Jozef Krištoffy a Ondrej Húserka

Jozef Krištoffy a Ondrej Húserka
Cerro Torre - Sen každého lezca

sobota 30.3. o 19:00
Kinosála E
VSTUPENKA

Prezentácia o čerstvom výstupe na nedobytnú horu Cerro Torre v centrálnej Patagónii. Snom každého lezca je preliezť jednu z najrešpektovanejších ciest v súčasnom svete alpinizmu. Pre Joža a Ondra sa tento sen stal začiatkom februára 2019 skutočnosťou.

Slovenským reprezentantom Ondrovi Húserkovi a Jožovi Krištoffymu sa podarilo preliezť legendárnu cestu Southeast ridge 7a/+ C1 WI5 (bývalý compresor route) na ešte legendárnejšiu horu Cerro Torre, okolo ktorej je veľa kontroverzných príbehov a divoká história. Vyliezť na Torre im zabralo spolu 5 dní a ako sami vravia: „Už to bolo na hranici, liezli sme po skale, po ktorej tiekol potok a okolo nás lietal ľad vo veľkosti chladničiek. Okrem 5 dňového zdolávania Torre, nám chalani priblížia aj ďalšie skúsenosti pri preliezaní iných stien, či úteku zo steny v poslednej chvíli, pred silným zvratom počasia. Nie nadarmo sa vraví, že Patagónia je krajina vetra, kde dobré počasie je skôr raritou.

JOZEF KRIŠTOFFY (1987)
Jožo je členom reprezentácie Slovenského horolezeckého spolku JAMES. Je univerzálny lezec od športových previsnutých ciest až po náročné viacdĺžkové cesty a prvovýstupy v horách ako sú Vysoké Tatry, Alpy, Wadi Rum (Jordánsko), Patagónia a iné. Jozef sa ako hosť pravidelne zúčastňuje filmových festivalov, kde prednáša o svojich expedíciách a zážitkoch, ktoré tam prežili. Poslednou silnou skúsenosťou pre neho bola Patagónia, z ktorej sa len nedávno vrátil spoločne s Ondrom Húserkom.

ONDREJ HÚSERKA (1990)
Ondro je výborný alpinista a dlhoročný člen reprezentácie Slovenského horolezeckého spolku JAMES. Má skúsenosti s ťažkým lezením na cvičných skalách, vo Vysokých Tatrách, Alpách aj vo veternej Patagónií, kde v jednej dĺžke musí liezť previsnutú špáru v lezečkách a hneď v ďalšej dĺžke ťažký a tvrdý ľad alebo mix. Ondro sa vo februári vrátil z ďalekej Patagónie, kde sa mu podarilo spoločne s Jožom Krištoffym vyliezť na Cerro Torre.

Ford
Alpine Pro