FESTIVALOVÝ NÁUČNÝ CHODNÍK

V piatok 24.3. od 10:00 do 14:00 sme pre žiakov základných a stredných škôl pripravili veľké náučno zábavné podujatie Festivalový náučný chodník. Okrem tradičného premietania pre školy, môžu žiaci navštíviť rôzne interaktívne centrá.  Pokiaľ ste pedagógovia, žiaci alebo študenti a máte záujem navštíviť aj premietania v kinosálach, kontaktujte Ľubicu. Viac info a kompletný program zverejníme čoskoro.
Ľubica Fenclová, lubica@horyamesto.sk 0949-626-870.

Interaktívnych centier v Auparku sa môže zúčastniť každý návštevník.

Srdečne Vás pozývame na túru po Festivalovom náučnom chodníku.
Príďte a navštívte naše interaktívne centrá:

Enviro centrum - Neviete, kam so starými mobilmi a rádiami? Od Asekolu sa dozviete, prečo je potrebné recyklovať staré spotrebiče a kam s nimi, keď doslúžia.

Laboratórium vody - Prineste si vlastné vzorky vody z domu, od starých rodičov, z blízkeho potôčika. Spolu vyhodnotíme kvalitu prinesenej vody. Veda nie je nuda, veda je tu pre lepší život.

Lezecké centrum - Aj napriek tomu, že v Auparku nenájdete skalu na lezenie, môžete si vyskúšať, aké to je v lezeckej sedačke na druhom konci lana na umelej stene.

Lanové centrum - Lezenie po umelej stene môžete porovnať s lezením na nestabilnej sieti. Všetko samozrejme za asistencie skúsených a školených inštruktorov.

Bicyklové centrum - Vyskúšajte si našliapať elektrinu bicyklovaním a ozvučiť si diskotéku, vysvietiť dom, či naštartovať hriankovač. Alebo si zasúťažte s kamarátom na trati dlhej 500 metrov.

Centrum rovnováhy - Vyskúšali ste si už chôdzu nízko nad zemou po napnutom lane? V prípade dobrého počasia určite túto možnosť využite. Je to skvelá zábava s rodinou alebo kamarátmi kdekoľvek v prírode.

Filmové centrum - V kinosálach Cinema City sprostredkovane zažijete úžasné dobrodružstvá a extrémne výkony. Špeciálne filmové projekcie sú určené pre žiakov základných a stredných škôl. Dĺžka filmového bloku je cca 75 minút. Výber filmov pre školy je určený mladému divákovi a cieľom podujatia je vzbudiť predovšetkým v deťoch „odchovaných sídliskom“ záujem o prírodu, životné prostredie, zdravý spôsob života a prírodné športové aktivity. Program pomôže mladým divákom získať informácie o horských športoch a zaujímavých krajinách prostredníctvom umeleckého dokumentu a osobného stretnutia s hosťami festivalu.

Centrum pitnej vody - Chcete vedieť ako vzniká dážď a prečo rieky tečú? Na modeloch spoznáte kolobeh vody v prírode a miesta kadiaľ tečie pod zemou. Spolu s vodou môžete prejsť jej cestu od prameňa až k vodovodnému kohútiku.

 

PREMIETANIE O 9:00 A 10:00

Bratislava, mesto uprostred prírody (Slovensko, 52 min, 2016, r. Braňo Molnár)
Film poukazuje na fragmenty prírody Bratislavy a jej okolia. Na to, ako z prírody stále ukrajujeme, ale zároveň aj na to, ako po nej voláme.
Light Cycles (Light Cycles, Kanada, 3 min, 2016, r. Mike Gamble)
Bicyklový sen, ktorý sa pretvoril do problému a nakoniec do jeho zdarného vyriešenia.
Divoké trate (Slovensko, 3 min, 2016, r. Ewia Production)
Si to ty alebo tvoje druhé divoké ja, ktoré ťa núti ísť vpred do neznáma? Môže to byť temné a strašidelné, ale iba to je jediná cesta ako nájsť  divoké trate.
Ace a jeho púštny pes (Ace & The Desert Dog, USA, 9 min, 2015, r. Brendan Leonard)
Fotograf Ace Kvale sa so svojím psím kamarátom vydá na dvojmesačný výlet po púšti v Utahu.

 

PREMIETANIE O 9:30 A 11:00

Život v oblakoch (Slovensko, 50 min, 2016, r. Erik Baláž)
Ako na Noemovej arche plávajúcej časom, prežívajú v Tatrách kamzíky spolu s ďalšími obyvateľmi arktickej prírody už viac ako desaťtisíc rokov. V tomto vysokohorskom prostredí, ktoré je polovicu roka pokryté snehom, je človek dodnes len príležitostným hosťom.
Lovci dúhy (Chasing Rainbows, Kanada, 5 min, 2017, r. Michael Sousa)
Bicyklový lov dúhy v očarujúcom alpskom teréne peruánskych hôr.
Flow (Flow, Nemecko, 11 min, 2016, r. Christian Schmidt & Joachim Hellinger)
Harald Philipp jazdí ferraty v talianskych Dolomitoch, kde nehľadá len adrenalín.
Ace a jeho púštny pes (Ace & The Desert Dog, USA, 9 min, 2015, r. Brendan Leonard)
Fotograf Ace Kvale sa so svojím psím kamarátom vydá na dvojmesačný výlet po púšti v Utahu.