FESTIVALOVÝ NÁUČNÝ CHODNÍK

Aj tento rok má festival pripravený bohatý program pre školy vo forme Festivalového náučného chodníka, ktorý je pripravený v piatok 23. 3. 2018. Ako trieda si môžu žiaci vyskúšať svoje vedomosti, individuálne zručnosti, prípadne sa zabaviť pri pohybových aktivitách.  Súčasťou Festivalového náučného chodníka sú aj špeciálne filmové projekcie určené pre žiakov základných a stredných škôl, ktoré sa uskutočnia v kinách CINEMAX BORY.

Interaktívnych centier v Bory Mall sa môže zúčastniť každý návštevník.

Pokiaľ ste pedagógovia, žiaci alebo študenti a máte záujem navštíviť aj premietania v kinosálach, kontaktujte Ľubicu.
Ľubica Fenclová, lubica@horyamesto.sk 0949-626-870.

Srdečne Vás pozývame na túru po Festivalovom náučnom chodníku.
Príďte a navštívte naše interaktívne centrá:

Enviro centrum - Neviete, kam so starými mobilmi a rádiami? Od Asekolu sa dozviete, prečo je potrebné recyklovať staré spotrebiče a kam s nimi, keď doslúžia.

Centrum pitnej vody - Viete, ako súvisí kolobeh vody v prírode s dostatkom pitnej vody? Pomôžeme vám poodhaliť tajomstvá cesty, ktorou musí prejsť každá kvapka pitnej vody ešte predtým, ako si ju môžeme vychutnať v pohári.

Bicyklové centrum - Vyskúšajte si našliapať elektrinu bicyklovaním a ozvučiť si diskotéku, vysvietiť dom, či naštartovať hriankovač. S viacerými spolužiakmi to pôjde ľahšie.

Lezecké centrum - Aj napriek tomu, že v Bory Mall nenájdete skalu na lezenie, môžete si vyskúšať, aké to je  v lezeckej sedačke na druhom konci lana na umelej stene. Samozrejme za asistencie skúsených a školených inštruktorov.

Centrum rovnováhy - Vyskúšali ste si už chôdzu nízko nad zemou po napnutom lane? Tak teraz budete mať možnosť si to vyskúšať vďaka lezeckému centru Vertigo priamo v Bory Mall. Je to inak skvelá zábava s rodinou alebo kamarátmi kdekoľvek v prírode.

Dobrodružno-expedičné centrum - Chcete zažiť dobrodružstvo, naučiť sa spolupráci a spraviť aj niečo prospešné pre svoje zdravie a prírodu? V rámci programu DofE (Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu) vám ponúkame jedinečnú príležitosť osvojiť si schopnosti a zručnosti potrebné na prežitie v prírode. O svoje skúsenosti z dobrodružných expedícií sa s vami podelia absolventi programu DofE zo SZŠ Záhradnícka 44, Bratislava.

Centrum zdravej desiaty Cookučka - Viete prečo je lokálna a sezónna strava dobrá pre nás i pre planétu? Viete, prečo nemá ísť desiata do školy iba na prechádzku? Prídite sa dozvedieť. Niektoré informácie budú dokonca veľmi chutné :-). Chutnú a zdravú desiatu pripraví a veľa zaujímavých informácii povie žurnalistka, lektorka, kuchárka a mamina Katka Medveďová Ovečková.

Centrum diskusií o využívaní životného prostredia - Ako dôležité je pre nás vedieť sa počúvať, argumentovať, zrozumiteľne vyjadriť svoj názor a rešpektovať názor druhého? Aký vplyv má jedna diskusia na jej účastníkov, na spoločnosť a na životné prostredie, o ktorom sa práve v tej diskusii niečo dôležité rozhodne? Študenti sa na 45 minút stanú členmi mestského zastupiteľstva a berúc do úvahy získané informácie a názory v diskusii rozhodnú, ako bude využitá časť územia, na ktorom žijeme.

Filmové centrum - V kinosálach Cinemax sprostredkovane zažijete úžasné dobrodružstvá a extrémne výkony. Špeciálne filmové projekcie sú určené pre žiakov základných a stredných škôl. Uskutočnia sa v kinách CINEMAX BORY v piatok 23. 3. 2018 o 9:00, 9:30, 10:00 a 11:00. Dĺžka filmového bloku je cca 75 minút. Výber filmov pre školy je určený mladému divákovi a cieľom podujatia je vzbudiť predovšetkým v deťoch „odchovaných sídliskom“ záujem o prírodu, životné prostredie, zdravý spôsob života a prírodné športové aktivity. Program pomôže mladým divákom získať informácie o horských športoch a zaujímavých krajinách prostredníctvom umeleckého dokumentu a osobného stretnutia s hosťami festivalu. Vstupné na predstavenie pre jedného žiaka je 2,00 EUR, pedagogický dozor má vstup bezplatný. Vstupné sa uhrádza na mieste pred predstavením. Na tieto predstavenia je možné uplatniť kultúrne poukazy.

 

PREMIETANIE O 9:00 A 11:00

Chyť ma ak to dokážeš: Burunduk
(Slovensko, 15 min, 2017, r. Rastislav Hatiar)
Mladé dievča ide na dobrodružnú cestu do Mongolska s otcom a bratrancom. Zatiaľ čo oni dvaja sa snažia chytiť na udicu najväčšiu lososovitú rybu, ona spoznáva mongolskú kultúru, pozoruje okolitú krajinu a domorodcov, chodí po okolitých vrchoch a píše si denník.
Expedícia Ekvádor (Slovensko, 30 min, 2017, r. Peter Csonka)
Partia kajakárov zo Slovenska a Čiech splavila divoké rieky Ekvádoru.
Snowkiting v Nórsku (Snowkiting Norway 2017, Česká republika, 5 min, 2017, r. Petr Šimík)
Tri dni snowkitingu v Nórskom národnom parku Hardangervidda.

 

PREMIETANIE O 9:30 A 10:00

30 dní hrdinom (Slovensko, 48 min, 2017, r. Matúš Lašan)
Dokumentárny film o prechode Cesty hrdinov SNP - najdlhšej turistickej trasy na Slovensku. 30 dní každodenného dobrodružstva, zážitkov, ale aj bolesti a driny.
Uruca II (Uruca II - Bugaboos Edition, Kanada / Brazília, 8 min, 2017, r. Erick Grigorovski)
Animovaní Hugo a Lipe sú naspäť na stene! Tentoraz v nehostinných podmienkach zamrznutej skaly plnej ľadu.
Fantázia (Imagination, Kanada, 5 min, 2017, r. Dave Mossop)
Pridajte sa k nám na potulkách ulicami Nelsonu v Britskej Kolumbii očami mladého chlapca, ktorý privedie profesionálneho lyžiara Toma Wallisha k životu. Spolu zmenia inak jednotvárnu zimnú jazdu na lyžiarske dobrodružstvo, aké tu ešte nebolo.