Vstupné: 2 € – 6 €
Predpredaj v kine Moskva.
Na každý deň je pripravená tombola.

PROGRAM


UTOROK 22.10.2019


Repríza premietania z Amfika, vstupné 2 €

16:00

Biele objatie
(SR, 52 min, 2015, r. Braňo Molnár, Peter Magát)

Film približuje svet ľudí, ktorí sa nejakým spôsobom dostali do smrteľného lavínového nebezpečenstva – freerideri, snowboardisti, horolezci, ale aj ľudia pracujúci pre horskú záchrannú službu.

Hlavný program, vstupné 6 €

18:00

PETER HÁMOR – KORUNA ZEME – prednáška

Obdiv, pokora, rešpekt, ale aj úchvatné scenérie a chvíle absolútnej harmónie. Zelený pokoj himalájskych údolí, chladný labyrint ľadovcových trhlín, či magický bielo-modrý svet závratných hrebeňov a obrovských stien. Desiatky expedícií a stovky dní strávených v najvyšších horách Sveta. Takýto je život výškového horolezca na ceste z Tatier k osemtisícovým vrcholom Himalájí a Karakoramu. Live komentované video „Seven Summits – Koruna Zeme“ je výber tých najzaujímavejších okamihov a zážitkov z výstupov Petra Hámora a jeho priateľov na najvyššie vrcholy všetkých kontinentov, ale aj rozprávanie o viac ako dvadsiatich expedičných rokoch.

19:45

VRCHOLOVÁ PRÍŤAŽLIVOSŤ (SR, 64 min., Rastislav Hatiar)

Životný príbeh slovenského horolezca Petra Hámora. Portrét himalájistu, ktorý sa celý život snaží posúvať svoje hranice. Peter Hámor je prvým Slovákom, ktorý vystúpil na najvyššie vrcholy všetkých kontinentov tzv. „Koruna Zeme“ a na všetkých štrnásť osemtisícoviek, čím dovŕšil tzv. „Korunu Himalájí“.


STREDA 23.10.2019


Repríza premietania z Amfika, vstupné 2 €

16:00

Sufferfest – Oslava utrpenia
(USA, 17 min, r. Cedar Wright)

Alex Honnold a Cedar Wright na svojom niekoľko-týždňovom horolezcko-bicyklovom záťahu s ambíciou zdolať všetky kopce v Kalifornii vyššie ako 4500 mnm.

16:20

Boy Nomad
(CA, 21 min, 2018, r. Niobe Thompson)

Príbeh 9-ročného mongolského chlapca, ktorého otec po prvý raz zoberie na najťažšiu púť v živote nomádov: zimný presun cez horské priesmyky aj s početnými stádami zvierat.

16:45

Chasing Rainbows
(SR, 3 min, 2016, r. Ewia Production)

Lov dúhy v horskom teréne peruánskych hôr na bajkoch. (6 min)

16:50

Divoké trate
(SR, 3 min, 2016, r. Ewia Production)

Horský zjazd divokými traťami. (3 min)

Hlavný program, vstupné 5 €

18:00

MIROSLAV OBŠÍVANÝ – NAMÍBIA – prednáška

Počas prednášky zavítame do rôznych kútov tejto africkej krajiny, od púšte Kalahari – Red Dunes, s úžasne červeným pieskom a divo žijúcimi zvieratami, cez obrovský Fish River Canyon, ktorý je obdobou amerického Grand Canyonu, ďalej divo žijúce kone v mestečku Aus či diamantové bane v Kolmansku a samozrejme navštívime aj najstaršiu púšť Namib, kde sa nachádzajú tisíc-ročné uschnuté stromy. Neujdú nám ani plameniaky, či voľne žijúce tulene, leopardy alebo gepardy. Na záver sa zastavíme aj pri veľkom soľnom jazere.

19:40

PETER „BECKO“ ONDREJOVIČ – FENOMÉN VENEZUELA – prednáška

Peter Becko Ondrejovič, legenda slovenského expedičného cestovania, bývalý špičkový horolezec, „veselá kopa“ a zároveň človek, ktorý si zarába aj svojim celoživotným koníčkom – cestovaním. Absolvoval viaceré hodnotné expedície k prírodným národom, ako aj zlanenia najvyšších vodopádov sveta. Precestoval mnoho krajín, ale jeho najobľúbenejšia destinácia je Venezuela, ktorú navštívil 33-krát. Na svojej prezentácii vám sprostredkuje zážitky, ktoré predstaví v programe Fenomén Venezuela. Budú výberom z jeho mnohých návratov do tejto pozoruhodnej krajiny.

21:10

KALAMÁRKA (SR, 35 min., Martin Grajciar)

Film predstavuje prierez vývojom skalolezenia v tejto lokalite od predvojnového obdobia až po súčasnosť. Prostredníctvom výpovedí staršej generácie lezcov podáva obraz o dobe v ktorej vytvárali prvovýstupy. Opisuje ich prístup k lezeniu a hodnotám. Dokument zachytáva aj priebeh Kalamárkapu, ktorý nadväzuje na tradíciu konania sa lezeckých pretekov v tejto skalkárskej oblasti.


ŠTVRTOK 24.10.2019


Repríza premietania z Amfika, vstupné 2 €

16:00

Summer Bouquet, Kirgizsko
(SR, 50 min, 2019, r. Martin Grajciar)

Expedičný film, ktorý zachytáva prípravu a realizáciu náročného horolezeckého prvovýstupu štvorice slovenských horolezcov, ktorí si vybrali za svoj cieľ, takmer tisíc metrov vysokú západnú stenu Piku Alexandra Bloka (5239 m) v oblasti Pamir-Alaj v Kirgizsku.

16:50

UnReal
(USA, 45 min, 2015, r. Teton Gravity Research)

Bajkový film o oslobodení sa od obmedzení reality vstupom do sveta bez hraníc.

Hlavný program, vstupné 5 €

18:00

MEDVEDE VO VEĽKEJ FATRE (SR, Juraj Žiak, 40 min)

Dokumentárny film zachytávajúci prácu zoológov a ochranárov, ktorí sa venujú monitoringu medveďa hnedého. Dokument ponúka realistický pohľad na spôsob života medveďov v pohorí Veľkej Fatry a Turčianskej kotline. Film má edukačný charakter a jeho hlavnou úlohou je búrať mýty a predsudky ľudí voči medveďom, čím nadväzuje na projekt živých kamerových prenosov z pohoria Veľkej Fatry.

JURAJ ŽIAK, SNPFV – Diskusia k filmu 30 min.

19:30

ONDREJ HÚSERKA A JOZEF KRIŠTOFFY
CERRO TORRE – SEN KAŽDÉHO HOROLEZCA, PATAGÓNIA

Slovenským reprezentantom Ondrovi Húserkovi a Jožovi Krištoffymu sa podarilo preliezť legendárnu cestu Southeast ridge 7a/+ C1 WI5 (bývalá compresor route) na ešte legendárnejšiu horu Cerro Torre, okolo ktorej je veľa kontroverzných príbehov a divoká história. Vyliezť na Torre im zabralo spolu 5 dní a ako sami vravia: „Už to bolo na hranici, liezli sme po skale, po ktorej tiekol potok a okolo nás lietal ľad vo veľkosti chladničiek. Okrem 5 dňového zdolávania Torre nám chalani priblížia aj ďalšie skúsenosti pri preliezaní iných stien, či úteku zo steny v poslednej chvíli, pred silným zvratom počasia. Nie nadarmo sa vraví, že Patagónia je krajina vetra, kde dobré počasie je skôr raritou.

HOSTIA

PETER HÁMOR

Slovenský výškový horolezec, horský sprievodca a inštruktor horolezectva, ktorý absolvoval množstvo letných i zimných výstupov a prvovýstupov v rodných Vysokých Tatrách, ale vystúpil aj na viacero zaujímavých vrcholov v Alpách, Himalájach, Karakorame, Andách a v mnohých ďalších pohoriach na všetkých kontinentoch. Doposiaľ má na svojom konte pätnásť výstupov na vrcholy všetkých štrnástich osemtisícoviek. Prvým osemtisícovým vrcholom, na ktorý sa mu podarilo vystúpiť bol Mount Everest (8 848 m), najvyšší vrchol planéty. Dvakrát stál na vrchole Annapurny (8 091 m), ktorá je medzi horolezcami považovaná za najnebezpečnejšiu osemtisícovku. Prvý raz to bolo v roku 2006, keď sólovým výstupom na hlavný vrchol úspešne zavŕšil výstup novou cestou v južnej stene a dlhým východným hrebeňom, cez vrchol Roc Noir (7 485 m). Okrem Annapurny zdolal v tom istom roku aj Čo Oju (8 201 m) a Broad Peak (8 047 m). Nasledovali výstupy Diamírskou stenou na Nanga Parbat (8 126 m) v roku 2007, traverz Gasherbrumu I (8 068 m) z juhu na sever alpským štýlom,  v kombinácii  s výstupom na Gasherbrum II (8 035 m) v roku 2008. V roku 2010 sa mu podaril druhý výstup na Annapurnu, tentoraz klasickou cestou v severnej stene a v roku 2011 francúzska cesta na Makalu (8 463 m). V roku 2012  najprv  sám  vystúpil  britskou cestou na tretiu najvyššiu horu sveta, Kančendžongu (8 586 m) a úspešnú sezónu zavŕšil výstupom na druhý najvyšší vrchol sveta K2 (8 611 m). V roku 2013 vystúpil na štvrtú najvyššiu horu sveta Lhotse (8 516 m) a na jar 2014 na najnižšiu z osemtisícoviek, Šišapangmu (8 027 m). V roku 2016 sa mu podarilo vystúpiť na Manaslu (8 163 m) a v roku 2017 na Dhaulágirí (8 167 m). Peter Hámor je zatiaľ jediným Slovákom, ktorý má na svojom konte okrem „Koruny Himalájí“ (výstupy na všetkých štrnásť osemtisícoviek) aj „Korunu Zeme“ (výstupy na najvyššie vrcholy všetkých kontinentov). Je autorom knihy KORUNA ZEME.

Miroslav Obšívaný

S fotografovaním začal ako 16 ročný, popri vysokohorskej turistike a horolezectvu. Hory na Slovensku ho pri potulkách fascinovali, a preto neodolal zvečňovať ich krásu za každého počasia a v rôznych ročných obdobiach. Neskôr sa vydával na foto-expedície do celého sveta a fotografoval národné parky Severnej Ameriky od Grand Canyonu až po Národný park Glacier na severe USA, Južnú Ameriku – Patagóniu a iné, Čínu, Mongolsko,  Veľkonočné ostrovy, pod vodou na Male Divách, národné parky Namíbie v Afrike, Egypt a samozrejme v Európe - Kanárske ostrovy, Island, Nórsko – Lofoty, Vesterály, Grécke ostrovy, Etnu na Sicílii a obľúbené Alpy v Rakúsku, Švajčiarsku, Dolomity v Taliansku a mnoho iného.

Peter “Becko” Ondrejovič

Človek, ktorého životný príbeh sa pre nikoho môže stať synonymom dobrodružstva, cestovania a túžby spoznávať nepoznané. Cestovanie je pre neho naplnením mladíckej túžby, ktorej zasvätil kus života. Ako už jeho prezývka napovedá, mnohé tu má na svedomí jeho rodný Beckov, či lepšie povedané impozantná vápencová skala Beckovského hradu. Práve tu odštartoval svoju cestu za humná rodného chotára, korenenú objavmi so štipkou dobrodružstva.

Juraj Žiak

Juraj Žiak vyštudoval odbor aplikovanej ekológie na Fakulte Ekológie a Environmentalistiky vo Zvolene. Od roku 2009 pracuje na Správe NP Veľká Fatra, kde sa venuje zoológii predovšetkým  stavovcov a environmentálnej výchove. Vo svojom voľnom čase sa venuje ornitológii, fotografovaniu prírody a edukačnej práci s verejnosťou.

ONDREJ HÚSERKA

Ondro je výborný alpinista a dlhoročný člen reprezentácie Slovenského horolezeckého spolku JAMES. Má skúsenosti s ťažkým lezením na skalách, vo Vysokých Tatrách, Alpách aj vo veternej Patagónií, kde v jednej dĺžke musí liezť previsnutú špáru v lezečkách a hneď v ďalšej dĺžke ťažký a tvrdý ľad alebo mix. Ondro sa vo februári vrátil z ďalekej Patagónie, kde sa mu podarilo spoločne s Jožom Krištoffym vyliezť na Cerro Torre.

JOZEF KRIŠTOFFY

Jožo je členom reprezentácie Slovenského horolezeckého spolku JAMES. Je univerzálny lezec od športových previsnutých ciest až po náročné viac-dĺžkové cesty a prvovýstupy v horách ako sú Vysoké Tatry, Alpy, Wadi Rum (Jordánsko), Patagónia a iné. Jozef sa ako hosť pravidelne zúčastňuje filmových festivalov, kde prednáša o svojich expedíciách a zážitkoch, ktoré tam prežil. Poslednou silnou skúsenosťou pre neho bola Patagónia, z ktorej sa vo februári vrátil spoločne s Ondrom Húserkom.