FERO KELE - 3D CESTOVATEĽ a HUMANISTA: Moje hory - po stopách Ferka Keleho

Martin Šperka
MOJE HORY - PO STOPÁCH FERKA KELEHO

Spomienky na Ferka Keleho a hory štyroch kontinentov, ktoré som navštívil spolu s ním alebo neskoršie sám, po jeho stopách.

štvrtok 28.3.2019, 20:00

Pred 40. rokmi, vo februári 1979 sme spolu s Ferkom Kelem (horolezcom a pravdepodobne najvýznamnejším slovenským cestovateľom minulého storočia) a Tiborom Šurkom ako prví Slováci vystúpili na najvyššiu horu západnej ako aj južnej pologule - Aconcaguu a následne na mexickú sopku Popocatepetl. V tejto prezentácii stručne zaspomínam na túto expedíciu ako aj na ďalšie kopce a pohoria, kde sa naše cesty po svete križovali, aj keď v rozličných časových súradniciach. V reči matematiky - tie hory, ktoré sú prienikom množiny hôr ktoré boli našimi cieľmi od Malých Karpát cez, Fatry a Tatry najvyššie vrcholy Álp, Španielska, Nórska, Ruska, Maroka, Afriky a Ekvádoru, Veľký kaňon v Arizone až po kirgyzské sedem tisícovky a ľadovce pod najvyššími kopcami planéty v pakistanskom Karakorame a nepálskych Himalájach. Túžba spoznávať a putovať po divokých a exotických horách vznikla u mňa práve na tej expedícii, kam ma Ferko s Tiborom zobrali, za čo som im veľmi vďačný.

Doc. Ing. Martin Šperka, PhD. sa narodil 26.11.1945 v Banskej Bystrici. Od detstva chodil s otcom, ktorý bol lesník na polovačky, huby, čučoriedky, maliny a brusnice a v zime na lyžiarske túry v okolí Banskej Bystrice. Počas štúdia na banskobystrickej priemyslovke začal chodiť do hôr ako turista so spolužiakmi a liezť na blízkych cvičných skalách. Po ukončení štúdia na Elektrotechnickej fakulte ČVUT v Prahe sa presťahoval do Bratislavy, kde pracoval v Ústave technickej kybernetiky SAV ako vedecký pracovník vo výskume počítačov a po roku 1990 ako vysokoškolský pedagóg na VŠVU, STU a Paneurópskej vysokej škole, kde bol zakladateľ a prvý dekan Fakulty informatiky. V súčasnosti je ako pracujúci penzista vedúcim múzea počítačov vo Výpočtovom stredisku SAV. Voľný čas venoval horolezectvu a skialpinizmu, v posledných rokoch sa venuje horskému bicyklovaniu, lezeniu zabezpečených ciest a trekkingu v exotických horách. Tieto aktivity dokumentuje na jeho osobnej stránke  http://msperka.sk/mhory

Alpine Pro
Mountainia