami: kopcami a hlbokou vášňou pre jazdu na snouborde.
Krajina nikoho (No Man´s Land, Rakúsko, 72 min, 2018, r. Matthias Mayr)
Dvaja lyžiari a dobrodruhovia Matthias „Hauni“ Haunholder a Matthias Mayr spolu s kameramanom Johannesom Aitzetmüllerom nachádzajú v Antarktíde nečakaný „svätý grál“ freeridingu.

16:30
FILM FREE SOLO
Free Solo (USA, 100 min, 2018, r. Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi)
Príbeh o tom, čo všetko je ľudská bytosť schopná dosiahnuť. Zachytáva Alexa Honnolda, ako sa pripravuje uskutočniť svoj životný sen - zdolať legendárnu cestu Freerider na El Capitanovi v Yosemitoch bez lana, bez istenia. Alex sa tým upisuje jedinej voľbe – medzi dokonalosťou a smrťou.


19:00
NAJLEPŠIE HOROLEZECKÉ VÝSTUPY ROKA 2018 – ODOVZDÁVANIE OCENENÍ
MULTIMEDIÁLNE PREZENTÁCIE
MIŠKA IZAKOVIČOVÁ (SK) - MOJA CESTA NA VEĽKÝ KAMEŇ
Všetci máme nejaké sny. Splniť si ich býva často oveľa náročnejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Sen vyliezť voľne El Capitan zabral Miške Izakovičovej 8 rokov. Osem náročných, ale krásnych rokov plných úžasného lezenia a cestovania po celom svete.
JOŽO KRIŠTOFFY A ONDRO HÚSERKA (SK) - CERRO TORRE – SEN KAŽDÉHO LEZCA
Prezentácia o čerstvom výstupe na nedobytnú horu Cerro Torre v centrálnej Patagónii. Snom každého lezca je preliezť jednu z najrešpektovanejších ciest v súčasnom svete alpinizmu. Pre Joža a Ondra sa tento sen stal začiatkom februára 2019 skutočnosťou.

FILM SUMMER BOUQUET
Summer Bouquet (SR, 50 min, 2019, r. Martin Grajciar)
Lezecký a expedičný film, ktorý zachytáva prípravu a realizáciu náročného lezeckého prvovýstupu štvorice slovenských horolezcov, ktorí si vybrali za svoj cieľ takmer tisíc metrov vysokú západnú stenu Piku Alexandra Bloka (5239 m) v oblasti Pamir-Alaj v Kirgizsku.


13:00
FILMY ZEM/HORSKÁ KULTÚRA (V4 SEKCIA – VISEGRAD FUND)
Afganská výprava za slobodou (Ascending Afghanistan: Women Rising, Afganistan, 49 min, 2015, r. Erik Osterholm)
Film sleduje skupinu 16 až 19-ročných dievčat v Afganistane, ktoré sa snažia stať prvým ženským afganským horolezeckým tímom. Silný príbeh dievčat, ktoré chcú ukázať, čo znamená byť ženou v extrémne reštriktívnej kultúre.
Moje milované Kirgizsko (My Dear Kyrgyzstan, USA, 13 min, 2018, r. Noam Argov, Alex Pritz)
Emil je podnikateľ posadnutý sociálnymi médiami na jednom z najodľahlejších miest na Zemi: v opustenej sovietskej baníckej dedine v horách východného Kirgizska. Chce vrátiť „svoju“ dedinu Džergalan späť na mapu tým, že presvedčí bohatých turistov a slávnych blogerov, aby sem prišli na dovolenku.
Matsés (ČR, 44 min, 2018, r. Miroslav Haluza)
Je dnes ešte vôbec možné zažiť skutočné dobrodružstvo tak ako za starých čias a len s papierovou mapou v ruke? Aké to je, keď sa otec s dcérou vydajú na vlastnú päsť na peruánsko-brazílsku hranicu až do vnútra Amazonského pralesa, ku kmeňu Matsés čeliacemu tlaku civilizácie?
Nomádsky chlapec (Boy Nomad, Kanada, 21 min, 2018, r. Niobe Thompson)
Príbeh 9-ročného Janibeka, ktorý žije so svojou rodinou v mongolských horách a miluje preteky na koňoch. V zime ho otec po prvý raz zoberie na najťažšiu púť v živote nomádov: zimný presun cez horské priesmyky aj s početnými stádami zvierat.

16:00
ENVIRO: ZDRAVÉ A VEDOMÉ JEDLO
MULTIMEDIÁLNE PREZENTÁCIE
KATARÍNA MEDVEĎOVÁ OVEČKOVÁ (COOKUČKA) - ABY DESIATA NEŠLA DO ŠKOLY IBA NA VÝLET
Katarína sa v projekte Cookučka venuje téme detská a rodinná strava. Na Hory a mesto vám sprostredkuje postrehy z mnohých detských workshopov a kurzov varenia. Ponúkne aj iný uhol pohľadu na tému "Prečo deti nejedia".
U DOBROŽRÚTA – PRVÁ ZERO WASTE PEKÁREŇ A OBCHODÍK
U Dobrožrúta je prvá zero waste pekáreň a bezobalový obchodík v Bratislave, ktoré založili manželia Daniela a Matúš Zvalovci pred necelými dvomi rokmi. Zásadnejšie a vedome sa strave začali venovať omnoho skôr, keď Daniele zistili celiakiu.
VLADISLAV ŠUSTR - HĽADAJME SPOLU PÔVOD JEDLA
Poďme sa porozprávať o tom, či vieme a rozumieme tomu, čo jeme. Lebo ak máme možnosť výberu, tak neváhajte už ani jeden deň a začnite sa pýtať kto, kde, ako a prečo vyrába potraviny, ktoré máte pred sebou na tanieri.
MAŤO "ŠUSTRÍK" ŠUSTR - DLHOZREJÚCI TATRANSKÝ SYR
Bratia Šustrovci Vlado a Maťo spod Tatier sa prídu podeliť so skúsenosťami pri výrobe a následnom spracovaní vedomých a zdravých pokrmov.

19:30
MULTIMEDIÁLNA PREZENTÁCIA
PAVOL BARABÁŠ A PETER „BECKO“ ONDREJOVIČ (SK) - SALTO JE KRÁĽ – ZLAŇOVANIE NAJVYŠŠÍCH VODOPÁDOV SVETA
Začiatok roka 2018 strávil Palo Barabáš s Beckom v pralesoch Amazónie nakrúcaním pôvodných indiánskych kultúr. Po prechode horami Sierra Maighualida si uvedomili, že Venezuela upadá do chaosu, a ak chcú zlaniť najvyšší vodopád sveta Salto Angel, musia rýchlo konať, pokiaľ krajina neuzavrie svoje hranice.

FILM TIEŇ JAGUÁRA
Tieň jaguára (SR, 58 min, 2018, r. Pavol Barabáš)
Štyria priatelia, ktorých napĺňa neporušená príroda našej Zeme, sa vydávajú do amazonského pralesa na náročnú cestu s neistým koncom. Autentické zachytenie ešte nezdokumentovaného kmeňa Hodi je protipól našej západnej kultúry.

 

10:00
FILMOVÝ WORKSHOP (V4 SEKCIA – VISEGRAD FUND)
Miroslav Haluza O NAKRÚCANÍ DOMORODÝCH KMEŇOV V AMAZÓNII
O etickom prístupe k nakrúcaniu Indiánov v Amazónii, ale i o nástrahách, ktoré na filmára, kameramana a produkčného v jednej osobe v pralese číhajú.
Adam Lisý O NAKRÚCANÍ BEŽECKÝCH FILMOV
Ako skĺbiť príbeh a zachytenie výkonu vo filme o ultrabežcoch?

CESTOKLUBY KINO SVET (V4 SEKCIA – VISEGRAD FUND)
15:00
Daniel Kollár - OD HRADU K HRADU - PEŠO A NA BICYKLI
Pešie a cyklistické putovanie po hradoch Slovenska – „od západu až na východ“.
Dana Ivanovová a Radoslav Golian - LETNÁ KORUNA LIPTOVA
Kombinácia dvoch najkrajších horských prechodov na Slovensku - prelezenia hlavného hrebeňa Vysokých Tatier bez akejkoľvek pomoci či vynášok a následná bežecká výzva v podobe Koruny Liptova.

17:30
Martin Gábor - 200 DNÍ KARAVANOM: OD KANADSKÝCH GRIZLIOV PO MEXICKÉ VEĽRYBY
Dvaja ľudia a 15-mesačný rukojemník sa vydali vo svojej zrenovovanej slimačej ulite za dobrodružstvom po prírodných krásach amerického kontinentu.
Ivan Staroň a Janka Masárová - S VORVAŇOM NA CESTÁCH
Rozprávanie o skoro ročnom spoznávaní lezeckých oblastí západnej Európy, o živote v dome na štyroch kolesách a o zažití obdobia absolútnej slobody, kde dátum ani čas nehrá žiadnu rolu.

20:30
Ľuboš Fellner - 50 ROKOV
Výber najsilnejších cestovateľských zážitkov a nápadov pohnúť sa trošku ďalej a neostať na vychodených chodníčkoch.
Ruda Švaříček - ŠOKY A SKOKY TICHOMORIA
Svet, o ktorom ste si mysleli, že už neexistuje!

Partneri
Filmová súťaž

Filmová
súťaž