Ľadoví anjeli

Ice Kayak Movie - The Ice Angels, Nemecko, 45 min, 2018, r. Olaf Obsommer

FILMY VODA

29.3., 17:00, Kinosála C
VSTUPENKA

Film rozpráva príbeh Matzeho Brustmanna, Adriana Matterna, Jobsta Hahna z Nemecka a štvornásobného majstra sveta v extrémnom kajakárstve, Sama Suttona, z Nového Zélandu, ktorí začiatkom marca pricestovali k slávnemu vodopádu Goðafoss a odvážili sa urobiť niečo mimoriadne. Štvorici sa na „Vodopáde bohov“ podarilo na najrôznejších trasách v priebehu niekoľkých dní uskutočniť tucet úspešných jázd. Zároveň ako prví v zime zjazdili stredom prúdu štrnásť metrov vysoký hlavný vodopád.
„Odhliadnuc od toho, že stratíte cit v rukách, v porovnaní s letom jazda ťažšia nie je,“ dodáva mníchovský kajakár Matze Brustmann. „Ak dôjde k ťažkostiam a ocitnete sa na úpätí vodopádu v nebezpečnom spodnom prúde, začne vám neúprosne ubiehať čas.“ Aby bola zaručená záchrana z ľadovej vody, nachádzali sa pod vodopádom vždy dvaja kajakári, ktorí boli pripravení v prípade núdze svojim kamarátom prísť na pomoc. Smolu mal však Novozélanďan Sam Sutton, ktorý hneď v prvý deň dopadol z dvanástich metrov rovno na ľadovú kryhu, ktorá sa musela dostať do prúdu z víru. Namiesto toho, aby sa ponoril do niekoľko metrovej hĺbky, bola jeho brzdná dráha veľmi krátka a bolestivá. Sutton utrpel pomliaždeniny na chrbte a preto sa musel zbytok času už len na kamarátov pozerať.
Na začiatku nebolo počasie celkom podľa plánu. Bolo ako na jar, sedem stupňov a veterno s dažďom. Goðafoss sa však v priebehu týždňa zmenil na pravú zimnú rozprávku s permafrostom a nepretržitými snehovými prehánkami.
„Island je výnimočne krásny už v lete. Keď sa však dedo Mráz s Perinbabou rozhodnú zredukovať v krajine kontrast na minimum, je Island ako balzam na dušu a pastva pre oči.“ Posledný deň sa pri záverečnom natáčaní ešte raz pustili na trasu stredom prúdu. Prišli cez ľadom olemovaný kanál, stenčený na jeden meter a voda mala konzistenciu ako ľadový smoothie.

Režisér Olaf Obsommer
Viacnásobne ocenený filmár a producent, žijúca legenda kajakárstva na divokej vode. Od jeho prvého filmu až po jeho posledné produkcie "Go Big or Go Home" (Choď naplno alebo choď domov) a "Eyes of God" (Oči Boha) prešiel dlhú cesta. Ako iniciátor slávneho šampionátu Sick Line (majstrovstvá sveta v extrémnom kajaku) Olaf v súčasnosti uvádza veľké televízne projekty pre Adidas Outdoor a hlavné nemecké televízne šou ako Stern TV a Aktuelles Sport  vysielajú množstvo jeho pôsobivých kajakárskych snímkov. Okrem iného tiež regionálne a medzinárodné programy ako talianske RAI a GiletteSports pravidelne informujú o jeho dobrodružstvách.