FRAJERSKÉ FAERSKÉ OSTROVY

Eva Rosíková
FRAJERSKÉ FAERSKÉ OSTROVY

Predstavíme vám 12 ostrovov z fascinujúcej osemnástky. Faerské súostrovie získalo v roku 2016 ocenenie National Geographic ako „najatraktívnejší“ ostrov (súostrovie) sveta medzi ostrovmi a súostroviami strednej veľkosti.

nedeľa 31.3.2019, 19:00

Dychvyrážajúci sever Európy! Tie najkrajšie scenérie, aké si viete predstaviť. Faerské ostrovy – nedotknuté, nepreskúmané, neuveriteľné. Kto tú zeleň ich štítov raz uvidí, bude chcieť ostať navždy. Alebo sa aspoň vrátiť. „Ovčích ostrovov“ je dokopy 19 a my sa pozrieme aspoň na niektoré z nich – na Mykinese žije najväčšia kolónia roztomilých aliek bielobradých, na Vágare padá vodopád priamo do mora, na Streymoy je možné zažiť azda najkrajšiu plavbu sveta, Klaksvík na Bordoy má najzaujímavejšiu katedrálu a výhľad na maják na ostrove Kalsoy je najneuveriteľnejší. Preplavíme sa aj na najjužnejší z ostrovov Suduroy, na ktorom sa nachádza „skryté“ údolie Hvannhagi  ... Ako funguje miestna doprava? Vedeli ste, že jej súčasťou je aj helikoptéra? Lístok si však v jeden deň môžete vždy kúpiť len jednosmerný! Koľko semaforov je v hlavnom meste? A ako si žije farmár so svojimi ovcami na najmenšom obývanom ostrove Littla Dímun? Ako je to so stanovaním a trekovaním vo voľnej prírode? Prenesiete sa aj na festival Olavslóka, počas ktorého chodia všetci miestni obyvatelia v krojoch a koná sa finále národného športu (ktorý to je?) ... Ako je možné, že sa miestny jazyk zachoval v tak bohatej podobe, keď nadobudol písomnú formu až v druhej polovici 19.storočia? Príďte na festival a dozviete sa mnoho praktických aj zaujímavých informácií, aby ste mohli pri návšteve súostrovia „frajeriť“.

Eva Rosíková – milovníčka severu, dlhoročná spolupracovníčka dokumentárneho cyklu „Cestománie“, odborná garantka cestovateľských premietaní počas Kultúrneho leta v Bratislave, spoluautorka aj netradičných projektov ako lanové centrum Lanoland v Bratislave. Členka „Klubu bezhonorárnych konzulov Islandu“ a majiteľka CK SVET. Myslí si, že má druhú najlepšiu prácu v Strednej Európe. Obľubuje skialp, ferraty a najlepšie si oddýchne pri beachvolejbale. V každej činnosti je podľa nej najdôležitejšie nadšenie.

Alpine Pro
Mountainia
Filmová súťaž

Filmová
súťaž