Letná Koruna Liptova

Dana Ivanovová a Radoslav Golian
LETNÁ KORUNA LIPTOVA

Kombinácia dvoch najkrajších horských prechodov na Slovensku - prelezenia hlavného hrebeňa Vysokých Tatier bez akejkoľvek pomoci, či vynášok a následná bežecká výzva v podobe Koruny Liptova.

sobota 30.3.2019, 15:00

Rozhodli sme sa skombinovať pre nás dva najkrajšie horské prechody na Slovensku. Cieľom bolo preliezť hlavný hrebeň Vysokých Tatier bez akejkoľvek pomoci, či vynášok a následne plynule nadviazať na Korunu Liptova. Táto predstavovala pravú horskú bežeckú výzvu - prechod všetkými hlavnými pohoriami obklopujúcich liptovský región.
Tento zámer nám prekazila vo Vysokých Tatrách nešťastná náhoda. Z tejto dramatickej situácie sme vyviazli zázrakom, obaja živí, avšak Radove zranenie nám neumožnilo sa spoločne uskutočniť ďalší pokus.
Rozhodla som sa vrátiť a vybojovať Korunu Liptova sólo. Odbehla som vyše 400 kilometrov cez Nízke Tatry, Veľkú Fatru, Chočské vrchy, Prosiecku a Kvačiansku dolinu, Západné Tatry, Vysoké Tatry a Belianky. Tu som dokopy vybojovala 60.000 metrov celkového prevýšenia. Bolo mi obrovskou cťou, popasovať sa s týmto ťažkým projektom a dotiahnuť ho do konca.
Podaril sa mi tak historicky vôbec prvý ženský, ako aj mužský letný prechod.

Dana Ivanovová
Danka je rodáčka z Bratislavy, avšak srdce má vysoko v horách. Rodičia jej dávali od útleho detstva neuveriteľnú slobodu. Plne rešpektovali jej divokú povahu a individualitu. Dali jej možnosť výberu a veľkú podporu. Tak zostala po rokoch driny v gymnastickej telocvični, v rýchlostnom kajaku, v plavkách, bežeckých teniskách, na bicykli, v jaskyniach, v lezečkách, či v konskom sedle tam, kde to má najradšej. Medzi nebom a zemou. 
Vyštudovala trénerstvo na FTVŠ UK a pôsobí ako horolezecký a zážitkový inštruktor. Obľubuje hrebeňovky lezeckého charakteru. Čistotu prírody. Lezenie, alpinizmus, skialpinizmus, horské behy. Zimnú prírodu. 
Zopár zaujímavostí:
• Je bývalou reprezentantkou SR v rýchlostnej kanoistike, v maratóne aj v krátkych tratiach s viacerými úspechmi
• Na Majstrovstvách sveta v kvadratlone skončila druhá
• Je niekoľkonásobnou majsterkou Slovenska
• Patrí jej prvoprechod zimného hrebeňa Západných Tatier nonstop štýlom
• Získala ako prvá letnú korunu Liptova, tento prechod absolvovala sólo
• Samota jej neprekáža, dokonca ju preferuje
• Mimo hôr by ste ju nepoznali. Je to žena do koča aj do voza.
Dankin účet na Instagrame

Radoslav Golian
Radoslav Golian sa pochádza vo Zvolena. V mladosti sa okrem potulkách po Poľane intenzívne venoval aj futbalu a programovaniu, a práve tá posledná záľuba ho zaviala do Bratislavy na FMFI UK. Počas štúdia vymenil futbal za fakultnú lodenicu a zamiloval si kajakovanie na Dunaji. Postupne začal spoznávať aj hory mimo Slovenska, Alpy a hlavne Dolomity, najprv len turisticky, neskôr na feratách, a nakoniec aj lezecky. Vyskúšal si aj rafting, canyoning a skydiving, ale jeho srdce si úplne získalo práve lezenie a alpinizmus, viacdĺžkové cesty, veľké steny a ostré hrebene. Záľuba sa stala už skôr životným štýlom a v horách a na skalkách trávi väčšinu svojho voľného času. Radoslav má za sebou viacero alpinistických výstupov na Kaukaze, v Cordillera Blanca, a samozrejme v aj Alpách. Primárne sa venuje športovému lezeniu, rád cestuje a popri tom spoznáva nové lezecké oblasti. V posledných rokoch mu učarovalo aj tradičné a zimné lezenie v Tatrách. Spolu s Danou Ivanovovou sa mu podarilo zrealizovať pár väčších, či menších spoločných projektov ako napríklad prvý peší nonstop prechod zimným hrebeňom Západných Tatier alebo vylezenie 1000m dlhého Steinerwegu v južnej stene Dachsteinu.
Radov účet na Instagrame

Alpine Pro
Mountainia