FESTIVALOVÝ NÁUČNÝ CHODNÍK

Aj tento rok má festival pripravený bohatý program pre školy vo forme Festivalového náučného chodníka, ktorý je pripravený v piatok 29. 3. 2019. Ako trieda si môžu žiaci vyskúšať svoje vedomosti, individuálne zručnosti, prípadne sa zabaviť pri pohybových aktivitách. Festivalový náučný chodník bude otvorený od 10:00 do 14:00, účasť je bezplatná pre všetky školy. Súčasťou Festivalového náučného chodníka sú aj špeciálne filmové projekcie určené pre žiakov základných a stredných škôl, ktoré sa uskutočnia v kinách CINEMAX BORY o 9:00, 9:30, 10:00 a 11:00.
Interaktívnych centier v Bory Mall sa môže zúčastniť každý návštevník.

Pokiaľ ste pedagógovia, žiaci alebo študenti a máte záujem navštíviť aj premietania v kinosálach, kontaktujte Ľubicu:
Ľubica Fenclová, lubica @ horyamesto.sk 0949-626-870

Program Náučného chodníka v PDF

PROGRAM:

Centrum recyklácie
V stánku organizácie ASEKOL sa budete môcť zapojiť do vedomostných súťaží a hier zameraných na triedenie a recykláciu odpadu, najmä batérií. Dozviete sa, prečo je triedenie batérií dôležité a čo všetko vďaka recyklácii batérií ušetríme. Pripravená bude aj zberná nádoba na použité batérie, do ktorej bude možné priamo na mieste použité batérie odovzdať a rozdávať sa budú aj štýlové krabičky ECOCHEESE, ktoré sú určené na zber malých použitých prenosných batérií.

Centrum pitnej vody
Viete, čo sa skrýva „za“ vodovodným kohútikom? Pomocou nášho interaktívneho modelu vodárenského systému vám odhalíme tajomstvá cesty, ktorou musí prejsť každá kvapka pitnej vody ešte predtým, ako si ju môžeme vychutnať v pohári.

Bio-chemické centrum
Počas bio-chemickej cesty nájdete pokusy chemické i bio-chemické, uvidíte spôsoby získavania prírodných produktov z rastlín a môžete ich následne porovnať so syntetickými, chemickými substanciami. Neminie vás malý darček.

Centrum - Školský bar
V ovocnom a zeleninovom bare sa žiaci občerstvia a sami si pripravia desiatový balíček so sebou. Zistia, prečo sa v škole niekedy nevedia sústrediť. Možno sú totiž len smädní či hladní. Už malá dehydratácia alebo klesajúca glykemická krivka veľmi ovplyvňujú našu pozornosť. Od nás však smädní či hladní neodídete :-) Ovocný a zeleninový bar i pitný režim a informácie k tomu pripraví žurnalistka, lektorka a kuchárka Katka Medveďová Cookučka.

Lezecké centrum
Aj napriek tomu, že v Bory Mall nenájdete skalu na lezenie, môžete si vyskúšať, aké to je v lezeckej sedačke na druhom konci lana na umelej stene. Samozrejme za asistencie skúsených a školených inštruktorov.

Centrum rovnováhy
Vyskúšali ste si už chôdzu nízko nad zemou po napnutom lane? Tak teraz budete mať možnosť si to vyskúšať vďaka priamo v Bory Mall. Je to inak skvelá zábava s rodinou alebo kamarátmi kdekoľvek v prírode.

Vodácke centrum
Raft a kajaky na suchu v Bory Mall? Nič nezvyčajné. Bude na vás čakať expedičný raft, dlhočizný morský kajak a rôzne vodácke pomôcky, bez ktorých sa na vodu nemožno vydať. A tiež si budete môcť vyskúšať veslovanie na trenažéri.

Dobrodružno-expedičné centrum
Chcete zažiť dobrodružstvo, naučiť sa spolupráci a spraviť aj niečo prospešné pre svoje zdravie a prírodu? V rámci programu DofE (Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu) vám ponúkame jedinečnú príležitosť osvojiť si schopnosti a zručnosti potrebné na prežitie v prírode.

Filmové centrum
V kinosálach CINEMAX BORY sprostredkovane zažijete úžasné dobrodružstvá a extrémne výkony. Špeciálne filmové projekcie sú určené pre žiakov základných a stredných škôl. Uskutočnia sa v kinách CINEMAX BORY v piatok 29. 3. 2019 o 9:00, 9:30, 10:00 a 11:00. Dĺžka filmového bloku je cca 75 minút. Výber filmov pre školy je určený mladému divákovi a cieľom podujatia je vzbudiť predovšetkým v deťoch „odchovaných sídliskom“ záujem o prírodu, životné prostredie, zdravý spôsob života a prírodné športové aktivity. Program pomôže mladým divákom získať informácie o horských športoch a zaujímavých krajinách prostredníctvom umeleckého dokumentu a osobného stretnutia s hosťami festivalu.
Vstupné na predstavenie pre jedného žiaka je 2,00 EUR, pedagogický dozor má vstup bezplatný. Vstupné sa uhrádza na mieste pred predstavením.

 

PREDSTAVENIE Č. 1, o 9:00 (sála E) a 10:00 (sála A):

Nomádsky chlapec (Boy Nomad, Kanada, 21 min., 2018, Niobe Thompson) - Príbeh 9-ročného Janibeka, ktorý žije so svojou rodinou v mongolských horách a miluje preteky na koňoch. V zime ho otec po prvý raz zoberie na najťažšiu púť v živote nomádov: zimný presun cez horské priesmyky aj s početnými stádami zvierat.
DreamRide 3 (Kanada, 6 min., 2018, Mike Hopkins) - Posledná tretia kapitola oceňovanej cyklistickej trilógie, ktorá vás prenesie do divokých zákutí ľudskej predstavivosti.
Matsés (ČR, 44 min., 2018, Miroslav Haluza) - Je dnes ešte vôbec možné zažiť skutočné dobrodružstvo tak ako za starých čias a len s papierovou mapou v ruke? Aké to je, keď se otec s dcérou vydajú na vlastnú päsť na peruánsko-brazílsku hranicu až do vnútra Amazonského pralesu ku kmeňu Matsés čeliacemu tlaku civilizácie? Matsés je film o troch cestovateľoch, ktorí si zo svojej expedície nakoniec odnesú oveľa viac než len zážitky.

 

PREDSTAVENIE Č. 2, o 9:30 (sála C) a 11:00 (sála E):

Tieň jaguára (SR, 58 min., 2018, Pavol Barabáš) - Štyria priatelia, ktorých život napĺňa neporušená príroda našej Zeme, sa vydávajú do amazonského pralesa na náročnú cestu s neistým koncom. Pádlujú po riekach vinúcich sa divokou neprebádanou krajinou, putujú horskou džungľou, aby sa stali súčasťou indiánskeho kmeňa. Indiáni ich nakoniec príjmu medzi seba a život s nimi ich učí úcte k prírodnému spoločenstvu a dôležitosti zachovania rovnováhy v prírode. Autentické zachytenie ešte nezdokumentovaného kmeňa Hodi je protipól našej západnej kultúry.
Bawli Booch (India, 4 min., 2016, Anuj Khurana) - Raj, ktorý žije v Himalájach, vás zoberie na prehliadku mestečka Manali za zvukov bollywoodskej hudby. Zatiaľ čo on sa tade preháňa na horskom bicykli, miestni obyvatelia si užívajú každodenný život.
Viacruxis (Španielsko, 11 min., 2018, r. Ignasi López Fàbregas) - Animovaný film o dvoch legendárnych lezcoch Marcelovi a Andrzejovi, ktorí sa podujmú vyliezť na zatiaľ nezdolaný vrchol najvyššej hory. Na ceste nahor musia prekonať rôzne výzvy a prekážky a tiež sa navzájom nepozabíjať.

Filmová súťaž

Filmová
súťaž

Alpine Pro