5. DEŇ

NEDEĽA 31.3.

13:30
FILMY BICYKLE
Podarený blázon (Beautiful Idiot, Kanada, 15 min, 2018, r. Harrison Mendel)
Aké sú dôsledky toho, keď konečne dosiahnete svoj cieľ, o ktorý ste tak veľmi bojovali a ktorý vás tak dlho definoval? Účinkuje profesionálny slopestyle jazdec Brett Rheeder.
DreamRide 3 (Kanada, 6 min, 2018, Mike Hopkins)
Posledná tretia kapitola oceňovanej cyklistickej trilógie, ktorá vás prenesie do divokých zákutí ľudskej predstavivosti.
Z ľadu až pod palmy (Ice & Palms, Nemecko, 32 min, 2018, r. Philipp Becker)
„Bikepacking“ cez Alpy a zlyžovanie niektorých kultových kopcov bez pomoci motora. Päťtýždňová cesta z Nemecka cez západné Alpy až po Stredozemné more na bicykloch.
Bawli Booch (India, 4 min, 2016, r. Anuj Khurana)
Raj, ktorý žije v Himalájach, vás zoberie na prehliadku mestečka Manali za zvukov bollywoodskej hudby. Zatiaľ čo on sa tade preháňa na horskom bicykli, miestni obyvatelia si užívajú každodenný život.
Something Out There (SR, 3 min, 2018, r. Hugo Činčala)
Nezávislý film, ktorý poukazuje na prirodzenú, no bohužiaľ čím ďalej, tým viac potláčanú túžbu človeka zažívať vzrušenie, prežívať adrenalínové zážitky a spoznávať nepoznané.
Synkronika III (The Synchronicles III, Švajčiarsko, 6 min, 2018, r. Sebastian Doerk)
Cesta karavanom naprieč Portugalskom za hľadaním najlepších vĺn na surfovanie a najlepších trás na jazdu bicyklom.
Offline World (SR, 16 min, 2018, r. Roman Pichnarčík)
Či si manažér alebo športovec, v dnešnej uponáhľanej dobe je tlak okolia neskutočne veľký a máš pocit, že čas len tak uteká a dostať sa do zóny OFFLINE je veľmi zázračné. Vnímaš iba svoj bike a krásne okolie, v ktorom sa nachádzaš.
Frajer Rajesh (RJ Ripper, USA / Nepál, 20 min, 2018, r. Joey Schusler)
Chaotické ulice v Káthmandu možno nevyzerajú ako typické miesto, kde vyrastajú mountainbikeri svetovej úrovne, ale pre Rajesha (RJ) Magara nie je typické nič.

16:00
BEH II.
FILM VOLANIE DIAĽOK
Volanie diaľok (SR, 35 min, 2018, r. Adam Lisý)
Cesta hrdinov SNP je najznámejšia diaľková turistická trasa na Slovensku vedúca od Dukly až na Devín. Meria 765 kilometrov a podľa značkového času jej prechod trvá 224 hodín nepretržitého kráčania. Zdolať ju v rozpätí 7 až 9 dní je výzva, aká sa nevidí každý deň.

MULTIMEDIÁLNA PREZENTÁCIA
ADAM LISÝ A MIKI KÉRI(SK) - VOLANIE DIAĽOK
Diskusia s autorom filmu Volanie diaľok Adamom Lisým a s protagonistom Mikim Kérim.

FILMY BEH
Aziza (Aziza, UK, 7 min, 2018, r. Daniel Twort)
Zasadený do ulíc Bou Tharara a širokých skalnatých údolí dolného Atlasu, Aziza je príbehom mladej ženy, ktorej sa darí vo svete ultra-pretekania. Kombinácia jej ambícií, odhodlania a láskyplnej podpory zo strany rodiny jej pomohla prekonať mnohé sociálne a kultúrne výzvy a urobila z nej vzor pre ostatných budúcich športovcov v Maroku.
Ako zabehnúť 100 míľ (How to Run 100 Miles, USA, 29 min, 2017, r. Brendan Leonard)
Jayson Sime odmalička nemal dobré vyhliadky: chudoba, bezdomovectvo, dyslexia a šikanovanie. Naučil sa však bojovať doslova aj metaforicky. V roku 2017 sa prihlásil na svoj prvý 100-míľový horský ultramaratón.
Z lásky k Mary (For the Love of Mary, USA, 6 min, 2018, r. Simon Perkins, Kirk Horton)
Keď 97-ročný bežec George Etzweiler prvýkrát dokončil preteky na Mount Washington, najvyšší vrchol severovýchodu USA, mal 69 rokov. Napriek kardiostimulátoru naďalej pokračuje vo vyčerpávajúcich pretekoch s dĺžkou 7,6 míle. Okrem svojich starých zelených šortiek pre šťastie nosí Etzweiler ešte niečo zvláštne: spomienku na svoju ženu Mary, s ktorou boli spolu 68 rokov.

 

19:00
MULTIMEDIÁLNA PREZENTÁCIA
TOMMY CALDWELL (USA) – THE DAWN WALL
Prednáška a diskusia so svetovým bigwallistom Tommym Caldwellom o voľnom prelezení najťažšej skalnej veľkej steny na svete, spojená s premietaním vysoko oceňovaného filmu THE DAWN WALL.

FILM DAWN WALL
Dawn Wall (The Dawn Wall, USA, 100 min, 2017, r. Josh Lowell a Pete Mortimer)
Caldwell a jeho partner Jorgeson strávili šesť rokov starostlivým vymýšľaním a nacvičovaním cesty Dawn Wall. Pri záverečnom pokuse, ktorý sledoval celý svet, čelí Caldwell okamihu pravdy. Má opustiť svojho spolulezca a konečne si splniť sen, alebo riskovať vlastný úspech pre zachovanie priateľstva?


12:00
FILMY SKALA REEL ROCK 13
Reel Rock 13: Éra Adama Ondru (Age Of Ondra, USA, 47 min, 2018, r. Peter Mortimer, Josh Lowell, Zachary Barr)
Adamova cesta z jeho domovskej Českej republiky, po celej Európe až do Severnej Ameriky, kde inovuje tréningové metódy, vytvára ťažké prvovýstupy a snaží sa byť prvým kto vylezie cestu obťažnosti 5.15 (9a+) na prvý pokus. Film je intímnou cestou jedného z najslávnejších lezcov na vrchole svojich síl.
Reel Rock 13: Pripraviť sa, pozor, štart! (Up To Speed, USA, 20 min, 2018, r. Zachary Barr, Peter Mortimer, Nick Rosen)
Keď sa lezenie stalo súčasťou olympijských hier v roku 2020, bola to pre tento šport obrovská príležitosť. Mnohí lezci ale boli v šoku, keď zistili, že o medailu budú musieť bojovať v trojkombinácii, pričom jednou z disciplín je lezenie na rýchlosť. Zachary Barr sa pozrie zblízka na túto málo známu a zriedka praktizovanú disciplínu.
Reel Rock 13: Zem kráľovnej Maud (Queen Maud Land, USA, 27 min, 2018, r. Taylor Keating)
Tím šiestich elitných horolezcov sa vydáva na výpravu na vzdialené zmrznuté veže v Antarktíde. Zem kráľovnej Maud - názov tejto ľadovej oblasti - ukazuje ohromujúcu a zriedka navštevovanú divočinu a utrpenie a víziu potrebnú na lezenie na tomto konci sveta.
Reel Rock 13: Mesačné údolie (Valley Of The Moon, USA, 18 min, 2018, r. Henna Taylor)
Oblasť Wadi Rum, známa ako Mesačné údolie, je krajina pieskovcových stien v Jordánskej púšti, ktorá láka lezcov z celého sveta. Film skúma, ako sa dajú vďaka lezeniu búrať kultúrne bariéry, budovať priateľstvá a zažiť dobrodružstvo v jednom z najkrajších regiónov na svete.
Krížová cesta (Viacruxis, Španielsko, 11 min, 2018, r. Ignasi López Fàbregas)
Animovaný film o dvoch legendárnych lezcoch Marcelovi a Andrezjovi, ktorí sa podujmú vyliezť na zatiaľ nezdolaný vrchol najvyššej hory. Na ceste nahor musia prekonať rôzne výzvy a prekážky a tiež sa navzájom nepozabíjať.

15:00
MULTIMEDIÁLNA PREZENTÁCIA
MARTIN KREJSA A PETR „PEPE“ PIECHOWICZ (CZ) - PREZENTÁCIA KNIHY NAVŽDY PRVNÍ (V4 SEKCIA – VISEGRAD FUND)
Kniha „Navždy první – Příběhy legendárních československých horolezců“ zachytáva históriu československého horolezectva po druhej svetovej vojne až do sedemdesiatych rokov 20. storočia. Prezentácia knihy, beseda s autormi a viacerými českými a slovenskými horolezeckými legendami ako napríklad Leopold Páleníček, Dina Štěrbová, Syla Talla, Česlav Wojcík, Ľudovít Zahoranský a ďalší.

 

18:00
VYHLÁSENIE FILMOVEJ SÚŤAŽE
VÍŤAZNÉ FILMY I. a II.CESTOKLUBY KINO SVET
13:00
Juraj Geleneky - DRÁVALPY - ALPSKÉ HREBENE POZDĹŽ RIEKY DRÁVA
Turistický prechod z nížin Panónskej kotliny do srdca Východných Álp nádhernou prírodou pohorí Pohorje, Kamnicko-Savinjské Alpy, Karavanky a Karnské Alpy.

FILMY CESTOKLUBY
Prvá plavba (Maidentrip, USA, 82 min, 2013, r. Jillian Schlesinger)
Štrnásťročná Laura Dekker zachytáva na kameru svoju dvojročnú plavbu a snahu stať sa najmladšou osobou, ktorá sama oboplávala svet. Debut režisérky Jillian Schlesinger sa skladá z mixu Lauriných vlastných videí a hlasových nahrávok na mori a dôverných záznamov z miest ako Galapágy, Francúzska Polynézia, Austrália a Južná Afrika.
Plavba do zátoky Disko (Disko, Veľká Británia, 17 min, 2018, r. Dominic Joyce)
Pripojte sa k Olivierovi na lodi Breskell a spolu s jeho posádkou nájdite legendárnu zátoku Disko s gigantickými ľadovcami.

16:00
Juraj a Matúš Holubovci - BICYKLOM NAPRIEČ TADŽIKISTANOM A KIRGIZSKOM ŤAŽKOU CESTOU
Príďte si vypočuť ako sme prebicyklovali tadžikistanský Pamír cez bezútešné púštne údolie Bartang a ďalej sa pustili fascinujúcim Kirgizskom, ktoré sa príznačne nazýva „najkrajšia krajina sveta, o ktorej nik nepočul“.
Veronika Šaradínová a Peter Ondriaš - 365 DNÍ PO ÁZII: OD RUSKA AŽ PO VÝCHODNÝ TIMOR
Rok trvajúca cesta, ktorá sa začala v Rusku a spontánne pokračovala 16 ďalšími krajinami až po vzdialený Východný Timor.

19:00
Eva Rosíková - FRAJERSKÉ FAERSKÉ OSTROVY
Predstavíme vám 12 ostrovov z fascinujúcej osemnástky. Faerské súostrovie získalo v roku 2016 ocenenie National Geographic ako „najatraktívnejší“ ostrov (súostrovie) sveta medzi ostrovmi a súostroviami strednej veľkosti.
Marcel Králik - DO ANTARKTÍDY AŽ ZA POLÁRNY KRUH
Posledná a dlhšia plavba na konci polárneho leta, popri krásnych a zaľadnených ostrovoch antarktického polostrova až za polárny kruh, plná krásnych prekvapení v podobe priateľských tučniakov, množstva tuleňov a šantiacich veľrýb.

Ford
Cestokluby

Cestokluby
Kino svet