Hory a Mesto Mýto pod Ďumbierom

Program

PIATOK 13.12.2019


16:30
 
Ľadoví anjeli
(Ice Kayak Movie - The Ice Angels, Nemecko, 45 min, 2018, r. Olaf Obsommer)
Vodopády na severe Islandu sú už v lete výzvou pre odvážnych vodákov. Aký veľký blázon musí človek byť, aby sa tam vydal v zime?

Mel (Austrália, 4 min, 2018, r. Jason Macqueen)
Začiatky v novom športe nikdy nie sú ľahké. Ale čo keby ste si museli prerobiť všetky kusy výstroja a prispôsobiť každú techniku? Mel nám ukáže, aké náročné je začať sa venovať jazde na divokej vode. Hlavne keď nemáte „štandardný typ tela“. Po tom, ako Mel nemohla zohnať dostatočne malú loďku, rozhodla sa vyrobiť si vlastnú. Toto je film, ktorý nám pripomína, že všetko je možné, pokiaľ máte inžiniersky titul, dielňu, skvelých priateľov a šialený drajv.

Prvá plavba (Maidentrip, USA, 82 min, 2013, r. Jillian Schlesinger)
Štrnásťročná Laura Dekker zachytáva na kameru svoju dvojročnú plavbu a snahu stať sa najmladšou osobou, ktorá sama oboplávala svet. Debut režisérky Jillian Schlesinger sa skladá z mixu Lauriných vlastných videí a hlasových nahrávok na mori a dôverných záznamov z miest ako Galapágy, Francúzska Polynézia, Austrália a Južná Afrika.

Plavba do zátoky Disko (Disko, Veľká Británia, 17 min, 2018, r. Dominic Joyce)
V roku 1985 Olivier Huin zoťal strom. Po piatich rokoch rezania a lepenia pásov dreva dohromady vytvoril Breskell, svoj najcennejší majetok - krásnu drevenú loď s dĺžkou 17 metrov. Napriek tomu, že strávil celý život na mori, nikdy nevzal Breskell do ľadových vôd, ale tento rok to chce zmeniť. Pripojte sa k Olivierovi, keď spolu so svojou posádkou hľadajú legendárnu zátoku Disko s cieľom nájsť gigantické ľadovce.

PRESTÁVKA 18:45-19:00

BESEDA  19:00-20:00

SPORT-NO LIMITS!

Beseda so športovcami, ktorých nezastavili zranenia a telesné hendikapy a dosahuju úžasné športové výkony a sú inšpiráciou pre svoje okolie. 
Pavol Kery a Peter Šútor
 
20:00 FILMY BICYKEL
Podarený blázon (Beautiful Idiot, Kanada, 15 min, 2018, r. Harrison Mendel)
Podarený blázon vás zoberie na divokú jazdu prechádzajúcu mysľou a motiváciou tých, ktorí sa cítia odhodlaní dosiahnuť veľkoleposť. Ako sa môže cítiť ten, kto ju nedosahuje? A aké sú dôsledky toho, keď konečne dosiahnete svoj cieľ, o ktorý ste tak veľmi bojovali a ktorý vás tak dlho definoval? Účinkuje profesionálny slopestyle jazdec Brett Rheeder.

DreamRide 3 (Kanada, 6 min, 2018, Mike Hopkins)
DreamRide 3 je poslednou kapitolou zo série DreamRide, ktorá zaviedla divákov do niektorých z najdivokejších krajín na svete. Je kombináciou rozprávania inšpirovaného Dr. Suessom, neskutočnej prírody a jedného „snílka“ na horskom bicykli. S týmto filmom zažijete dobrodružstvo, aké so žiadnym iným.

Z ľadu až pod palmy (Ice & Palms, Nemecko, 32 min, 2018, r. Philipp Becker)
„Bikepacking“ cez Alpy a zlyžovanie niektorých kultových kopcov bez pomoci motora. Päťtýždňová cesta z Nemecka cez západné Alpy až po Stredozemné more na bicykloch.

Bawli Booch (India, 4 min, 2016, r. Anuj Khurana)
Raj, ktorý žije v Himalájach, vás zoberie na prehliadku mestečka Manali za zvukov bollywoodskej hudby. Zatiaľ čo on sa tade preháňa na horskom bicykli, miestni obyvatelia si užívajú každodenný život.

Something Out There (SR, 3 min, 2018, r. Hugo Činčala)
Nezávislý film, ktorý poukazuje na prirodzenú, no bohužiaľ čím ďalej tým viac potláčanú túžbu človeka zažívať vzrušenie, prežívať adrenalínové zážitky a spoznávať nepoznané.

Synkronika III (The Synchronicles III, Švajčiarsko, 6 min, 2018, r. Sebastian Doerk)
Cesta karavanom naprieč Portugalskom za hľadaním najlepších vĺn na surfovanie a najlepších trás na jazdu bicyklom.

Offline World (SR, 16 min, 2018, r. Roman Pichnarčík)
Či si manažér alebo športovec, v dnešnej uponáhľanej dobe je tlak okolia neskutočne veľký a máš pocit, že čas len tak uteká a dostať sa do zóny OFFLINE je veľmi zázračné. Vnímaš iba svoj bike a krásne okolie, v ktorom sa nachádzaš.

Frajer Rajesh (RJ Ripper, USA/Nepál, 20 min, 2018, r. Joey Schusler)
Deti a bicykle - kdekoľvek na svete sa nachádzate, tieto dve veci idú ruka v ruke. Chaotické ulice v Káthmandu možno nevyzerajú ako typické miesto, kde vyrastajú mountainbikeri svetovej úrovne, ale pre Rajesha (RJ) Magara nie je typické nič. Odkedy sa naučil jazdiť, až kým sa nestal štvornásobným národným šampiónom vo veku 21 rokov, je jeho príbeh jedným nekonečným detským snom s nezastaviteľným odhodlaním.

SOBOTA 14.12.2019


16:30 - 19:00
FILMY ZEM -HORSKÁ KULTÚRA

Afganská výprava za slobodou (Ascending Afghanistan: Women Rising, Afganistan, 49 min, 2015, r. Erik Osterholm)
Film sleduje skupinu 16 – 19-ročných dievčat v Afganistane, ktoré sa snažia stať prvým ženským afganským horolezeckým tímom. Silný príbeh dievčat, ktoré chcú ukázať, čo znamená byť ženou v extrémne reštriktívnej kultúre.

Moje milované Kirgizsko (My Dear Kyrgyzstan, USA, 13 min, 2018, r. Noam Argov)
Emil je podnikateľ posadnutý sociálnymi médiami na jednom z najodľahlejších miest na Zemi: v opustenej sovietskej baníckej dedine v horách východného Kirgizska. Chce vrátiť „svoju“ dedinu Džergalan späť na mapu tým, že presvedčí bohatých turistov a slávnych blogerov, aby sem prišli na dovolenku.

Matsés (ČR, 44 min, 2018, r. Miroslav Haluza)
Je dnes ešte vôbec možné zažiť skutočné dobrodružstvo tak ako za starých čias a len s papierovou mapou v ruke? Aké to je, keď se otec s dcérou vydajú na vlastnú päsť na peruánsko-brazílsku hranicu až do vnútra Amazonského pralesu ku kmeňu Matsés čeliacemu tlaku civilizácie? Matsés je film o troch cestovateľoch, ktorí si zo svojej expedície nakoniec odnesú oveľa viac než len zážitky.

Nomádsky chlapec (Boy Nomad, Kanada, 21 min, 2018, r. Niobe Thompson)
Príbeh 9-ročného Janibeka, ktorý žije so svojou rodinou v mongolských horách a miluje preteky na koňoch. V zime ho otec po prvý raz zoberie na najťažšiu púť v živote nomádov: zimný presun cez hory.

Tieň jaguára (SR, 58 min, 2018, r. Pavol Barabáš)
Štyria priatelia, ktorých napĺňa neporušená príroda našej Zeme, sa vydávajú do amazonského pralesa na náročnú cestu s neistým koncom. Autentické zachytenie ešte nezdokumentovaného kmeňa Hodi je protipól našej západnej kultúry.

FILMY BEH
Volanie diaľok (SR, 35 min, 2018, r. Adam Lisý)
Cesta hrdinov SNP je najznámejšia diaľková turistická trasa na Slovensku vedúca od Dukly až na Devín. Meria 765 kilometrov a podľa značkového času jej prechod trvá 224 hodín nepretržitého kráčania. Zdolať ju v rozpätí 7 až 9 dní je výzva, aká sa nevidí každý deň.

Aziza (Aziza, UK, 7 min, 2018, r. Daniel Twort)
Zasadený do ulíc Bou Tharara a širokých skalnatých údolí dolného Atlasu, Aziza je príbeh mladej ženy, ktorej sa darí vo svete ultra pretekania. Kombinácia jej ambícií, odhodlania a láskyplnej podpory zo strany rodiny jej pomohla prekonať mnohé sociálne a kultúrne prekážky a urobila z nej vzor pre nádejných marockých športovcov.

Ako zabehnúť 100 míľ (How to Run 100 Miles, USA, 29 min, 2017, r. Brendan Leonard)
Jayson Sime odmalička nemal dobré vyhliadky: chudoba, bezdomovectvo, dyslexia a šikana. Naučil sa však bojovať: doslova aj metaforicky. V roku 2017 sa prihlásil na svoj prvý 100-míľový horský ultramaratón. Vsadil na svoju odolnosť, ktorej ho naučil sám život, a dúfal, že ho privedie až do cieľovej rovinky.

Z lásky k Mary (For the Love of Mary, USA, 6 min, 2018, r. Simon Perkins, Kirk Horton)
Keď 97-ročný bežec George Etzweiler prvýkrát dokončil preteky na Mount Washington, najvyšší vrchol severovýchodu USA, mal 69 rokov. Napriek kardiostimulátoru naďalej pokračuje vo vyčerpávajúcich pretekoch s dĺžkou 7,6 míľ. Okrem svojich starých zelených šortiek pre šťastie nosí Etzweiler ešte niečo zvláštne: spomienku na svoju ženu Mary, s ktorou boli spolu 68 rokov.

PRESTÁVKA 18:45-19:00

19:00-19:55
BESEDA Extrémne na horách
K. Skupieňová ČR - Poľsko

Extrémny beh a extrémne triatlony nachádzajú miesto v našom regióne, ako spájajú športovcov, cestovný ruch a pomáhajú regiónu.

20:15 TOMBOLA

20:30 FILMY SNEH
Na doske po rovine
(The Spirit Of Flatness, Poľsko/Fínsko, 27 min, 2018, r. Paweł Jaworski)
Dvaja profesionálni snoubordisti sa vyberú ďaleko za polárny kruh k najvyššiemu vrcholu Fínska, aby si zajazdili na miestach, kam sa nedostali ešte žiadni snoubordisti.

Teraz alebo nikdy (Now or never, Rakúsko, 21 min, 2018, r. Simon Platzer, Jakob Schweighofer)
Nadine Wallnerovú, dvojnásobnú majsterku sveta vo freeride z Arlbergu, kedysi motivovali najmä súťažné línie. Dnes sú to nedotknuté útesy Arlbergu ďaleko od reflektorov. A tiež nové príležitosti, ktoré sa jej otvárajú v domovských horách.

Ikigai (USA, 16 min, 2018, r. Justin Taylor Smith)
Japonský snoubordista Shin Biyajima rozpráva príbeh o tom, ako našiel svoje ikigai alebo „dôvod na žitie“. K Shinovi sa pripojí americký snoubordista Travis Rice. Ponoríme sa do Shinovho života, japonskej horskej kultúry a podobnosti medzi dvoma priateľmi, ktorí napriek tomu, že ich delia oceány, vyrástli s dvoma spoločnými vecami: kopcami a hlbokou vášňou pre jazdu na snouborde.

Krajina nikoho (No Man´s Land, Rakúsko, 72 min, 2018, r. Matthias Mayr)
Dvaja lyžiari a dobrodruhovia Matthias „Hauni“ Haunholder a Matthias Mayr spolu s kameramanom Johannesom Aitzetmüllerom nachádzajú v Antarktíde nečakaný „svätý grál“ freeridu.

Vstupenky možno zakúpiť v predajniach Active Planet outdoor centrum v Mýte pod Ďumbierom a Banskej Bystrici, ako aj v info centre Bystrá Region Horehronie.

Filmová súťaž

Filmová
súťaž

Alpine Pro