Teória šťastia podľa Rybanského

Slovensko, 35 min, 2017, r. Rastislav Hatiar

FILMY SKALA 2

22.3., 16:30, Kinosála C
25.3., 12:00, Kinosála C

Bývalý lezec, starý horal Ľubo Rybanský sa ešte aspoň raz v živote chce ísť pozrieť na mohutnú stenu bývalého lomu na Vtáčniku, kde so svojim spolulezcom Rudom Pravdom v 70. rokoch písal históriu horolezeckých prvovýstupov. Sklamanie, že súčasní tvorcovia sprievodnej tabule, ktorá je umiestnená pod stenou, na nich akosi pozabudli, vystrieda radosť zo stretnutia s mladým lezcom Petrom Kuricom, ktorý lezie práve ich legendárnu cestu "Dračí Kút".
Poetický filmový príbeh o kontraste a vzájomnom pochopení generácií, o poézii života aj lezenia, o tom ako vznikol prvovýstup "Dračí kút".

Rasťo Hatiar
Narodil sa a žije v Liptovskom Mikuláši. Je ženatý, má jednu dcéru.
Od roku 2004 má ako režisér a kameraman na svojom konte viac ako desiatku horských filmov, ktoré boli prezentované na filmových festivaloch na Slovensku aj v zahraničí. Tri z nich boli vysielané Slovenskou televíziou. Založil spoločnosť CEPER FILM, s.r.o. , ktorá sa zaoberá produkciou dokumentárnych filmov aj propagačných videí.
Ako kameraman spolupracoval s režisérom Pavlom Barabášom na filmovom seriáli "Príbehy Tatranských štítov", kameramansky sa podieľal na filme o extrémnych športoch "Tatry bez Limitov" v produkcii spoločnosti Adidas. Produkoval filmový portrét olympioničky, kajakárky Jany Dukátovej pre spoločnosť Red Bull.
Ako filmár pôsobil v Bangladeshi, kde pracoval pre OSN.
Medzi jeho najznámejšie dokumentárne horské filmy patria Ski Kordillera, Stratení Nomádi, Dotknúť sa Denali, Zabijácka krása, Slepá dôvera, Obyčajní chlapci.
Je držiteĺom viacerých významných medzinárodných ocenení: „Najlepší film V4" /Ski Kordillera – festival Hory a mesto/, „Najlepší športový extrémny film" / Zabijácka krása - MFF Slovinsko/, „Najlepší adrenalínový film" /Zabijácka krása – Expedičná kamera ČR/, „Najlepší film v kategórii vzduch" /Zabijácka krása – Hory a mesto/, „Cena za inšpiratívny príbeh človeka" / Slepá dôvera - MFHF Poprad/, „Cena literárneho fondu pre najlpeší slovenský film" /Slepá dôvera – Hory a mesto/, „Cena poroty za prvotriednu réžiu a za príbeh s humanistickým rozmerom" /Slepá dôvera – EHO MFF Macedónsko/, „Grand Prix" /Slepá dôvera – MFOF Praha/, „Cena TV NOE" /Slepá dôvera – MFOF Praha/, „Cena za najlepší film" /Slepá dôvera – GO kamera ČR/, „Cena divákov" /Obyčajní chlapci – MFHF Poprad/, „Cena divákov" /Obyčajní chlapci – Vysoké hory Nitra/.
Film Slepá dôvera bol vysielaný v RTVS aj ČT.
V poslednej dobe sa vo svojich filmoch zameriava na zaujímavých ľudí a zaujímavé príbehy v oblasti horských a extrémnych športov aj života.
Vo voľnom čase sa venuje rodine, skialpinizmu, občas horolezectvu, horskej cyklistike, knihám, hudbe.