Pavol Barabáš a Peter „Becko“ Ondrejovič

Pavol Barabáš a Peter „Becko“ Ondrejovič
Salto je kráľ - Zlaňovanie najvyšších vodopádov sveta

sobota 30.3. o 19:30
Kinosála C
VSTUPENKA

Začiatok roka 2018 strávil Palo Barabáš s Beckom v pralesoch Amazónie nakrúcaním pôvodných indiánskych kultúr. Po prechode horami Sierra Maighualida si uvedomili, že Venezuela upadá do chaosu a ak chcú zlaniť najvyšší vodopád sveta Salto Angel, musia rýchlo konať, pokiaľ krajina neuzavrie svoje hranice.

Každý pozná rekordy Zeme: Najvyššia hora - Mount Everest, najdlhšia rieka - Níl, najvyšší vodopád - Salto Angel. Spochybnenie tohto posledného prírodného fenoménu českými geodetmi, bolo pre pár Slovákov, žijúcich vo svete obrovských vodopádov a kaňonov, doslova šokom. Za najvyšší vodopád sveta bol vyhlásený druhý v poradí - vodopád Tugela v Dračích horách v Juhoafrickej republike. Je vraj o 4 metre vyšší.
Slováci sa rozhodli, že pôjdu vodopád zdokumentovať. Za dramatických okolností sa im podarilo urobiť jeho prvý priestup a určiť tak presnejšiu výšku. Čakala ich však ešte jedna ťažšia úloha - prejsť cez nepokojnú Venezuelu do oblastí bájnych stolových hôr a zlaniť novou cestou vodopád Salto Angel.

Pavol Barabáš
Pavol Barabáš rád vyhľadáva príbehy odohrávajúce sa v neprístupnej divočine, ďaleko od civilizácie, kde sa človek dostáva až za hranicu svojich možností. Na svet okolo sa díva inak. Sleduje krajinu cez hľadáčik kamery, jej estetiku, osobitosti, i to, ako harmonizuje s ľudským vnútrom. Pohľad na svet okolo nás už niekoľko desaťročí zachytáva vo svojich dokumentoch. Prechádza v nich od pólov našej Zeme do hlbokých jaskýň, zo zelených džunglí na vysoké hory, od prírodných kmeňov do budhistických kláštorov v neprístupných údoliach.
Má za sebou niekoľko objavných expedícií, od nájdenia civilizáciou nedotknutých ľudí doby kamennej v pralesoch v Novej Guiney, cez objavenie megajaskýň na stolových horách vo Venezuele, až po absolvovanie prvého prechodu Ellsworthovho pohoria v Antarktíde. Dosiahol Severný i Južný pól, žil s Pygmejmi v Kongu, s kmeňom Suri v Etiópii i Indiánmi hlboko v amazonskom pralese. Prešiel najťažšie kaňony sveta ako Trou de Fer, či Bras Magasin. S priateľmi urobili prvé zlanenie druhým najvyšším vodopádom sveta Tugela v Dračích horách a novú cestu cez najvyšší vodopád Salto Angel.
Jeho filmy boli premietané na festivaloch a televíziách od Japonska až po Argentínu. Dostal vyše 300 ocenení po celom svete. Tú najvzácnejšiu GRAND PRIX mu udelila Medzinárodná aliancia horských filmov za svetový prínos a kameramanskú prácu v dokumentárnom filme s vysokohorskou, horolezeckou a objaviteľskou tematikou v extrémnych častiach sveta. Je držiteľom národnej ceny SLNKO V SIETI, Krištáľového krídla, OTO 2014 – Za tvorivý čin roka – Príbehy tatranských štítov, IGRIC. Jeho filmy sú hlavne o tom ako by sa človek mal správať k tejto Zemi.

Peter "Becko" Ondrejovič
Človek, ktorého životný príbeh sa pre nikoho môže stať synonymom dobrodružstva, cestovania a túžby spoznávať nepoznané. Ako už jeho prezývka napovedá, mnohé tu má na svedomí jeho rodný Beckov. Rodná skala vyformovala z mladého šuhaja najskôr horolezca, neskôr organizátora zaujímavých expedícií. Počas rokov 1985 – 1993 bol členom republikového reprezentačného družstva a jeho výkony v stredných veľhorách (Tatry, Alpy) boli 5-krát ocenené ako „Najlepší výstup roka“. Rok 1993 bol pre vtedy už skúseného a úspešného lezca zlomový. Kvôli následkom na nohe po dlhom páde na skalách zanecháva výkonnostné horolezectvo. To mu však otvára nové obzory. Ešte s chromou nohou o rok po úraze organizuje prvú výpravu na stolové hory vo Venezuele spojenú s objavovaním tohto fascinujúceho “strateného sveta”.
Dnes Peter aktívne spoznáva svet a najmä prírodu kde len môže. Splav divokej himalájskej rieky Karnali, príležitostný kajak a kaňoning v Alpách,  rafting, paragliding a treky v horách celého sveta – hoc aj za pomoci francúzskych barlí, na ktoré je pri záťaži posledné roky odkázaný, absolvuje viacero výprav každoročne. Špeciálnou kategóriou sú výpravy do odľahlých častí divočiny za pozorovaním prírody samotnej, prežitím v podmienkach z ktorých ľudia  vzišli a ktoré dnes bezhranične ničíme, či bezcitne ,,civilizujeme”. Aby sa so svojimi skúsenosťami mohol podeliť, začal sprevádzať najprv podobných nadšencov, čo časom prerástlo do vytvorenia jeho súkromnej cestovnej kancelári Anakondatour.

Ford
Alpine Pro