Laos – na motorke, na lodi aj na strome

Marta Rajková
LAOS - NA MOTORKE, NA LODI AJ NA STROME

Laos to sú nespočetné dobrodružstvá od splavovania Mekongu na plávacom kolese na juhu krajiny až po bývanie na stromoch uprostred džungle na severe.

sobota 25.3.2017, 19:30

Za 23 dní sme Laos prešli dôkladne z juhu až na sever. Je to krajina mimoriadne bohatá na zážitky, dokonca by som ju označila za jednu najdobrodružnejších krajín Ázie.
Začali sme na juhu krajiny s výrazne backpackerským rázom. Čo tak požičať si pneumatiku v požičovni, kúpiť si pivko ísť splavovať rieku Mekong? Alebo stráviť deň na bicykli kľučkujúc medzi tzv. 4000 ostrovmi a mostmi, ktoré ich spájajú?
Naša cesta pokračovala do stredu Laosu, ktorú sme preskúmali na dvoch kolesách. S takmer nulovými skúsenosťami s motorkou sme si jednu maličkú motorku požičali. Hoci vytiahla maximálne 50 km/h, prešli sme ňou 500 km dlhý okruh Thakhek za 4 dni. Populárny okruh viedol cez jednu z najkrajších častí krajiny, plnej krásnych hôr, jaskýň, ryžových polí a tyrkysových jazier, v ktorých sme si ochladili pľuzgiere na zadkoch. Časť okruhu dokonca viedla cez známu Ho Či Minovu cestu, ktorá vznikla počas vietnamskej vojny.
Laos a motorka, to sú nerozluční bratia. A tak sme sa opäť na motorke, tentoraz ale každý na svojej, vybrali za trochou histórie v okolí mesta Phonsavan. Nachádza sa tu Planina džbánov, jedno z najstarších pohrebísk doby železnej. Táto oblasť bola zároveň najviac bombardovaná počas druhej svetovej vojny. Pomedzi kamenné džbány sme sa tak prechádzali popri obrovských kráteroch spôsobených mínami a bombami. Míny v Laose rozhodne nepatria do minulosti. Na motorke míňame nielen tabule upozorňujúce na okolité nevybuchnuté míny, ale aj odmínovacie vozidlá priamo v akcii u niekoho vo dvorčeku.
Počas prezentácie sa, samozrejme, nezabudneme zastaviť v hlavnom meste Vientiane, v meste Luang Prabang, sledujúc ako budhistickí mnísi zbierajú rannú almužnu, ale nevynecháme ani výlet – opäť na motorke – k fenomenálnemu vodopádu Kuang si.
Náš výlet pokračoval ďalej dvojdňovou plavbou po Mekongu na sever Laosu. Tam sme sa doslova vrhli do džungle a prevážali sa na niekoľko sto metrov dlhých lanových dráhach. Dve noci sme spali na vysokánskych stromoch uprostred laoskej džungle, prežili nástrahy prírody, pijavice, stromové potkany aj pavúky veľké ako dlaň.
V Laose sa nudiť jednoducho nedá. Laos je napumpovaný zážitkami.

Marta Rajková
Vyštudovaná právna historička, momentálne blogerka a spoluzakladateľka cestovateľského portálu Travelistan a freelance prekladateľka. Cudzie krajiny a cudzie jazyky sú jej prácou aj vášňou. Za svoje srdcovky považuje najmä Strednú Áziu, Mongolsko, Nepál a USA. V roku 2016 sa s priateľom Martinom Navrátilom ako cestovateľské duo Travelistan vybrali na 9-mesačnú cestu po známych aj menej známych miestach legendárnej hodvábnej cesty. V rámci tejto púte navštívili spolu 14 ázijských krajín, medzi nimi aj Laos. Počas ciest si s obdivom všíma predovšetkým ľudí, tradície, folklór, sviatky, fotografuje a tvorí krátke amatérske videá. Je za každé bláznivé dobrodružstvo, ktoré dáva fyzicky aj psychicky zabrať.

Alpine Pro
Cestokluby

Cestokluby
Kino svet