Laura Dekker

Laura Dekker
AKO SOM V ŠESTNÁSTICH OBOPLÁVALA SVET

štvrtok 28.3. o 20:00
Kinosála E
VSTUPENKA

Holandská jachtárka Laura Dekker zverejnila v roku 2009 plán oboplávať zemeguľu sólo ako najmladší človek v histórii. Svoju 518 dní trvajúcu plavbu na 12 metrov dlhej dvojsťažňovej plachetnici úspešne dokončila. V tom čase mala iba 16 rokov. Na festivale Laura osobne porozpráva o svojom dobrodružnom živote jachtárky, o plavbe okolo sveta, ale i o svojich nových počinoch na moriach a oceánoch.

Laura Dekker sa narodila 20. septembra 1995 v novozélandskom Whangarei, počas sedemročnej plavby jej rodičov. V roku 2002 sa jej rodičia rozviedli, zostala žiť so svojím otcom a jej mladšia sestra Kim zase s mamou. 

Dekker strávila prvé roky svojho života na mori a po návrate rodiny do Holandska sa často plavila so svojím otcom. Vlastnila niekoľko lodí, všetkým dala meno Guppy. Jej prvou loďou, ktorú dostala k svojim 6. narodeninám, bola malá plachetnica Optimist. Rýchlo sa na nej naučila plaviť sólo, za sprievodu jej otca na windsurfe. O dva roky neskôr ju inšpirovala kniha Maiden Voyage od Tanie Aebi, v ktorej autorka opisovala svoje plavby okolo sveta. Na jeseň 2006 úspešne absolvovala 24-hodinový pretek na požičanej lodi Hurley 700, v lete 2007 na nej absolvovala aj 6-týždňovú plavbu na Wadensee, pobrežnej časti Severného mora, počas ktorej jej spoločnosť robil psík Spot. Celé leto 2008 už strávila na vlastnej lodi Hurley 700, ktorú pokrstila opäť menom Guppy, plavbou okolo Holandska. V máji 2009, s cieľom získať viac skúseností na otvorenom mori, sa vydala na plavbu do Anglicka.

V auguste 2009 oboznámila Laura Dekker verejnosť so svojím plánom oboplávať zemeguľu sólo. Plavbu plánovala uskutočniť na 12-metrovej jachte tiež pomenovanej Guppy, prispôsobenej na sólo plavby. Proti Laurinmu plánu sa ešte pred začiatkom expedície postavila holandská vláda, ktorá sa angažovala v zákaze plavby. Tieto aktivity vzbudili široký medzinárodný záujem a vyvolali diskusiu o tom, do akej miery má vláda právo zasahovať do riskantných aktivít neplnoletých, pokiaľ sú podporované samotnými rodičmi. Podľa holandských zákonov majú osoby mladšie ako 16 rokov zakázané riadiť loď dlhšiu ako sedem metrov, čo Laura opakovane porušovala. Avšak plavba okolo sveta sa nemala začať v Holandsku, takže tu holandské zákony neboli aplikovateľné. Až koncom júla 2010 súd rozhodol, že zodpovednosť za rozhodnutie, či je Laura schopná absolvovať plavbu, spočíva na jej rodičoch. 

Laurin plán bol vyraziť zo západného pobrežia Portugalska, preplávať Karibik, Panamský prieplav a okolo Indonézie. Jedna verzia plánu, vzhľadom na hroziace útoky pirátov, bola plavba okolo Somálska do Stredozemia, druhou verziou bola plavba okolo Afriky. Jej plán zahŕňal 26 zastavení. Pôvodný plán tiež počítal s tým, že v 14 rôznych lokalitách sa stretne s členmi svojho podporného tímu, ktorí jej tiež pomôžu prekonať náročné úseky, ako napríklad Panamský prieplav. V skutočnosti bolo takýchto stretnutí iba päť, najmä pre zúžený rozpočet. Avšak viackrát jej pomohli iní námorníci. Plavba medzi jednotlivými zastávkami nemala byť nikdy dlhšia ako 3 týždne. V skutočnosti sa však po plavbe okolo Austrálie rozhodla Laura vynechať niektoré zastávky, takže sa plavila aj 6-7 týždňov bez zastavenia. Prostredníctvom družicového systému iridium bola Laurina plavba detailne monitorovaná. Chcela sa vyhnúť oblastiam so silným vetrom a tiež obdobiu hurikánov, ktoré strávila na Kanárskych ostrovoch. 

Od začiatku plavby písala Laura pravidelný stĺpček do miestnych novín v Rotterdame. Celá cesta trvala 518 dní, od 21. augusta 2010, kedy vyrazila z Gibraltáru, do 21. januára 2012, deň jej pristátia na holandskom ostrove Svätý Martin v Karibiku. Laura Dekker bola najmladšou osobou v histórii, ktorej sa podarilo oboplávať zem sólo, mala v tom čase 16 rokov. 

Po vylodení Laura priznala: „Mala som chvíle, keď som si hovorila čo tu do pekla robím? Ale nikdy som nechcela skončiť. Bol to môj sen, ktorý som si chcela splniť.“ Stretnutie Laury s rodičmi a mladšou sestrou bezprostredne po ukončení plavby.

Ford
Alpine Pro