Chuťovky Madagaskaru

Vladimír Dudlák
CHUŤOVKY MADAGASKARU

Madagaskar nie sú iba baobaby, lemure a tsingy. Na najväčšom ostrove pod rovníkom sú trasy, ktoré oslovujú najmä dobrodružných cestovateľov.

piatok 29.3.2019, 17:30

Na Madagaskar prichádzajú cestovatelia, aby videli endemický svet rastlín a zvierat, navštívili dažďové pralesy, pozorovali lemure a chameleóny vo voľnej prírode, prešli sa po aleji baobabov alebo sa túlali vápencovými skalami – tsingami, prechádzali kývajúce sa mosty ponad skalné rokliny a vnárali sa do jaskynného sveta pod nimi. Pre mňa sú najväčším lákadlom Madagaskaru miestni ľudia, ich mentalita, bezstarostnosť a pohostinnosť. V mojej prezentácii vás pozývam do lokalít, ktoré nie sú štandardným cieľom väčšiny turistov. Na festivale Hory a Mesto spolu objavíme najsevernejší bod Madagaskaru, splavíme rieku Tsiribihine s odľahlými dedinkami pri jej brehoch, povezieme sa osobným vlakom z náhornej planiny cez dažďový prales až k oceánu, absolvujeme turistický treking po druhom najvyššom pohorí ostrova, navštívime kanál Pangalana, zistíme kde sa usadili prví obyvatelia tohto ostrova a pozrieme sa bližšie na osudy ľudí v aleji baobabov. Pozývam vás na výlet po exotickom Madagaskare trochu inak.

Vladimír Dudlák (1964) – profesionálnym zameraním projektový manažér, je riaditeľom neziskovej organizácie Združenie Mórica Beňovského. Venuje sa organizovaniu expedícii, vysokohorskej turistike, ultra behom, bádaniu, histórii, filmovej tvorbe a vydavateľskej činnosti. Zo svojich ciest natočil viac ako 20 cestovateľských filmov najmä z krajín Ázie a Južnej Ameriky. Film Biele leto na Denali (Aljaška), na ktorom sa autorsky podieľal aj Stanislav Manca, získal v roku 2009 cenu Literárneho fondu za najlepší slovenský film na festivale Hory a Mesto a 1.cenu na festivale Camera Slovakia. Od roku 2010 sa intenzívne venuje téme Mórica Beňovského. Na Madagaskar zorganizoval niekoľko bádateľsko-filmárskych expedícii a natočil niekoľko filmových dokumentov. Madagaskar si natoľko obľúbil, že sa tam stále vracia a objavuje ďalšie lokality.
Aktuálnou snahou Vladimíra Dudláka a Združenia Mórica Beňovského je, aby v Bratislave bolo po Móricovi Beňovskom pomenované verejné priestranstvo, ktoré by ľuďom priblížilo príbeh tejto významnej slovenskej osobnosti svetového formátu.

Alpine Pro
Mountainia