2. DEŇ

ŠTVRTOK 28.3.16:30
FILMY SKALA REEL ROCK 13
Reel Rock 13: Éra Adama Ondru (Age Of Ondra, USA, 47 min, 2018, r. Peter Mortimer, Josh Lowell, Zachary Barr)
Adamova cesta z jeho domovskej Českej republiky, po celej Európe až do Severnej Ameriky, kde inovuje tréningové metódy, vytvára ťažké prvovýstupy a snaží sa byť prvým, kto vylezie cestu obťažnosti 5.15 (9a+) na prvý pokus. Film je intímnou cestou jedného z najslávnejších lezcov na vrchole svojich síl.
Reel Rock 13: Pripraviť sa, pozor, štart! (Up To Speed, USA, 20 min, 2018, r. Zachary Barr, Peter Mortimer, Nick Rosen)
Keď sa lezenie stalo súčasťou olympijských hier v roku 2020, bola to pre tento šport obrovská príležitosť. Mnohí lezci ale boli v šoku, keď zistili, že o medailu budú musieť bojovať v trojkombinácii, pričom jednou z disciplín je lezenie na rýchlosť. Zachary Barr sa pozrie zblízka na túto málo známu a zriedka praktizovanú disciplínu.
Reel Rock 13: Zem kráľovnej Maud (Queen Maud Land, USA, 27 min, 2018, r. Taylor Keating)
Tím šiestich elitných horolezcov sa vydáva na výpravu na vzdialené zmrznuté veže v Antarktíde. Zem kráľovnej Maud - názov tejto ľadovej oblasti - ukazuje ohromujúcu a zriedka navštevovanú divočinu a utrpenie a víziu potrebnú na lezenie na tomto konci sveta.
Reel Rock 13: Mesačné údolie (Valley Of The Moon, USA, 18 min, 2018, r. Henna Taylor)
Oblasť Wadi Rum, známa ako Mesačné údolie, je krajina pieskovcových stien v Jordánskej púšti, ktorá láka lezcov z celého sveta. Film skúma, ako sa dajú vďaka lezeniu búrať kultúrne bariéry, budovať priateľstvá a zažiť dobrodružstvo v jednom z najkrajších regiónov na svete.
Krížová cesta (Viacruxis, Španielsko, 11 min, 2018, r. Ignasi López Fàbregas)
Animovaný film o dvoch legendárnych lezcoch Marcelovi a Andrezjovi, ktorí sa podujmú vyliezť na zatiaľ nezdolaný vrchol najvyššej hory. Na ceste nahor musia prekonať rôzne výzvy a prekážky a tiež sa navzájom nepozabíjať.

 

20:00
MULTIMEDIÁLNA PREZENTÁCIA
LAURA DEKKER (HOLANDSKO) - AKO SOM V ŠESTNÁSTICH OBOPLÁVALA SVET
Holandská jachtárka Laura Dekker zverejnila v roku 2009 plán oboplávať zemeguľu sólo ako najmladší človek v histórii. Svoju 518 dní trvajúcu plavbu na 12 metrov dlhej dvojsťažňovej plachetnici úspešne dokončila. V tom čase mala iba 16 rokov. Na festivale Laura osobne porozpráva o svojom dobrodružnom živote jachtárky, o plavbe okolo sveta, ale i o svojich nových počinoch na moriach a oceánoch.
16:00
FILMY VZDUCH
8000+ (Francúzsko / Nemecko, 22 min, 2018, r. Antoine Girard, Christian Schmidt)
Paraglajdista Antoine Girard už dvakrát zlyhal vo svojej snahe vyliezť na Broad Peak (8 051 m) a zletieť odtiaľ do údolia. Ak sa mu to tentoraz podarí, vytvorí nový výškový rekord v paraglajdingu, ale vzduch je tu riedky a vzlety a pristátia sú mimoriadne zložité. Zvlášť, keď sa spoliehate len sám na seba.
Za vrcholkami hôr (Beyond the Peaks, Francúzsko, 29 min, 2018, r. Shams)
Profesionálny wingsuit skokan sníva o zoskoku z troch slávnych vrcholov Švajčiarska: Eiger, Jungfrau a Mönch. Sledujte túto neúnavnú cestu od dlhých tréningov v Chamonix až po posledné pokusy v údolí Lauterbrunnen. Objavte, čo je za vrcholkami hôr.
Na život a na smrť (SR, 30 min, 2018, r. Anna Žembová)
Dokumentárny film o leteckej záchrannej službe v horách pri príležitosti 45. roku výročia jej vzniku. Mapuje jej neľahké začiatky, sprevádzané neochotou štátu vybudovať vrtuľníkovú záchranu v horách na jednej strane a láskou k lietaniu a chuti zachraňovať životy na strane druhej.
Tuláci na padákoch (We are the Rovers, Francúzsko, 25 min, 2018, r. Antonin Michaud-Soret)
Tretí film trilógie vás vezme na fantastické paramotorové dobrodružstvo a spolu objavíte krásu nedotknutej nórskej scenérie — na pevnine, na mori i vo vzduchu.
Neprestávam lietať (Still flying..., Poľsko, 33 min, 2018, r. Miroslaw Dembinski)
Janusz Orłowski aka „Starký“ sa začal paraglajdingu venovať po sedemdesiatke. Keď mal 88 rokov, začal snívať o lete z Olympu, a keď mal 91, vyletel do výšky 326 metrov, čím sa zapísal do Guinnessovej knihy rekordov. Film dokumentuje metaforickú cestu človeka k večnosti.


19:30
BEH I. 
MULTIMEDIÁLNA PREZENTÁCIA

PETER BRESTOVANSKÝ, LINDA BENIAČOVÁ A MARTIN SEKÉR (SK) - ĽAHKÝ POKLUS LEVA
Prví Slováci v cieli extrémnych bežeckých pretekov 300 km okolo Mont Blancu s 25 000 metrami prevýšenia.

CESTOKLUBY KINO SVET
17:00
OTVORENIE CESTOKLUBOV KINO SVET v spolupráci s Veľvyslanectvom Indonézskej republiky
Jana Koudelová - LOMBOK: DOBROVOĽNE A DOBRODRUŽNE
Štvormesačná „dovolenka” medzi indonézskymi deťmi, ktoré som mala učiť, no veľa toho naučili naopak ony mňa.
Barbora Paulovičová - MYSTICKÉ FAREBNÉ BALI
Autentický pohľad na život, tradície, kultúru a mystiku na ostrove Bohov.

20:00
FERO KELE - 3D CESTOVATEĽ A HUMANISTA
Ivan Lehotský - SPOMIENKY SPOLULEZCA
Zachytenie najsilnejších spomienok na Františka Kele ako horolezca a zakladateľa Slovenskej geografickej spoločnosti, Sekcie pre výskum vysokých pohorí.
Martin Šperka - MOJE HORY - PO STOPÁCH FERKA KELEHO
Spomienky na Ferka Keleho a hory štyroch kontinentov, ktoré som navštívil spolu s ním alebo neskoršie sám, po jeho stopách.
Miloslav Končok - 35 ROČNÉ SILOČIARY EXPEDÍCIE SAGARMATHA 84
Dedičstvo Františka Keleho - vedúceho tejto historicky prvej československej expedície na najvyššiu horu sveta Mount Everest, ktoré zanechal v publicistike, literatúre faktu, audiovizuálnej tvorbe a iných umeleckých žánroch inšpirovaných touto expedíciou.
Táňa Keleová-Vasilková - FERO KELE TROCHA INAK (OČAMI DCÉRY)
Dcéra Františka Keleho o svojom otcovi - o tom, ako odchádzal na cesty, ako po ňom doma zostalo prázdno a ako sa zasa vracal... naplnený zážitkami a vôňami vzdialených krajín.

Ford
Cestokluby

Cestokluby
Kino svet