Tommy Caldwell

Tommy Caldwell
THE DAWN WALL

nedeľa 31.3. o 19:00
Kinosála E
VSTUPENKA

Prednáška a diskusia so svetovým bigwallistom Tommym Caldwellom o voľnom prelezení najťažšej skalnej veľkej steny na svete, spojená s premietaním vysoko oceňovaného filmu THE DAWN WALL.

V januári 2015 Tommy Caldwell a Kevin Jorgeson úspešne preliezli cestu Dawn Wall na El Capitana po 19 dňoch v stene. Dawn Wall (5.14d alebo 9a) je v súčasnosti najťažšou dlhou veľkou stenou na svete. O voľné prelezenie starej, ťažkej klasiky od Warrena Hardinga sa Tommy Caldwell začal pokúšať už roku 2007 s rôznymi lezcami. V stene strávili počas ôsmich rokov celkove vyše 800 dní skúšaním, skúšaním a... skúšaním. Voľné prelezenie Dawn Wall začína novú etapu voľného lezenia v Yosemitoch.
Pre Tommyho Caldwella bola Dawn Wall oveľa viac než len lezenie. Bolo to akési logické vyústenie jeho životnej cesty definovanej prekonávaním prekážok. Vo veku 22 rokov ho v Kirgizsku zajali povstalci a držali ako rukojemníka. Krátko na to prišiel pri nehode o ukazovák. Keď sa mu rozpadlo manželstvo, snažil sa utiecť bolesti tým, že si dal vysoký cieľ – vyliezť voľne Dawn Wall. Bola to tenká línia medzi odhodlaním a posadnutosťou.

Ford
Alpine Pro