Matsés

ČR, 44 min, 2018, r. Miroslav Haluza

FILMY ZEM/HORSKÁ KULTÚRA

29.3., 14:30, Kinosála C
VSTUPENKA
30.3., 13:00, Kinosála C
VSTUPENKA

Je dnes ešte vôbec možné zažiť skutočné dobrodružstvo tak ako za starých čias a len s papierovou mapou v ruke? Aké to je, keď se otec s dcérou vydajú na vlastnú päsť na peruánsko-brazílsku hranicu až do vnútra Amazonského pralesu ku kmeňu Matsés čeliacemu tlaku civilizácie? Matsés je film o troch cestovateľoch, ktorí si zo svojej expedície nakoniec odnesú oveľa viac než len zážitky.

Miroslav Haluza
Ako chlapec si zamiloval ilustrácie maliara Zdeňka Buriana, ktorý v ňom zapálil túžbu poznať na vlastné oči to, čo on geniálne namaľoval.
Miroslav je kameraman a producent expedičných filmov. Najradšej cestuje k tradičným kultúram žijúcim v tropických rovníkových džungliach, kde nie je núdza o úžasne pestrý svet a dobrodružstvá číhajúce na každom kroku. Zábery na svoje filmy si priniesol od Kombajov z Papuy Novej Guiney, kmeňa Waorani z Ekvádoru, kmeňa Mentawajcov z ostrova Siberut, horských kmeňov Barmy, stolovej hory Ayuan Tepui z Venezuely či peruánskeho kmeňa Matsés.
Doma sa na expedície pripravuje vášnivým rybárčením a fyzičku ladí zápasom vo svojom vlastnom plnokontaktnom klube karate v Brne. Je ženatý a má 3-mesačného syna Marečka.