Snehová metelica 37 km od rovníka

Stanislav Kaľavský
SNEHOVÁ METELICA 37 KM OD ROVNÍKA

V Ugande a v Keni som sa zblízka pozrel do očí divých zvierat, stretol som priateľských ľudí a opäť som užil dávku cestovateľského šťastia.

piatok 29.3.2019, 17:30

Uganda a Keňa mi išli oproti už roky. Dlho som mal priveľký rešpekt pred rovníkovou Afrikou. Počúval som rôzne názory ľudí na túto zaujímavú časť sveta a snažil som si utvoriť svoj názor na ňu už pred cestou. Ako vždy som sa pripravoval na cestu poriadne a s pokorou. Naozaj sa mi to oplatilo. Dostal som sa do najvyššieho pohoria Afriky, pozrel som sa zblízka do múdrych očí goríl a šimpanzov, zatancoval som si po divošsky s Pygmejmi kúsok od hraníc obávaného Konga, v treskúcej zime som v noci stúpal s mojím sprievodcom Kikujom na druhý najvyšší vrch Afriky, cez ktorý prechádza rovník, jedol som ugali s kapustou s Masajmi v ich chatrčiach a nemohol som spať pre ohlušujúci bľakot stoviek kôz, ktoré boli celú noc pri mojom stane. A splnil som si svoj detský sen, že možno raz uvidím obrovské stáda zvierat na africkej savane. Nikde inde som nemal intenzívnejší pocit, že vnímam svet bez ohľadu na čas. Zvieratá sa nikde neponáhľajú, šialený beh o život v savane trvá iba chvíľku. A hlavne som si uvedomil, aké mám šťastie vidieť kúsok sveta, ktorý zostal rovnaký ako pred miliónmi rokov. Len dokedy?

Stanislav Kaľavský, narodený 6.2.1971 v Liptovskom Mikuláši. Študoval učiteľstvo na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, aprobácia Slovenský jazyk a dejepis. Podniká v oblasti turizmu. Na svojich cestách sa snaží okrem návštevy prírodných a kultúrnych zaujímavostí o osobný kontakt s miestnymi ľuďmi. Snaží sa pozorovať, ako vývoj turizmu v rôznych častiach sveta ovplyvňuje ich život.

Alpine Pro
Mountainia
Filmová súťaž

Filmová
súťaž