Filmovy workshop

SOBOTA 30.3. 2019, KINOSÁLA C
VSTUPENKA

Filmový workshop je určený všetkým fanúšikom filmu; amatérskym i profesionálnym filmárom; verejnosti so záujmom (nielen) o horský film bez praktických filmárskych skúseností; cestovatelia

Miroslav Haluza O NAKRÚCANÍ DOMORODÝCH KMEŇOV V AMAZÓNII

O etickom prístupe k nakrúcaniu Indiánov v Amazónii, ale i o nástrahách, ktoré na filmára, kameramana a produkčného v jednej osobe v pralese číhajú.

Miroslav Haluza
Miroslav je kameraman a producent expedičných filmov. Najradšej cestuje k tradičným kultúram žijúcim v tropických rovníkových džungliach, kde nie je núdza o úžasne pestrý svet a dobrodružstvá číhajúce na každom kroku. Zábery do svojich filmov si priniesol od Kombajov z Papuy Novej Guiney, kmeňa Waorani z Ekvádoru, kmeňa Mentawajcov z ostrova Siberut, horských kmeňov Barmy, stolovej hory Ayuan Tepui z Venezuely či peruánskeho kmeňa Matsés.
Doma sa na expedície pripravuje vášnivým rybárčením a fyzičku ladí zápasom vo svojom vlastnom plnokontaktnom klube karate v Brne. Je ženatý a má 3-mesačného syna Marečka.

FILM PREMIETNUTÝ NA HORY A MESTO 2019 V SEKCII ZEM / HORSKÁ KULTÚRA
MATSÉS  (ČR, 44 min, 2018, r. Miroslav Haluza)
Je dnes ešte vôbec možné zažiť skutočné dobrodružstvo tak ako za starých čias a len s papierovou mapou v ruke? Aké to je, keď se otec s dcérou vydajú na vlastnú päsť na peruánsko-brazílsku hranicu až do vnútra Amazonského pralesu ku kmeňu Matsés čeliacemu tlaku civilizácie? Matsés je film o troch cestovateľoch, ktorí si zo svojej expedície nakoniec odnesú oveľa viac než len zážitky.

Adam Lisý O NAKRÚCANÍ BEŽECKÝCH FILMOV

Ako skĺbiť príbeh a zachytenie výkonu vo filme o ultrabežcoch?

Adam Lisý je 30 ročný slovenský cestovateľ a amatérsky filmár, ktorému pred pár rokmi po vzhliadnutí jedného krátkeho filmu učarovali ultratraily. Dodnes sa im s vášňou venuje a snaží sa posúvať svoje hranice stále ďalej. S behom má veľa spoločné aj jeho filmová tvorba.
Jeho "kariéru" odštartoval práve film s témou ultrabehu. Ako filmára ho najviac fascinujú ľudské príbehy o prekonávaní vlastných hraníc. Nechodil na filmovú akadémiu, ale učí sa stále. Vždy ho fascinovali emócie, ktoré sa dajú pomocou obrazu a zvuku preniesť na diváka. A presne to sa stále snaží s nadšením robiť. Byť vždy správny čas na správnom mieste a zachytiť tieto neopakovateľné emócie!

FILM PREMIETNUTÝ NA HORY A MESTO 2019 V SEKCII BEH  II.
VOLANIE DIAĽOK (Slovensko, 35 min, 2018, r. Adam Lisý)
Cesta hrdinov SNP je najznámejšia diaľková turistická trasa na Slovensku vedúca od Dukly až na Devín. Je výzvou pre mnohých bláznov, čudákov a dobrodruhov. Meria 765 kilometrov a podľa značkového času jej prechod trvá 224 hodín nepretržitého kráčania. Celkové prevýšenie na tejto trase dosahuje 31 000 výškových metrov. Bežne prechod esenpéčky turisticky trvá od 20 do 30 dní. Zdolať ju v rozpätí 7 až 9 dní je poriadna výzva, aká sa nevidí každý deň.