Bicyklom naprieč Tadžikistanom a Kirgizskom ťažkou cestou

Juraj a Matúš Holubovci
BICYKLOM NAPRIEČ TADŽIKISTANOM A KIRGIZSKOM ŤAŽKOU CESTOU

Príďte si vypočuť ako sme prebicyklovali tadžikistanský Pamír cez bezútešné púštne údolie Bartang, a ďalej sa pustili fascinujúcim Kirgizskom, ktorý príznačne nazvali “najkrajšia krajina sveta, o ktorej nik nepočul.”

nedeľa 31.3.2019, 16:00

“Tajikistan je ako hrob,” povedal nám miestny Tadžik keď sme sa blížili k našej prvej zastávke v mestečku Rushon, asi 450km od Dushanbe. 80% krajiny je pokrytej pohorím Pamír, ktoré tiež nazývajú strechou sveta kvôli náhorným plošinám a 6000 metrovým štítom všade navôkol. Dostať sa cez Pamír tak znamená pustiť sa cez klaustrofobické údolia, v ktorých sa človek cíti ako v hrobe.
Príďte si vypočuť ako sme prebicyklovali Pamír cez bezútešné, púštne údolie Bartang, ktorým sa púšťa ročne len hŕstka cyklistov. Tam sa však naša cesta neskončila.
Naša 1700km cyklopúť potom pokračovala naprieč fascinujúcim Kirgizskom, ktorý niekto príznačne nazval: “najkrajšia krajina sveta, o ktorej nik nepočul.” Nekonečné zelené pasienky, ostré ľadovcové, púštne kaňony a snehom pokryté hory vytvárali dychberúce scenérie do toho, ako nám pod kolesami škrípal štrk a ubiehali kilometre, ktoré sme nechceli, aby skončili.
Či ste cyklisti alebo nie, radi sa s vami podelíme o zážitky a fotografie z jedného z najzašitejších kútov sveta.

Juraj a Matúš Holubovci sa narodili v Bratislave do rodiny, z ktorej viacerí členovia emigrovali do zahraničia. Fotografie a rozprávania, ktoré strýkovia nosili spoza hraníc, bratov motivovali natoľko, že sa drali za cestovateľskými zážitkami od mala. Od šestnástich rokov začali pravidelne chodiť na dobrodružné cyklovýlety po Európe, neskôr Kaukaze, Strednej Ázii a Afrike.
Juraj pracuje ako marketingový riaditeľ v slovenskej spoločnosti Slido, ktorá ho priviedla z Bratislavy cez Londýn až do New Yorku, kde spoluzakladal lokálnu pobočku. Precestoval viac ako 50 krajín. Za svoje fotografie z potuliek obdržal viaceré ocenenia. Jeho fotografie a príbehy môžete sledovať na jeho instagramovom profile.
V pracovnom živote drží Matúš rodinnú líniu stavebných inžinierov a po starom otcovi a otcovi pracuje ako úspešný statik. Spolupodieľal sa na obnove mnoho významných historických pamiatok v Bratislave a celom Slovensku.

Alpine Pro
Mountainia
Cestokluby

Cestokluby
Kino svet