Hory a Mesto Banská Bystrica

 

Program

STREDA 6.11.2019

o 18:00

ENVIRO A CESTOVANIE
Plavba do zátoky Disko
(Disko, Veľká Británia, 17 min, 2018, r. Dominic Joyce)
Pripojte sa k Olivierovi na lodi Breskell a spolu s jeho posádkou nájdite legendárny záliv Disko s gigantickými ľadovcami.
PREZENTÁCIA: Patrik PAULÍNYI (+ diskusia) 
Nomádsky chlapec
(Boy Nomad, Kanada, 21 min, 2018, r. Niobe Thompson) 
Príbeh 9-ročného Janibeka, ktorý žije so svojou rodinou v mongolských horách a miluje preteky na koňoch. V zime ho otec po prvý raz zoberie na najťažšiu púť v živote nomádov: zimný presun cez horské priesmyky aj s početnými stádami zvierat.
PREZENTÁCIA: AEVIS n.o., Jerguš TESÁK (+ diskusia) 
Strážca divočiny
(Slovensko, 54 min, 2009, r. Robert Rajchel a Erik Baláž)
Z pohľadu prírody je to nedávno, čo sa divočina rozprestierala po celej Európe. Dnes jej zostávajú posledné pevnosti. Jednou z nich je tajomná Tichá dolina v slovenských Tatrách. Jej odľahlé rokliny a čarovné pralesy sú domovom pre asi štyridsať medveďov, ktoré tu môžu žiť bez akýchkoľvek konfliktov s človekom. Dvaja mladí filmári sa rozhodli neskreslene zdokumentovať život tohto charizmatického zvieraťa - strážcu divočiny - a upozorniť tak na miznúci svet nespútanej divokej prírody, kde človek je len pozorovateľom.

ŠTVRTOK 7.11.2019

o 18:00

SNEH: LYŽOVANIE A SKIALP 
Troll Wall
(Troll Wall, 8 min, 2018, autor: Salomon TV, r. Raymond Aasen & Matti Bernitz) 
Troll Wall je najvyššia zvislá skalná stena v Európe. Nájdeme na nej kultovú cestu Fiva Route, ktorá doteraz nikdy nebola zlyžovaná, až kým sa o to v roku 2018 nepokúsil Kilian Jornet. Objavte Kilianovu cestu, ako sa stal jedným z najlepších extrémnych lyžiarov na svete a ako sa mu podarilo zdolať náročnú cestu v nórskych Alpách.
PREZENTÁCIA: Ferdinand HUDEK a Michal PLICHTA (+ diskusia)
Zasnežený Ťanšan
(Slovensko, 8 min, 2018, r. Ferdinand Hudek a Michal Plichta) 
Rozprávanie o lyžiarskych potulkách Kazašským Ťanšanom. Kľud veľkých hôr, krásne počasie a takmer nekonečné možnosti pre zjazdy. Od prašanových plání až k strmým žľabom. 
Z ľadu až pod palmy (Ice & Palms, Nemecko, 32 min, 2018, r. Philipp Becker)
Jochen Mesle a Max Kroneck mali túžbu vyraziť na lyžiarsku výpravu cez Alpy, ktorá začína priamo na prahu ich domu a tak vyrazili na šesť týždňov trvajúce dobrodružstvo, počas ktorého prešli 1 800 km a nastúpali 35 000 vertikálnych metrov len za pomoci svojich svalov. „Bikepacking“ cez Alpy a zlyžovanie niektorých kultových kopcov - žiadny motor povolený, len svaly a sila vlastného odhodlania.
PREZENTÁCIA: Iva SIKULOVÁ (FILOVÁ) (+ diskusia) 
Zabardast
(Zabardast, Francúzsko, 54 min, 2018, r. Jérôme Tanon) 
Dôverný cestovný denník z neuveriteľnej freeridovej expedície do srdca Karakoramu. Hľadanie jedného z najkrajších pohorí na lyžovanie vo výške až 5880 m.n.m. Miesto, kde sa stretáva horolezectvo a freeride. Skutočné dobrodružstvo.

PIATOK 8.11.2019

o 18:00

HORSKÉ BICYKLE A BEH
Aziza
(Aziza, UK, 7 min, 2018, r. Daniel Twort)
Film je príbehom mladej ženy, ktorej sa darí vo svete ultra-pretekania. Kombinácia jej ambícií, odhodlania a podpory zo strany rodiny jej pomohla prekonať mnohé sociálne a kultúrne výzvy a urobila z nej vzor pre ostatných budúcich športovcov v Maroku.
Ako zabehnúť 100 míľ (How to Run 100 Miles, USA, 29 min, 2017, r. Brendan Leonard)
Jayson Sime odmalička nemal dobré vyhliadky: chudoba, bezdomovectvo, dyslexia a šikanovanie. Naučil sa však bojovať doslova aj metaforicky. A v roku 2017 sa prihlásil na svoj prvý 100-míľový horský ultramaratón...
PREZENTÁCIA: Andrej FEIK (+ diskusia) 
Bawli Booch
(Bawli Booch, India, 4 min, 2016, r. Anuj Khurana) 
Raj, ktorý žije v Himalájach, vás zoberie na prehliadku mestečka Manali za zvukov bollywoodskej hudby. Zatiaľ čo on sa tade preháňa na horskom bicykli, miestni obyvatelia si užívajú každodenný život. 
Svet offline (Offline world, Slovensko, 16 min, 2018, r. Roman Pichnarčík)
Či si manažér alebo športovec, v dnešnej uponáhľanej dobe je tlak okolia neskutočne veľký a čas len tak uteká. Treba sa naučiť vypnúť a najľahšie to je pri tom, čo máš rád. Vnímaš iba svoj bike a krásne okolie v ktorom sa nachádzaš. Film sa natáčal na Slovensku, v Čechách a v Poľsku a pokrýva rôzne disciplíny - zjazd, trail, enduro, slopestyle a dirtjump.
PREZENTÁCIA: MOUNTAIN LOVERS (+ diskusia) 
Dreamride 3
(Dreamride 3, Kanada, 6 min, 2018, Mike Hopkins)
Posledná tretia kapitola oceňovanej cyklistickej trilógie, ktorá vás prenesie do divokých zákutí ľudskej predstavivosti.
Frajer Rajesh (RJ Ripper, USA / Nepál, 20 min, 2018, r. Joey Schusler)
Chaotické ulice v Káthmandu možno nevyzerajú ako typické miesto, kde vyrastajú horskí cyklisti svetovej úrovne, ale pre Rajesha nie je typické nič. Odkedy sa naučil jazdiť, až po to, ako sa stal štvornásobným národným šampiónom vo veku 21 rokov, je jeho príbeh jedným nekonečným detským snom a nezastaviteľným odhodlaním.

SOBOTA 9.11.2019

o 10:30

HORY A MESTO PRE DETI 
Bawli Booch
(Bawli Booch, India, 4 min, 2016, r. Anuj Khurana)
Raj, ktorý žije v Himalájach, vás zoberie na prehliadku mestečka Manali za zvukov bollywoodskej hudby. Zatiaľ čo on sa tade preháňa na horskom bicykli, miestni obyvatelia si užívajú každodenný život. 
Surfer Dan (Surfer Dan, USA, 8 min, 2018, r. Tim Kemple)
Vo chvíli, keď cítite, že potrebujete letieť na opačnú stranu sveta, aby ste našli dobrodružstvo a výzvu, surfer Dan dokazuje, že so zápalom, odvahou a istou dávkou kreativity môžete mať všetko, čo potrebujete, a nájdete to priamo na prahu vášho domova. 
Krížová cesta (Viacruxis, Španielsko, 11 min, 2018, r. Ignasi López Fàbregas)
Animovaný film o dvoch legendárnych lezcoch Marcelovi a Andrzejovi, ktorí sa podujmú vyliezť na zatiaľ nezdolaný vrchol najvyššej hory. Na ceste nahor musia prekonať rôzne výzvy a prekážky a tiež sa navzájom nepozabíjať.
PREZENTÁCIA: Evit a Janči MAZANCOVCI (+ diskusia) 
Nomádsky chlapec
(Boy Nomad, Kanada, 21 min, 2018, Niobe Thompson) 
Príbeh 9-ročného Janibeka, ktorý žije so svojou rodinou v mongolských horách a miluje preteky na koňoch. V zime ho otec po prvý raz zoberie na najťažšiu púť v živote nomádov: zimný presun cez horské priesmyky aj s početnými stádami zvierat.


o 14:00

SLOVENSKÉ FILMY
Ján Hazucha - Maratónec (Slovensko, 20 min, 2019, r. Rastislav Hatiar)
Slovenský vytrvalostný veterán Ján Hazucha (75) si splnil sen, keď vo svojej vekovej kategórii vyhral všetkých šesť prestížnych maratónov sveta.
Vrcholová príťažlivosť (Slovensko, 64 min, 2018, r. Rastislav Hatiar)
Životný príbeh slovenského horolezca Petra Hámora. Portrét himalájistu, ktorý sa celý život snaží posúvať svoje hranice.
Tieň jaguára (Slovensko, 58 min, 2018, r. Pavol Barabáš)
Štyria priatelia, ktorých napĺňa neporušená príroda našej Zeme, sa vydávajú do amazonského pralesa na náročnú cestu s neistým koncom. Autentické zachytenie ešte nezdokumentovaného kmeňa Hodi je protipól našej západnej kultúry.


o 18:00

SKALA: LEZENIE
Zem kráľovnej Maud (Reel Rock 13: Queen Maud Land, USA, 27 min, 2018, r. Taylor Keating)
Tím šiestich elitných horolezcov sa vydáva na výpravu na vzdialené zmrznuté veže v Antarktíde. Zem kráľovnej Maud - názov tejto ľadovej oblasti - ukazuje ohromujúcu a zriedka navštevovanú divočinu a utrpenie a víziu potrebnú na lezenie na tomto konci sveta.
PREZENTÁCIA: Martin KRASŇANSKÝ a Ondrej HÚSERKA (+ diskusia) 
Éra Adama Ondru
(Reel Rock 13: Age Of Ondra, USA, 47 min, 2018, r. Peter Mortimer, Josh Lowell, Zachary Barr)
Adamova cesta z jeho domovskej Českej republiky, po celej Európe až do Severnej Ameriky, kde inovuje tréningové metódy, vytvára ťažké prvovýstupy a snaží sa byť prvým kto vylezie cestu obťažnosti 5.15 (9a+) na prvý pokus. Film je intímnou cestou jedného z najslávnejších lezcov na vrchole svojich síl.
Pripraviť sa, pozor, štart! (Reel Rock 13: Up To Speed, USA, 20 min, 2018, r. Zachary Barr, Peter Mortimer, Nick Rosen)
Keď sa lezenie stalo súčasťou olympijských hier v roku 2020, bola to pre tento šport obrovská príležitosť. Mnohí lezci ale boli v šoku, keď zistili, že o medailu budú musieť bojovať v trojkombinácii, pričom jednou z disciplín je lezenie na rýchlosť. Zachary Barr sa pozrie zblízka na túto málo známu a zriedka praktizovanú disciplínu.
Dodovo potešenie (Reel Rock 11: Dodo’s Delight, USA, 28 min, 2016, r.: Peter Mortimer, Sean Villanueva O´Driscoll, Josh Lowell, Nick Rosen)

HOSTIA


PATRIK PAULÍNYI
(streda 6.11.2019, 18:00)
Rodák z Liptovského Mikuláša. Počiatok jeho tvorby, prvotne hlavne fotografickej, silným spôsobom ovplyvnila jeho láska k športu a prírode, ktorá ho obklopovala všade navôkol. Neskôr však zatúžil do statických snímkov vniesť dynamiku a napätie. Začali vznikať jeho prvé dokumentárne filmy najskôr z rôznych odvetví športu a v súčasnosti sa venuje tvorbe videoklipov a dokumentov z rôznych krajín sveta.
AEVIS n.o., JERGUŠ TESÁK (streda 6.11.2019, 18:00)
V roku 2016 založila Nadácia Aevis neziskovú organizáciu Aevis n.o. Jej poslaním je ochrana divokej prírody, zachovanie prírodných a kultúrnych hodnôt, podpora miestnych komunít a regionálneho rozvoja. Aevis n.o. napĺňa svoje neziskové poslanie najmä prostredníctvom realizácie vlastných aktivít, projektov a programov a poskytovania všeobecne prospešných služieb.
Jerguš Tesák je cestovateľ a ochranár a pôsobí v iniciatíve My sme les - občianskej iniciatíve za záchranu našich lesov.
FERO HUDEK a MICHAL PLICHTA (štvrtok 7.11.2019, 18:00)
Nadšenci lyžovania a cestovania. Radi vyhľadávajú krásne zákutia v horách, ideálne také, kde sa dajú nájsť zaujímavé steny na jazdenie s dobrým snehom. Lyžovaniu sa venujú už dlhé roky, ale chuť pre objavovanie nových, zaujímavých miest na lyžovanie v nich z roka na rok stále stúpa.
IVA SIKULOVÁ (FILOVÁ) (štvrtok 7.11.2019, 18:00)
Skialpinistka, extrémna lyžiarka, zdravotnícka záchranárka, dobrovoľná horská záchranárka v Horskej službe a inštruktorka horských záchranných služieb. Má vysokoškolské vzdelanie v odbore geológia. Ako extrémna lyžiarka bola prvou ženou, ktorá zlyžovala Pallaviciniho kuloár na Glossglockneri. V zime 2006 prežila lavínovú nehodu v Bulharsku a odvtedy sa špecializuje aj na lavínovú prevenciu a záchranu.
ANDREJ FEIK (piatok 8.11.2019, 18:00)
Rodák z Trnavy, ktorý sa kvôli kopcom presťahoval do Banskej Bystrice. Bežec na dlhé trate, ideálne v horách. Špecialista na ranné vstávanie. Užíva si pohyb a tvrdí, že aj ultrabeh nad 100km sa dá absolvovať s radosťou. Na Slovensku aj v zahraničí ich už zvládol viacero.
MOUNTAIN LOVERS (piatok 8.11.2019, 18:00)
Juraj a Dáša je dvojica cyklistov, milovníkov hôr a amatérskych filmárov/fotografov, tvoriacich pod značkou Mountain Lovers. Od roku 2013 ponúkajú inšpirácie najmä pre nadšencov horskej cyklistiky a milovníkov hôr a nabádajú ich, aby menej sedeli doma a viac objavovali krásu okolo seba. Riadia sa heslom: Cestujeme, aby sme poznávali, fotíme, aby sme nezabudli a bajkujeme, aby sme žili!
EVIT a JANČI MAZANCOVCI (sobota 9.11.2019, 10:30)
Manželia, ktorých touringové bicyklovanie chytilo za srdce počas 19 mesačnej svadobnej cesty po Amerike. Pár, ktorý si s každým pribúdajúcim členom rodiny dokazoval, že to stále ide aj akčne. A ide to aj netradične, na vlastnoručne vyrobenom tandeme. Najprv v trojici do rakúskych Álp, potom v štvorici popri talianskej rieke Pád a nakoniec aj v pätici počas mesačnej bicyklovačky po Slovensku.
MARTIN KRASŇANSKÝ (sobota 9.11.2019, 18:00)
Martin je skúsený horolezec s ťažkými aj odvážnymi výstupmi, od anglických útesov, cez skaly v takmer každej krajine Európy, až po lezecké výstupy v najväčších stenách Pakistanu, Yosemitov či Madagaskaru. Na svojom konte má niekoľko ocenených výstupov roka. Tento rok sa zúčastnil expedície Seven Virgin Summits v Grónsku a v septembri sa stal vedúcim expedície SHS JAMES na Bhagirathi III v Indii.
ONDREJ HÚSERKA (sobota 9.11.2019, 18:00)
Ondro je výborný alpinista a dlhoročný člen reprezentácie SHS JAMES. Má skúsenosti s ťažkým lezením na cvičných skalách, vo Vysokých Tatrách, Alpách aj vo veternej Patagónií, kde v jednej dĺžke musí liezť previsnutú špáru v lezečkách a v ďalšej dĺžke ťažký a tvrdý ľad alebo mix. Vo februári sa vrátil z Patagónie, kde vyliezol na Cerro Torre a v septembri bol súčasťou expedície SHS JAMES na Bhagirathi III v Indii.

VSTUPNÉ:


5 € večerné bloky filmov a prednášok s hosťami 
3 € zľavnené vstupné pre deti do 12r., dôchodcov nad 65r. a ZŤP

3 € blok Slovenské filmy 
1 € blok Hory a mesto pre deti 

Predaj vstupeniek: na mieste v deň konania 
Rezervácie na: horyamestobb@gmail.com

 

Filmová súťaž

Filmová
súťaž

Alpine Pro