3. DEŇ

PIATOK 29.3.9:00 a 11:00
PREMIETANIE PRE ŠKOLY

16:30
FILMY BEST OF VIMFF 2019
A čo na to Craig? (Craig’s Reaction, USA, 24 min, 2018, r. Cameron Maier)
Craig DeMartino prišiel v roku 2002 pri hrozivej lezeckej nehode o nohu. Nevzdal sa a v súčasnosti je jedným z najlepších hendikepovaných lezcov v Spojených štátoch, ktorý pomáha ostatným hendikepovaným dospelým a veteránom s telesným postihnutím byť znova aktívnymi.
Kde sa končí les (Treeline, Kanada, 40 min, 2018, r. Jordan Manley)
Ticho, trpezlivo, stromy vydržia. Film nás zavedie k zakrpateným cyprusovým hájom v Japonsku, k červeným cédrom v Britskej Kolumbii a k starým boroviciam v Nevade. Pridáme sa k niekoľkým lyžiarom, snoubordistom, vedcom a liečiteľom, ktorí preskúmajú toto spojenie staršie ako ľudstvo samo.
Projekt Lorax (The Lorax Project, Austrália, 35 min, 2018, r. Peter Wyllie)
Šesť priateľov sa pokúsi vyliezť a potom skočiť z hory Frenchmans Cap v odľahlej časti západnej Tasmánie. Obklopení jednou z najstarších divočín v celej Austrálii zápasia s extrémnym počasím a drsným terénom, pričom sa spoliehajú na svoje schopnosti a humor.
Surfer Dan (USA, 8 min, 2018, r. Tim Kemple)
Vo chvíli, keď cítite, že potrebujete letieť na opačnú stranu sveta, aby ste našli dobrodružstvo a výzvu, surfer Dan dokazuje, že so zápalom, odvahou a istou dávkou kreativity môžete mať všetko, čo potrebujete, a nájdete to priamo na prahu vášho domova.
Zabardast (Francúzsko, 54 min, 2018, r. Jérôme Tanon)
Intímny cestovný denník z neuveriteľnej freerideovej expedície do srdca Karakoramu. Miesto, kde sa stretáva horolezectvo a freeride.

20:00
MULTIMEDIÁLNA PREZENTÁCIA
MÁRA HOLEČEK (ČESKO) - DOTKNÚŤ SA NEBA (V4 SEKCIA – VISEGRAD FUND)
Horolezec, cestovateľ, filmový dokumentarista, spisovateľ a fotograf Mára Holeček porozpráva o svojich dvanástich mesiacoch plných horolezeckých expedícií, balansovania na hrane medzi životom a krôčikom k večnosti, ale aj o bežnom rodinnom živote, mediálnej prostitúcii a šedej všednosti.

FILM VRCHOLOVÁ PRÍŤAŽLIVOSŤ
Vrcholová príťažlivosť (SR, 64 min, 2018, r. Rastislav Hatiar)
Životný príbeh slovenského horolezca Petra Hámora. Portrét himalájistu, ktorý sa celý život snaží posúvať svoje hranice.


9:30
PREMIETANIE PRE ŠKOLY

14:30
FILMY ZEM / HORSKÁ KULTÚRA (V4 SEKCIA – VISEGRAD FUND)
Afganská výprava za slobodou (Ascending Afghanistan: Women Rising, Afganistan, 49 min, 2015, r. Erik Osterholm)
Film sleduje skupinu 16 až 19-ročných dievčat v Afganistane, ktoré sa snažia stať prvým ženským afganským horolezeckým tímom. Silný príbeh dievčat, ktoré chcú ukázať, čo znamená byť ženou v extrémne reštriktívnej kultúre.
Moje milované Kirgizsko (My Dear Kyrgyzstan, USA, 13 min, 2018, r. Noam Argov, Alex Pritz)
Emil je podnikateľ posadnutý sociálnymi médiami na jednom z najodľahlejších miest na Zemi: v opustenej sovietskej baníckej dedine v horách východného Kirgizska. Chce vrátiť „svoju“ dedinu Džergalan späť na mapu tým, že presvedčí bohatých turistov a slávnych blogerov, aby sem prišli na dovolenku.
Matsés (ČR, 44 min, 2018, r. Miroslav Haluza)
Je dnes ešte vôbec možné zažiť skutočné dobrodružstvo tak ako za starých čias a len s papierovou mapou v ruke? Aké to je, keď sa otec s dcérou vydajú na vlastnú päsť na peruánsko-brazílsku hranicu až do vnútra Amazonského pralesa, ku kmeňu Matsés čeliacemu tlaku civilizácie?
Nomádsky chlapec (Boy Nomad, Kanada, 21 min, 2018, r. Niobe Thompson)
Príbeh 9-ročného Janibeka, ktorý žije so svojou rodinou v mongolských horách a miluje preteky na koňoch. V zime ho otec po prvý raz zoberie na najťažšiu púť v živote nomádov: zimný presun cez horské priesmyky aj s početnými stádami zvierat.

17:00
MULTIMEDIÁLNE PREZENTÁCIE
EVINA LÁSKO A TOMO ANDRÁSSY (SK) - V KRAJINE ČERVENÉHO KRÍŽA
O pádlovaní na divokých riekach Vysokého a Nízkeho Kaukazu. Nielen o prekrásnych a náročných riekach, ale aj o pohostinnosti miestnych obyvateľov a krásach krajiny.
PAVEL ANDRÁSSY (SK) - S KAJAKOM DO MALAWI
Skupinka kajakárov z Čiech, Slovenska a Južnej Afriky sa vydala objavovať rieky v okolí jazera Malawi. Pokazené auto, korupcia a vytrvalý dážď boli jedny z mnohých problémov, s ktorými sa museli vysporiadať. Ale odmenou za všetku námahu boli nádherné vodopády, hlboké kaňony a náročné pereje.

FILMY VODA
Ľadoví anjeli (Ice Kayak Movie - The Ice Angels, Nemecko, 45 min, 2018, r. Olaf Obsommer)
Vodopády na severe Islandu sú už v lete výzvou pre odvážnych vodákov. Aký veľký blázon musí človek byť, aby sa tam vydal v zime?
Mel (Austrália, 4 min, 2018, r. Jason Macqueen)
Začiatky v novom športe sú dosť ťažké. Ale čo keby ste si museli prerobiť všetky kusy výstroja a prispôsobiť každú techniku? Mel nám ukáže, aké náročné je začať sa venovať jazde na divokej vode. Hlavne keď nemáte „štandardný typ tela“.


19:30
VIA FERRATA
MULTIMEDIÁLNE PREZENTÁCIE
ANDREAS JENTZSCH (RAKÚSKO) - NAJKRAJŠIE ALPSKÉ VIA FERRATY
Jedinečné fotografie a filmové sekvencie z Francúzska, Dolomitov a najkrajších „nebeských“ rebríkov švajčiarskorakúskych hôr.
DUŠAN SIMONÍK (SK) - FERRATOVANIE CESTOU K MORU (KARAVANKY)
Predstavenie ferrát v Karavankách, ktoré tvoria spolu so Savinjskými Alpami 120 km dlhú prirodzenú hranicu medzi Rakúskom a Slovinskom a sú tak „po ruke“ aj pri ceste na dovolenku k moru.

 


10:00
PREMIETANIE PRE ŠKOLY

CESTOKLUBY KINO SVET
17:30
Vladimír Dudlák - CHUŤOVKY MADAGASKARU
Madagaskar nie sú iba baobaby, lemure a tsingy. Na najväčšom ostrove pod rovníkom sú trasy, ktoré oslovujú najmä dobrodružných cestovateľov.
Stanislav Kaľavský - SNEHOVÁ METELICA 37 KM OD ROVNÍKA
V Ugande a Keni som sa zblízka pozrel do očí divých zvierat, stretol som priateľských ľudí a opäť som užil dávku cestovateľského šťastia.

20:30
Monika Benešová - MOJA PACIFICKÁ HREBEŇOVKA
Moja pacifická hrebeňovka - cesta z dna až na vrcholky hôr Ameriky. Viac než 4 200 km pešo americkou divočinou.
Svetozár Krno - Z KARPATSKÉHO OBLÚKA DO HIMALÁJÍ
Zhrnutie skúseností z deviatich výprav v indických, nepálskych a čínskych Himalájach, ktoré získal expedičný turista vychovaný na karpatskom oblúku.

Ford
Cestokluby

Cestokluby
Kino svet