Do Antarktídy až za polárny kruh

Marcel Králik
DO ANTARKTÍDY AŽ ZA POLÁRNY KRUH

Posledná a dlhšia plavba na konci polárneho leta, popri krásnych a zaľadnených ostrovoch antarktického polostrova až za polárny kruh, plná krásnych prekvapení v podobe priateľských tučniakov, množstva tuleňov a šantiacich veľrýb.

nedeľa 31.3.2019, 19:00

Splnený životný sen. Posledná plavba loďou z najjužnejšieho mesta sveta Ushuaii v Argentíne pred nastávajúcou zimou. Na rozdiel od pravidelných komerčných plavieb do Antarktídy bola táto plavba dlhšia a vďaka najmenšiemu zaľadneniu mora na konci leta sa loď holandskej spoločnosti mohla dostať ďalej na juh až za polárny kruh.

Vďaka dobrému počasiu sa podarilo 11 vylodení na viaceré ostrovy, spojené s výstupmi na ľadovce, prehliadkou starých polárnych staníc, plavby v člnoch medzi plávajúcimi ľadovcami v atmosfére prichádzajúcej zimy s prvým jesenným snehom. Počas plavby za priaznivého počasia sa podarili krásne zábery na veľryby, tulene, kolónie tučniakov a nádherné skalné a ľadové formácie tohto vzdialeného sveta. 

Prednáška prináša aj stručnú históriu objavovania Antarktídy vrátane viacerých klimatických a geografických údajov. Na záver prednášky je pripojené krátke unikátne video s hravými veľrybami z bezprostrednej blízkosti člnov. Austrálsky vedúci výpravy, ktorý bol v týchto miestach za posledných 14 rokov viac ako 70-krát povedal, že niečo také ešte nevidel.

Marcel Králik je absolvent stavebnej fakulty SVŠT v Bratislave. Je aktívny horolezec, skialpinista a bežec lyžiarskych maratónov, ktorých absolvoval vo svete viac ako 40. Medzi nimi dvakrát najdlhší 90-kilometrový maratón sveta vo Švédsku. Okrem výstupov na známe vrcholy ako je Mt.Blanc, Elbrus, Kilimanjaro či Aconcagua vystúpil a zlyžoval viaceré štvortisícovky v Alpách. Nedávno bol na najkrajšej hore Afriky - Mt.Ruwenzori, pričom bol aj v pohoriach Sibíri (Kodar), Alžírska (Hoggar, Atlas, Tassili), Maroka, Japonska, Tajwanu, Karakorumu, Nepálu, Patagónie, Grónska, Islandu, Peru, Bolívie, Škandinávie a Kirgizska. Bol prvým Slovákom v horách Baffinovho ostrova v kanadskej  Arktíde, kde vykonal aj slovenský prvovýstup. Absolvoval tiež zimné prechody na lyžiach na Špicbergoch a na najväčšej náhornej plošine v Európe Hardangervidda v Nórsku.

Alpine Pro
Mountainia