Dawn Wall

The Dawn Wall, USA, 100 min, 2017, r. Josh Lowell a Pete Mortimer

FILM DAWN WALL

31.3., 19:00, Kinosála E

V januári 2015 americkí lezci Tommy Caldwell a Kevin Jorgeson zaujali celý svet svojou snahou vyliezť cestu Dawn Wall, zdanlivo neleziteľnú kilometrovú stenu v národnom parku Yosemity v Kalifornii. Dvojica žila v tejto vertikálnej stene celé týždne a vzbudzovala tým obrovskú pozornosť globálnych médií. Pre Tommyho Caldwella bola však Dawn Wall oveľa viac než len lezenie. Bolo to akési logické vyústenie jeho životnej cesty definovanej prekonávaním prekážok. Vo veku 22 rokov ho v Kirgizsku zajali povstalci a držali ako rukojemníka. Krátko na to prišiel pri nehode o ukazovák. Keď sa mu rozpadlo manželstvo, snažil sa utiecť bolesti tým, že si dal vysoký cieľ – vyliezť voľne Dawn Wall. Bola to tenká línia medzi odhodlaním a posadnutosťou. Caldwell a jeho partner Jorgeson strávili šesť rokov starostlivým vymýšľaním a nacvičovaním cesty. Pri záverečnom pokuse, keď ich pozoroval celý svet, sa Caldwell stretne s okamihom pravdy. Má opustiť svojho partnera a konečne si splniť svoj najväčší sen alebo riskovať svoj vlastný úspech v záujme ich priateľstva?

Režisér Josh Lowell
Josh Lowell je zakladateľom spoločnosti Big UP Productions a už takmer dvadsať rokov produkuje a režíruje lezecké a outdoorové dobrodružné filmy. V spolupráci s režisérom Petrom Mortimerom získali ich celovečerné dokumentárne filmy vrátane King Lines (2007) desiatky festivalových ocenení, dve ceny Emmy a boli odvysielané na Discovery, NBC, Netflixe a ďalších globálnych platformách. Sám Josh je zapálený lezec a spolu s bratom Brettom Lowellom strávili sedem rokov dokumentovaním snahy Tommyho Caldwella vyliezť Dawn Wall. To tiež obnášalo viac než 60 dní natáčania, pričom žili v stene spolu s horolezcami.

Režisér Peter Mortimer
Peter Mortimer je zakladateľom americkej produkčnej spoločnosti Sender Films. Odvtedy, čo získal diplom na univerzite v Južnej Kalifornii, natočil dokumentárne filmy, televízne seriály a reklamy z prostredia horolezectva a dobrodružstva, vrátane filmu King Lines (2007), ktorý získal ceny Emmy, The First Ascent Series (2010) a Valley Uprising (2014). Peter je celoživotný horolezec a fanúšik histórie a postáv športu. S filmom Dawn Wall prináša divákom na celom svete jeden z najväčších príbehov vo svete lezenia a objasňuje mimoriadnu životnú cestu Tommyho Caldwella a jeho vytrvalý drajv.