Martin Krejsa a Petr „Pepe“ Piechowicz

Martin Krejsa a Petr „Pepe“ Piechowicz
Prezentácia knihy Navždy první

nedeľa 31.3. o 15:00
Kinosála C
VSTUPENKA

Kniha „Navždy první – Příběhy legendárních československých horolezců“ zachytáva históriu československého horolezectva po druhej svetovej vojne až do sedemdesiatych rokov 20. storočia. Prezentácia knihy, beseda s autormi a viacerými českými a slovenskými horolezeckými legendami ako napríklad Leopold Páleníček, Dina Štěrbová, Sylva Talla, Česlav Wojcík, Ľudovít Zahoranský a ďalší.

Kniha zachytáva históriu československého horolezectva v období od druhej svetovej vojny po prvé výpravy našich horolezcov do najvyšších hôr v sedemdesiatych rokoch minulého storočia prostredníctvom rozprávania legendárnych českých a slovenských horolezcov. Jedná sa o unikátny autorizovaný súbor portrétov historicky významných postáv československého horolezectva, ktoré obsahujú horolezecký životopis, rozhovor a prehľad najvýznačnejších výstupov. Nechýba horolezecký slovníček, prehľad zásadných výprav a množstvo ďalších sprievodných materiálov. Kniha vychádza s úvodným slovom Máru Holečka, fotografiami Viléma Heckela, Bohumila Svatoše, Josefa Kývaly, Petra Piechowicze a ďalších.

MARTIN KREJSA (1965)
Vysokoškolský pedagóg na VŠB-TU Ostrava, publicista a fotograf. Horolezectvu sa venuje od roku 1980, pričom sa zúčastnil mnohých horolezeckých výprav do všetkých kútov sveta. Publikoval v časopisoch Montana, Horolezec, Lidé a hory, Everest a Adventure. Od roku 2016 pôsobí ako člen správnej rady nadačného fondu Historie dobrodružství, ktorý sa snaží mapovať zabudnuté udalosti z histórie českého a československého dobrodružstva.

PETR "PEPE" PIECHOWICZ (1971)
Fotograf na voľnej nohe a výškový špecialista. Horskému športu sa venuje od trinástich rokov a jeho lezecký repertoár siaha od boulderingu až po bigwally. Prvé lezecké fotografie publikoval v časopise Montana, následne boli jeho fotografie uverejnené aj v mnohých ďalších periodikách. Z jeho ciest a výprav do skál a hôr vzniklo niekoľko samostatných i spoločných výstav, lezeckých kalendárov, prednášok a projekcií.

Ford
Alpine Pro